Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
- 1. Konkurs Zielone Koło Fortuny
- 2. Otrzymaj skrzydłokwiat za elektroodpad!
- 3. SWAP - bezgotówkowa wymiana ubrań
- 4. Warsztaty edukacyjne dla dzieci
- 5. Joga pod chmurką
- 6. Zajęcia aktywne
- 7. Animacje dla dzieci
- 8. Pokazy - przemarsze konne, pokazy dronów czy pierwszej pomocy
- 9. Wspólne kiszenie warzyw
- 10. Zielone projekty miejskie i #RazemDoCelu
Oto TOP 10 atrakcji podczas Soboty z Zielonym Wrocławiem! Wypróbujcie wszystkie, warto!
Czytaj także: Moc atrakcji w ekologicznym wydaniu! Przyjdź na zielony piknik 23 września
1. Konkurs Zielone Koło Fortuny
Konkurs składa się z dwóch etapów. Koło Fortuny - pobieracie kartę uczestnika wydarzenia (u hostess lub w Punkcie Informacyjnym), na której zbieracie pieczątki za wykonanie drobnych zadań u wystawców i partnerów. Na przykład - pierwszą pieczątkę można otrzymać za przyjazd na miejsce wydarzenia tramwajem.
5 pieczątek upoważnia do udziału w pierwszym etapie konkursu. Losujecie na Kole Fortuny nagrodę i odpowiadacie na proste eko-pytanie (odpowiedź wybieracie spośród 4 propozycji). Jeśli nie uda się za pierwszym razem, to... do trzech razy sztuka. Poprawna odpowiedź oznacza otrzymanie nagrody.

Drugi etap konkursu to internetowy quiz wiedzy ekologicznej. Pytania również będą zamknięte, choć już nie tak proste, bo nagrody są naprawdę atrakcyjne:
- 1. miejsce - Hulajnoga elektryczna
- 2. miejsce - Rower składany
- 3. miejsce - Bon do Wrocław Fashion Outlet na 1000 zł
- 4. miejsce - Saturator SODASTREAM
- 5. miejsce - Smartwatch Redmi Watch
Aby wziąć udział w drugim etapie konkursu, również trzeba posiadać kartę z 5 pieczątkami. Quiz zaplanowano na 16.00.
2. Otrzymaj skrzydłokwiat za elektroodpad!
Jeżeli macie w domu zużyte telefony, popsute suszarki, tostery i inne elektroodpady drobnego i średniego gabarytu - przynieście je na zielony piknik. W zamian otrzymacie... 1 z 700 skrzydłokwiatów. Akcja do wyczerpania zapasów! Początek o 12.00!
3. SWAP - bezgotówkowa wymiana ubrań
Jak to działa? Przynosicie to, czego już nie nosicie (ale pamiętajcie, by były to rzeczy możliwe do dalszego noszenia, wyprane i czyste). Zostawiacie je na przygotowanych stołach. A jeśli spodoba wam się coś zostawionego przez inne osoby - możecie to zabrać. Współdzielenie to jedna z najlepszych form ekologii.

4. Warsztaty edukacyjne dla dzieci
- zabawa w eko-architektów
- bezpieczne poruszanie się rowerem po mieście
- segregacja i recykling od najmłodszych lat
- warsztaty na temat smogu
- zakładanie permakultury (ogród w zgodzie z naturą)
Galeria zdjęć
5. Joga pod chmurką
Na Sobocie z Zielonym Wrocławiem będzie dużo wrażeń i bodźców. Dlatego tym bardziej cenne będzie znalezienie chwili na spokój i oddech oraz na czerpanie przyjemności z ruchu w pięknym zielonym otoczeniu. Weźcie ze sobą maty, kocyk do przykrycia i wygodny strój, bo wspólnie poćwiczymy jogę pod chmurką.
- 12.30 - 13.30 joga wg Iyengara
- 13.45 - 14.45 joga Kundalini
- 15.00-16.00 joga wg Iyengara

