Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Podgorzałki zielonogłowe, krytycznie zagrożone wyginięciem, wykluły się z małą pomocą człowieka. W wolierze przy północnej ścianie zoo wykluł się także pierwszy szczudłak o charakterystycznych długich nogach. Na wybiegu żurawi mandżurskich również można podziwiać młodego, energicznego pisklaka. Z kolei kaczki edredony, które mieszkają w Odrarium, są pierwszymi urodzonymi w Polsce w warunkach ogrodów zoologicznych.
Ptaszarnia i Afrykarium - papużki i dzioborożce
W Ptaszarni po raz pierwszy przyszły na świat papużki ostrosterne. Te pochodzące z południowo-wschodniej Australii papugi są bardzo rzadkie w naturze.
W 2022 r. po raz kolejny pracownicy Zoo Wrocław doczekali się dzioborożca palawańskiego. 19 lipca młody i jego matka wydostały się z dziupli. Inne dzioborożce mieszkające w Ptaszarni: dzioborożce białodziobe, także mogą doczekać się pisklęcia. Samica zaczyna się zamykać w gnieździe, gdzie złoży jaja. W tym pawilonie w zoo czekają jeszcze na korońce oraz arasari czarnogłowe.
Galeria zdjęć
W Afrykarium w 2022 r. wykluła się czapelka złotawa. W pawilonie Kongo można spotkać także młode bączki, z których jeden wykluł się we wtorek 19 lipca, a także dwa sierpodudki purpurowe – to pierwsze narodziny w zoo. Na bagnie w holu głównym Afrykarium są małe cudokaczki. W pawilonie Afryki Wschodniej (tam, gdzie hipopotamy), spodziewamy się młodych kleszczaków afrykańskich.
Pierwsze wyklucie w Polsce
Wielkim sukcesem hodowlanym jest odchowanie dwóch piskląt podgorzałki zielonogłowej. Samica złożyła kilka jaj, niestety dwa z nich były pęknięte. Opiekunowie ptaków postanowili zainterweniować i wspomóc ptaki, wydostając je ze skorupki. To skomplikowany proces, ponieważ pisklę nadal jest połączone naczyniami krwionośnymi ze skorupką.

Udało się a pisklęta przebywają obecnie w odchowalniku w Ptaszarni, gdzie panują dla nich odpowiednie warunki. Mają się coraz lepiej. Podgorzałka zielonogłowa to rzadki gatunek w ogrodach zoologicznych krytycznie zagrożony wyginięciem, a jego rozmnożenie jest sukcesem hodowlanym.
Edredony zwane miękkopiórami to kaczki, które wykluły się po raz pierwszy w Polsce właśnie w Odrarium Zoo Wrocław.
Słyną one z horrendalnie drogiego puchu, z którego robi się potem między innymi poduszki, szczególnie popularne w krajach skandynawskich. Samica edredona wyskubuje sobie pióra do wyściełania gniazda. W skandynawskich rezerwatach, w których zachęca się edredony do bytowania w pobliżu siedlisk człowieka, po okresie lęgowym pióra te są zbierane z gniazd i następnie wykorzystywane do napełniania pościeli. U edredonów ciekawe jest także to, że upierzenie samców tego gatunku jest częściowo tak czarne, że uchodzi za jedno z najczarniejszych w świecie fauny. Praktycznie nie odbija światła.

Pisklęta w Zoo Wrocław. Jakie inne gatunki?
Ciekawe gatunki ptaków można zaobserwować w wolierach wzdłuż północnej i zachodniej ściany zoo (róg ogrodu od strony mostu Zwierzynieckiego). Dostaniemy się tam przechodząc obok restauracji Przystanek ZOO. W jednej z wolier wykluł się po raz pierwszy szczudłak. To ptak brodzący o bardzo charakterystycznych długich nogach i wąskim dziobie.

W pobliżu mieszkają inne gatunki, które doczekały się młodych: bażanty syjamskie – duże ptaki występujące na Półwyspie Indochińskim oraz ibisy grzywiaste – upierzone na czarno i występujące między innymi na skalistych wybrzeżach Turcji i Maroka. W wolierach, pod północną ścianą, pracownicy zoo czekają jeszcze na wyklucie się tragopana modrolicego.
Na wybiegu żurawi mandżurskich niedaleko Słoniarni „biega” młody przedstawiciel tego gatunku. Jest to pierwsze wyklucie się tego ptaka w Zoo Wrocław. Żuraw jest wdzięczny do obserwacji, łatwy do zauważenia (dużo mniejszy od dorosłych osobników) i wiele osób określa go jako „uroczego”.

Obok wybiegu pand małych znajduje się ekspozycja kurów bankiwa, które także mają pisklęta. Nasza widywana na polskich wsiach kura i azjatycki kur bankiwa wieki temu miały podobne zachowania rozrodcze. Kury bankiwa składają zapłodnione jaja kilka razy do roku.
Na staw w starej części ogrodu wypłynęło pięć małych łabędzi czarnoszyich. Z kolei na zapleczu ręcznie odchowywany był pisklak nandu Darwina. Trafi on niebawem na wybieg. Wykluły się także kapodzioby a na bagnie w holu Afrykarium także pisklęta srebrzanki hotentockiej.
Źródło: materiały prasowe