Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
W Łukasiewicz – PORT - nauka i zabawa
Dla jednych zagadki były proste, z kolei dla innych było to prawdziwe wyzwanie. O co chodziło w tej grze?
– Należało przejść przez kolejne strefy i odszukać zaznaczone na mapie konkretne miejsca, gdzie ukryte były skrzynki z zagadkami. Aby je rozwiązać, trzeba było odpowiedzieć na pytania, czasem nieco trudniejsze i podchwytliwe, ale podpowiedzi znajdowały się w zasięgu wzroku: na tablicach informacyjnych czy tablicach pamiątkowych – opowiadał Marek Staniewicz, dyrektor Departamentu Społecznej Odpowiedzialności Nauki w Łukasiewicz – PORT.
Galeria zdjęć
Jaka była epidemia i w którym roku, na jaką chorobę leczono, kto jest architektem - to tylko niektóre z zadań, aby ukończyć grę i zdobyć piknikową nagrodę.
– To ciekawa zabawa na terenie bardzo wyjątkowym we Wrocławiu. My akurat jesteśmy tu kolejny raz i już nieco wiemy o tym miejscu – mówił Michał Woźnica wraz z rodziną.
Organizacja gry terenowej była możliwa dzięki wsparciu Sieci Badawczej Łukasiewicz i zadaniu zleconemu Prezesa Centrum.
Kampus Pracze - nowoczesny ośrodek badawczy
Kampus Pracze, czyli Łukasiewicz – PORT jest częścią Sieci Badawczej Łukasiewicz, jednej z największych sieci naukowo-badawczych w Europie, łączącej 22 instytuty z całej Polski. Rozwijają nowe technologie na potrzeby przemysłu i nie tylko. Aktywność naukowo-badawcza ośrodka koncentruje się wokół inżynierii materiałowej i biotechnologii.
Gra terenowa na zabytkowym terenie - historia miejsca
Dzisiejszy kampus powstał w 1902 r. jako Miejski Dom Opieki – zakład dla ubogich i nieuleczalnie chorych (Stadtpflegeheim, Städtische Heilstätte, Armen- und Siechenhaus). Nieco później został przekształcony na szpital przeciwgruźliczy wraz z sanatorium.
Funkcję szpitala kompleks pełnił aż do 1945 r. Dwa lata później przejęty został przez czerwonoarmistów, którzy stworzyli tam siedzibę Szkoły Przysposobienia Przemysłowego i Technikum Mechanicznego, a w latach 1954–2003 funkcjonował Zespół Szkół Rolniczych.

W 1963 r., funkcja szpitalna powróciła - zorganizowano tam izolatorium podczas epidemii ospy prawdziwej. Zespół Szkół Rolniczych w 2003 r. przekształcono w Zespół Szkół Ochrony Środowiska i zlikwidowany w 2007 r. Później powstał kampus, którym początkowo zarządzała Gmina Wrocław i kilka uczelni wyższych.
Dni Fantastyki, pikniki i półkolonie w Łukasiewicz – PORT
Na co dzień Łukasiewicz – PORT prowadzi poważne badania, ale chcą, by to miejsce było otwarte dla mieszkańców.
– Planujemy kolejne gry terenowe i pikniki. W wakacje organizujemy półkolonie, a w sierpniu, wyjątkowo w tym roku, użyczymy miejsca dla OPT Zamek na zorganizowanie Dni Fantastyki, które co roku odbywają się na osiedlu Leśnica – zachęcał Marek Staniewicz.
Podkreślił przy tym, że przestrzeń kampusu jest bardzo atrakcyjna dla takich aktywności – to bardzo ciekawe historycznie miejsce, o czym można przeczytać na tablicach informacyjnych. Kolejnym walorem jest piękna zieleń, co sprzyja spędzaniu tu czasu. Chcemy tu częściej zapraszać mieszkańców – dodał.
Więcej szczegółów na www.ogrodydoswiadczen.pl.