Klimat i przyroda
Edytuj w ACMSAktualne projekty
-
KORONA GÓRek WROCŁAWIA
Wrocław, choć leży na Nizinie Śląskiej, posiada wiele wzgórz, które nadają miastu unikatowy krajobraz. Większość z nich to sztuczne wzniesienia powstałe w wyniku odgruzowywania miasta po II wojnie światowej lub rekultywacji terenów poprzemysłowych. W ramach inicjatywy KORONA GÓRek WROCŁAWIA wyróżniliśmy najważniejsze z nich, tworząc interesujący szlak turystyczny. Sprawdź, jakie szczyty znajdziesz w stolicy Dolnego Śląska!
-
Projekt URBIO BAUHAUS
Podejmując działania na rzecz ochrony bioróżnorodności i ekosystemów miejskich, w czerwcu 2024 r. Miasto Wrocław przystąpiło do projektu URBIO BAUHAUS - NEW EUROPEAN BAUHAUS FOR INCREASING URBAN BIODIVERSITY. Projekt będzie służył rozwojowi odpornego na zmiany klimatu miasta poprzez wypracowanie rozwiązań zwiększających różnorodność biologiczną.
-
Jak ugryźć przyszłość? Wrocławskie Forum Żywnościowe
Zielona transformacja jest możliwa. Ale tylko wtedy, gdy uwzględnimy w niej zmiany systemu żywnościowego. Wspólnie zabiegając o dostępność, jakość i bezpieczeństwo żywności, możemy budować przyszłość, która będzie lepsza dla nas wszystkich.
-
Segregacja Odpadów Wrocław
Jak nam idzie segregowanie śmieci we Wrocławiu? Nieźle, ale mogłoby być znacznie lepiej! Naukowcy z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej od wiosny 2022 roku do wiosny 2023 roku badali, jaką ilość i jakie rodzaje odpadów wyrzucamy we Wrocławiu przez cały rok.
-
Projekt EKO WSPARCIE
Chcesz mieć wpływ na to jak rozwija się Wrocław? Dokładając swoją cegiełkę możesz wesprzeć Wydział Klimatu i Energii w realizacji zadań związanych z edukacją ekologiczną oraz zrównoważonym rozwojem. Wspólnie zadbajmy o nasze Miasto!
-
Projekt NEEST - Neutralne klimatycznie i zrównoważone środowiskowo obszary
Projekt NEEST, realizowany w ramach Misji 100 Neutralnych dla Klimatu i Inteligentnych Miast do 2030 roku, jest wspólnym przedsięwzięciem Krakowa, Łodzi, Rzeszowa, Warszawy, Wrocławia, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
-
Projekt LIFECOOLCITY
Ambicją projektu „Wykorzystanie teledetekcji do zarządzania błękitno-zieloną infrastrukturą miast w procesie adaptacji do zmian klimatu” (LIFECOOLCITY) jest wsparcie zarządzania błękitno-zieloną infrastrukturą (BZI) w 10 000 miast Unii Europejskiej, poprzez wdrożenie innowacyjnych systemów wykorzystujących GIS (systemy informacji geograficznej) i teledetekcję (zdjęcia satelitarne i lotnicze). Celem działań jest wzmocnienie zdolności adaptacyjnych miast do skutków antropogenicznej zmiany klimatu, a tym samym zbliżenie ich do wzorca inteligentnych miast przyszłości.
-
Program Fair Local Green Deal
Fair Local Green Deals ma na celu wdrożenie zapisów Europejskiego Zielonego Ładu na poziomie lokalnym, aby tworzyć zrównoważone i sprawiedliwe miasta. Odpowiada nie tylko na klimatyczny i społeczny kryzys, ale również łączy zrównoważenie środowiskowe i sprawiedliwość społeczną, często traktowane oddzielnie.
