Od 31 marca 2025 roku ponowne możliwe jest składanie wniosków do programu Czyste Powietrze. Program niezmiennie dedykowany jest właścicielom domów jednorodzinnych, którzy planują dokonać w swojej nieruchomości wymiany nieefektywnego źródła ciepła na ogrzewanie niskoemisyjne.
Mieszkańcy Wrocławia mogą nadal otrzymać niezbędne informacje o programie i jego zasadach za pośrednictwem gminnego punktu konsultacyjno-informacyjnego.
W nowej odsłonie programu wprowadzono m.in.:
- wyższe progi dochodowe uprawniające do podwyższonego i najwyższego poziomu dofinansowania
- obowiązek potwierdzenia standardu energetycznego domu przed i po inwestycji
- większą ochronę przed nieuczciwymi wykonawcami.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przeznaczyło na cały program 10 mld złotych. Co ważne, w dalszym ciągu możliwe jest łączenie programu Czyste Powietrze z miejskimi programami dotacyjnymi KAWKAplus i termoKAWKA dla mieszkańców Wrocławia. Nowa odsłona Czystego Powietrza to jednak również ograniczenia.
Nie będzie już można otrzymać dofinansowania do kotłów gazowych. To oznacza, że środki w ramach rządowego programu będzie można przeznaczyć m.in. na ogrzewanie elektryczne oraz pompy ciepła.
To oznacza, że program Czyste Powietrze jest skierowany przede wszystkim do właścicieli domów jednorodzinnych. Każdy, kto zdecyduje się złożyć wniosek, nadal może starać się o środki w ramach programów gminnych. W tym momencie oferujemy 8 tysięcy złotych dopłaty na nowe źródło ogrzewania oraz 5 tysięcy złotych na wymianę starych drewnianych okien.Małgorzata Demianowicz, dyrektorka Wydziału Środowiska UM Wrocławia
Poza Czystym Powietrzem i KAWKAplus, nadal można korzystać ze wsparcia, jakie oferuje program Ciepłe Mieszkanie, w ramach którego możliwe jest uzyskanie dofinansowania do wymiany nieefektywnego źródła ciepła w lokalach mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych. Dzięki staraniom m.in. miasta Wrocław do programu, obok właścicieli zostali włączeni także najemcy lokali komunalnych oraz małe wspólnoty mieszkaniowe od 3 do 7 lokali.
O wszystkich szczegółach nowych zasad programu Czyste Powietrze, można dowiedzieć się więcej w specjalnym punkcie konsultacyjno-informacyjnym w Centrum Obsługi Mieszkańca V przy ul. Hubskiej 8-16. Tam także mieszkańcy otrzymają pomoc w zakresie wypełniania i składania wniosków.
14 tysięcy kopciuchów zniknęło z Wrocławia
Walkę z kopciuchami, czyli pozaklasowymi piecami Wrocław zintensyfikował już w 2019 roku. Wrocław, jako jedyny samorząd w Polsce prowadził i prowadzi nadal tak szeroko zakrojoną akcję wymiany pieców. W tym momencie to ponad 14 tysięcy zlikwidowanych trujących palenisk, które zostały zastąpione ekologicznymi źródłami ogrzewania.
– Ponadto wydłużyliśmy pozostałe programy wsparcia. Wrocławianie, którzy podjęli działania i wymienili piec, mogą liczyć na dopłaty do rachunków za ogrzewanie, a najemcy komunalni na zwolnienia i ulgi w czynszu. Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, pomoc została wydłużona do 2028 roku – dodaje Małgorzata Demianowicz.
O wszystkich szczegółach miejskich programów można przeczytać w serwisie internetowym: zmienpiec.pl
Źródło: materiały prasowe