Dzięki współpracy Wydziału Klimatu i Energii Urzędu Miejskiego oraz galerii BWA Wrocław powstał pomysł na zorganizowanie wystawy i warsztatów pt. Błotko, pomysłu Joanny Synowiec. Wernisaż wystawy Błotko w galerii SIC! BWA Wrocław odbędzie się w piątek, 22 września o godz. 18:00.
Wystawa Błotko
Jest to opowieść dzieci o glinie i przyrodzie, której ta materia jest częścią. Resztę może oddać tylko wyobraźnia czerpiąca z doświadczeń przyrody. A to jest już w rękach, głowach i interpretacjach odbiorców. Nie chcemy tłumaczyć świata – raczej go doświadczać i szukać własnych wyobrażeń.

– Pomysł na wystawę wziął się z obserwacji rąk mojego syna, który gniótł glinę. Nie miał celu, bawił się jej plastycznością, sprawdzał własny ślad, doświadczał zimna-ciepła, miękkości-twardości. Przyglądając się temu miałam poczucie spełnienia i szczęścia – opowiada o wystawie jej pomysłodawczyni i kuratorka, Joanna Synowiec.
Błotko stanowi efekt pleneru artystycznego, w którym wzięły udział dzieci. Plener poprowadziła artystka Natalia Kopytko, odpowiadająca również za scenografię wystawy. Projektant Bartosz Brylewski pokazał, jak szukać dzikiej gliny i co można z niej stworzyć. Biolog i badacz nietoperzy Łukasz Iwaniuk opowiedział o sposobach wykorzystywania błota przez zwierzęta do budowania norek, gniazd i kryjówek. Zainspirowani budownictwem zwierząt oraz gliną, uczestniczki i uczestnicy pleneru stworzyli następnie wystawę o świecie przyrody i wyobraźni.
Do kiedy wystawa Błotko i warsztaty?
Galeria SIC! BWA Wrocław przy pl. Kościuszki 9/10 zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych na wystawę pt. Błotko. Wystawa dzieci o błocie, przyrodzie i wyobraźni, która odbędzie się w terminie 22 września do 29 października 2023 r.
– Zapraszamy na indywidualne zwiedzanie wystawy oraz na oprowadzania i warsztaty dotyczące dzikiej gliny, budowania kryjówek przez zwierzęta i sposobów, w jakie możemy inspirować się przyrodą.
Galeria zdjęć
Informacje o oprowadzaniach i warsztatach znajdują się na stronie www.bwa.wroc.pl.
Warsztaty i wystawa „Błotko”- jak podkreślają jej organizatorki - mają za zadanie „prowadzić ścieżkami uważności na procesy przyrodnicze, ekologiczne i oparte na pamięci i doświadczeniach zwierząt. Ze względu na aktualną sytuację – w obliczu zagrożeń związanych ze zmianami klimatycznymi i innymi niepokojącymi zjawiskami w przyrodzie bliskie jej doświadczanie jest szczególnie młodym ludziom potrzebne. Identyfikacja z konkretnym zjawiskiem przyrodniczym, miejscem, czy bytem kształtuje w młodych ludziach poczucie odpowiedzialności za ich losy.
Wstęp na wystawę jest wolny.