-
Karton po mleku wrzuć do żółtego, a obierki do bio
Wciąż mamy problemy z segregacją śmieci. Odpady zmieszane stanowią ponad połowę tego, co wyrzucamy w naszych domach. A może udałoby się odzyskać z nich jeszcze jakieś surowce? Ruszamy z kampanią „Akcja Segregacja”, by pokazać wam, że segregowanie to nie jest wcale takie wielkie wyzwanie! Dołączysz do nas?
-
Zwierzęta we Wrocławiu
Przedstawiamy zbiór poradników dla właścicieli zwierząt oraz zestawienia ciekawych miejsc, do których możecie zabrać swoje czworonogi. Znajdziecie tutaj również różne projekty archiwalne, które były przeprowadzane w mieście na przestrzeni lat.
-
Akcja Pa!Szczur – co zrobić, aby szczury się nie rozmnażały?
Czy wiesz, że nieświadomie możesz pomagać szczurom żyjącym w mieście dotrzeć do jedzenia i schronić się? Gdy te zwierzęta mają zapewnione dobre warunki do życia, szybko się rozmnażają, a mogą to robić przez cały rok. Deratyzacja nie wystarczy, jeśli pokarm leży dosłownie na ulicy, a miękka kanapa stojąca koło śmietnika wprost prosi się o zamieszkanie. Jak możemy przeciwdziałać mnożeniu się szczurów? Wdrażając w codziennym życiu cztery proste kroki. Oto one!
-
Deratyzacja miasta
Obowiązek przeprowadzenia deratyzacji spoczywa na właścicielach nieruchomości, rozumianych także jako współwłaściciele, użytkownicy wieczyści, jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu oraz inne podmioty władające nieruchomościami. Poznaj zasady deratyzacji Wrocławia.
-
Bezpłatne kompostowniki dla mieszkańców Wrocławia
Wrocławianie znów mogą odbierać bezpłatne kompostowniki. Wydział Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego ma do rozdania ok. 200 sztuk.
-
WROCŁAW NIE MARNUJE
Kampania Wrocław nie marnuje to nie tylko hasło – to konkretne działania, które łączą ekologiczne idee z praktycznymi rozwiązaniami. Dzięki innowacyjnym inicjatywom, każdy może włączyć się w działania, które prowadzą do zmniejszenia marnotrawstwa zasobów i dbają o przyszłość naszej planety.
-
BioCanteens 2
Miasto zachęca mieszkańców do zdrowego żywienia i niemarnowania posiłków. Działania prowadzone są m.in. w szkołach, gdzie w tym roku rozpoczyna się projekt „BioCanteens 2”, który promuje zdrową i ekologiczną żywność, ale także krótki łańcuch dostaw produktów do szkolnych stołówek.
-
#KomarNieSiada – z lądu, wody i powietrza odkomarzamy Wrocław. Jak radzić sobie z komarami?
250 ha opryskanych preparatem biologicznym oraz chemicznym z samolotu oraz 4,9 ha metodą naziemną. A także zarybianie wybranych stawów i kampania informacyjna z poradami dla mieszkańców. Oto wrocławskie sposoby na walkę z komarami. Zobaczcie, co robi miasto i jak samemu radzić sobie z komarami. Oto dobre praktyki!
Otworzy się w nowej karcie -
Miejski Plan Adaptacji do zmian klimatu
Miejski Plan Adaptacji do zmian klimatu (MPA) do roku 2030 został uchwalony 5 września 2019r. przez Radę Miejską Wrocławia i jest lokalnym dokumentem strategicznym, który wyznacza ramy zrównoważonej polityki przestrzennej, właściwej gospodarki wodami opadowymi, rozwoju infrastruktury przystosowanej do zmieniających się warunków klimatycznych, a także racjonalnego zarządzania zielenią na terenie miasta.
-
Śmieci - kalkulator deklaracji za gospodarowanie odpadami
Ile zapłacisz za śmieci? Wybierz rodzaj lokalu, wpisz odpowiednie dane i oblicz kwotę. Pomoże Ci w tym kalkulator opłat.