6. Zajęcia aktywne
- blendero-rowery (siłą własnych nóg zmiksujecie dla siebie swój sok w blenderze!)
- budowanie łódek z kory, nauka wiązania węzłów żeglarskich
- warsztaty teatralne
- warsztaty plastyczne i wielkoformatowa gra planszowa
- warsztaty sitodruku
7. Animacje dla dzieci
Malowanie twarzy, warkoczyki, zmywalne tatuaże - czyli to, co dzieciaki kochają najbardziej. A przy okazji bańki mydlane i inne zabawy dla najmłodszych.

8. Pokazy - przemarsze konne, pokazy dronów czy pierwszej pomocy
Straż Miejska Wrocławia przyjedzie konno, odbędą się też pokazy pierwszej pomocy, pokazy dronów, specjalnego radiowozu czy karetki.

9. Wspólne kiszenie warzyw
Czy kiszenie może być fascynujące? Może i z pewnością jest, bo przekonaliśmy się już o tym w zeszłym roku, obserwując, jak wiele dzieci chce ukisić swoje warzywa siłą własnych rąk (a przy okazji można podjadać!).

Ma być ekologicznie i zdrowo, więc dla spragnionych MPWiK Wrocław przygotowało świeżą i orzeźwiającą kranówkę pełną minerałów.
10. Zielone projekty miejskie i #RazemDoCelu
Nie byłoby Soboty z Zielonym Wrocławiem, gdyby nie zielone projekty - to właśnie one zostaną przybliżone mieszkańcom. Tak, by mogli dowiedzieć się, jak otrzymać informacje o dofinansowaniach na wymianę pieca, o zakładaniu własnego kompostownika czy o tym, jak miasto przygotowuje się do zielonej transformacji, realizując Cele Zrównoważonego Rozwoju.
A właśnie, cele. Tegoroczna Sobota z Zielonym Wrocławiem odbywa się pod hasłem #RazemDoCelu. To hasło nowego projektu realizowanego przez Departament Zrównoważonego Rozwoju, który zostanie rozpoczęty właśnie na Sobocie z Zielonym Wrocławiem.
#RazemDoCelu to projekt edukacyjny, w którym miasto będzie:
- opowiadać o Agendzie 2030 – co to za dokument i po co powstał? O określonych w nim Celach Zrównoważonego Rozwoju – czym tak właściwie są i, co ważniejsze, po co nam one?
- zapraszać wszystkich mieszkańców do ich wspólnej realizacji.
Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ to tak naprawdę plan działania – jak możemy budować świat, w którym potrzeby obecnego pokolenia mogą być zaspokojone w sposób zrównoważony, z szacunkiem dla środowiska oraz z uwzględnieniem potrzeb kolejnych pokoleń. Każdy z nas, dokonując codziennych wyborów może się przyczynić do realizacji tych założeń.
Na sobotnim zielonym pikniku na mieszkańców będzie czekać specjalne stoisko #RazemDoCelu, na którym mieszkańcy wspólnie z organizatorami będą:
- tworzyć wielkie koło – symbol Celów Zrównoważonego Rozwoju
- robić kolorowe kotyliony #RazemDoCelu i zachęcać innych do dołączenia do akcji
- uczestniczyć w warsztatach dla dzieci, na których będą mogły zrobić kolorowe bransoletki, przypominające o Celach Zrównoważonego Rozwoju na co dzień.
Więcej informacji o wydarzeniu znajdziecie na Facebooku!
Organizatorem Soboty z Zielonym Wrocławiem jest Departament Zrównoważonego Rozwoju UMW. Współorganizatorem Biuro Zrównoważonej Mobilności. Partnerzy: Inpost, Aquapark, Spartan, Miasto Wrocław, Wrocław.pl, ZZM, Komisja Europejska, Parlament Europejski oraz ETM.