- W tej chwili na budowie NFM pracuje ponad 100 robotników, drugie tyle realizuje konieczne prace administracyjne w biurze – opowiada Mariusz Szczepaniak, kierownik kontraktu odpowiedzialny za prace przy budowie Narodowego Forum Muzycznego z ramienia PB Inter-System. Wcześniej koordynował m.in. projekt przebudowy Capitolu.
W lipcu 2013, kiedy nowy wykonawca wszedł na budowę, Forum było na etapie tzw. zamkniętego stanu surowego. Setka robotników pracuje tu mniej więcej od 2,5 miesiąca. To dobry czas na pierwsze podsumowania. Jak aktualnie wygląda postęp prac?
W ciągu najbliższych miesięcy głównym zadaniem robotników jest zabezpieczenie dachu gmachu na Placu Wolności przed warunkami atmosferycznymi. Budynek zabezpieczany jest izolacją przewodną i termiczną. W podobny sposób zabezpieczane są niższe kondygnacje Forum. Te prace muszą być koniecznie zakończone do końca roku. W zimie robotnicy skupią się na pracach wewnątrz budynku. Zaczną od położenia tzw. ciężkiego tynku pod sufitem głównej sali koncertowej. Potem robotnicy sukcesywnie będą posuwać się z pracami w dół, tynkując balustrady i inne elementy ogromnej sceny koncertowej, która w przyszłości pomieścić 1800 melomanów. O ich doznania zadba przede wszystkim wielki sufit akustyczny oraz ogromne komory akustyczne. Wewnątrz całego budynku NFM znajdują się specjalne filtry, których zadaniem jest ograniczenie przenoszenie drgań. Najwięcej wysiłków wymaga dbałość o akustyczne detale, zwłaszcza o maksymalne ograniczenie czasu pogłosu wewnątrz sali. Podobne starania będą także towarzyszyły powstawaniu mniejszych kameralnych sal koncertowych (ich pojemność to - bagatela – do 700 osób).
Innym pilnym elementem jest montaż oszklonej elewacji frontowej na wysokości głównego foyera. Nastąpi to dopiero po wykonaniu pomniejszych prac, które muszą być wykonane. Pod stropem dachu widać natomiast pierwsze elementy wskazujące na jego skomplikowaną mechanikę. Jest już główny komin wentylacji oraz otwory pod specjale wyciągarki. Pod sufitem gmachu będą m.in. podwieszone mosty oświetleniowe i głośniki.
Zresztą tynkarze na dobre rozgościli się już na placu budowy. - Tynki na razie są kładzione w pomieszczeniach administracyjnych. Później ekipy tynkujące przejdą do klatek schodowych, zajmą się też innymi miejscami, m.in. zapleczem sanitarnym i komorami akustycznymi – wylicza Mariusz Szczepaniak.
O ogromie prac, jaki czeka robotników, najlepiej mówią liczby. Kubatura całego Narodowego Forum Muzycznego to prawie 400 tys. metrów sześciennych. Według oceny Szczepaniaka, do poszczególnych prac budowlanych potrzeba będzie zaangażować kilkudziesięciu podwykonawców. Sama powierzchnia wewnętrznych ścian, które będą otynkowane, to 40 tys. metrów kwadratowych. Do wykończenia budynku użytych zostanie ok. 100 różnych wykładzin. Parking na Placu Wolności zajmuje obszar 16 tys. metrów, drugi - zlokalizowany 12 metrów pod ziemią - to już 27 tys. metrów powierzchni. W części parkingowej obecnie nie są prowadzone prace. Robotnicy zabezpieczają teren pod ziemią na potrzeby ekspertów. Wciąż trwa ekspertyza dotycząca przecieków, które miały pojawić się jeszcze za czasów poprzedniego wykonawcy. Kałuże spowodowane przez ciśnienie wód gruntowych widoczne są zwłaszcza pod ścianami podziemnego parkingu. Według wstępnych przewidywań w październiku lub listopadzie ekspertyza powinna być gotowa. Ma odpowiedzieć na pytanie czy przecieki nie zagrażają stabilności konstrukcyjnej budynku oraz określić zakres i metodykę dotyczącą prowadzenia dalszych prac w tej części Narodowego Forum Muzyki. Parking jest potrzebny nie tylko kierowcom do parkowania w centrum. Jego podziemne kondygnacja będzie otwarta i niezależnie od działalności Forum, pozwoli na przejazd od Krupniczej do Zamkowej.
Przypomnijmy: NFM ma być gotowe na początku 2015 roku. Poprzedni wykonawca - firma Mostostal Warszawa - wypowiedziała umowę w październiku 2012 roku. W lipcu 2013 wybrano nowego wykonawcę, którym jest konsorcjum firm PB Inter-system i Elektromontaż Rzeszów. Harmonogram prac wyznaczono na 18 miesięcy. Na razie nie ma żadnych opóźnień.
Narodowe Forum Muzyki będzie jedną z najbardziej prestiżowych sal w Europie Środkowej. W budynku będzie nowoczesna sala koncertowa o świetnych właściwościach akustycznych na 1800 miejsc, 3 sale kameralne, sala prób, pomieszczenia konferencyjno-biurowe, studio nagrań, przestrzeń wystawienniczą, parking podziemny. NFM będzie siedzibą licznych zespołów Filharmonii Wrocławskiej i miejscem organizacji wielu imprez kulturalnych.
Michał Sudoł