-
Eko-budynek urzędu przy ul. Hubskiej
Urzędnicy, strażnicy miejscy oraz pracownicy Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego wprowadzili się do nowej siedziby przy ul. Hubskiej 8-16. To odnowiony i naszpikowany ekologicznymi rozwiązaniami budynek po byłej dyrekcji firmy Ruch.
-
Zielono-niebieski skwer
Przy Urzędzie Miejskim uruchomiono urządzenie przechwytujące wodę deszczową. Instalacja będzie wykorzystywała deszczówkę do podlewania zieleńca na dziedzińcu miejskiego budynku przy ul. Świdnickiej 53 i Bogusławskiego 8.
-
Zasady dofinansowania wyjazdów i programów ekologicznych
W roku 2021 nie będzie przyznawane dofinansowanie na wyjazdy ekologiczne. Prosimy o zapoznanie się ze zmianą zasad ubiegania się o dofinansowanie na programy edukacyjne w danym roku kalendarzowym.
-
Program usuwania azbestu
W latach 2012-2022 w ramach Programu usuwania azbestu zlikwidowano w 573 nieruchomościach zlokalizowanych na terenie Wrocławia 1,256 tys. ton wyrobów azbestowych. Na terenie miasta znajduje się jeszcze ok. 2 tys. ton wyrobów azbestowych.
Otworzy się w nowej karcie -
Dotacja na wykonanie przyłącza kanalizacyjnego
Wrocławianie budujący przyłącze kanalizacyjne do swojej posesji mogą uzyskać dotację do 50 proc. poniesionych i udokumentowanych kosztów (faktury i/lub rachunki), jednak nie więcej niż 2 tys. zł brutto.
Otworzy się w nowej karcie -
Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach [WNIOSKI DO POBRANIA]
Zgodnie z przepisami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, zamieszczamy wzory wniosków do pobrania o wydanie zezwoleń dotyczących m.in. ochrony przed bezdomnymi zwierzętami, prowadzenia schronisk dla bezdomnych zwierząt oraz działalności w zakresie opróżniania zbiorników i transportu nieczystości.
-
E-usługi w zakresie gospodarki odpadami
Miasto wdrożyło „Zintegrowany system do obsługi gospodarki odpadami komunalnymi we Wrocławiu – OWG”. Zobaczcie, co to oznacza i w jaki sposób mieszkańcy mogą skorzystać z nowych narzędzi w sprawach dot. gospodarki odpadami.
Aktualności
-
Wrocław przygotuje nowy miejski plan adaptacji
-
Przyjdźcie na urodziny dla całej rodziny - ZOO Wrocław kończy już 160 lat [NOWY BIULETYN]
-
Wrocławskie zoo od 1945 roku do dziś. Co tu się działo przez te wszystkie lata?
-
Duży, niezdarny i w tym roku spóźniony. Czy guniak czerwczyk jest groźny?
-
Wrocławskie zoo obchodzi 160 urodziny! Czterodniowe święto
-
Ostrożnie w lasach! Jest sucho, a więc łatwo o pożar
-
Dziś Dzień Psa. Sprawdź WrocŁapki i poznaj pieski, które czekają na dom
-
Otwiera się Zielona Kotłownia. Cóż to będzie za miejsce!
-
Zwierzaki do adopcji spoglądają z… mebli. Akcja Ekostraży i Domaru
-
Wrocławski Dzielnik dołączył do Mapy Wrocław Nie Marnuje. Czym jest?
-
WaterFolder Day 2025 we Wrocławiu: Specjaliśco o tym, jak gospodarować wodą
-
Każdy chętny ma swój basen. Dzięki temu psom ze schroniska łatwiej przetrwać upały
Bądź na bieżąco z Wrocławiem!
Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!
Reklama