wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Sukces studentów z Politechniki Wrocławskiej

Podium w międzynarodowych zawodach sond kosmicznych CanSat Competition w USA zdominowali studenci Politechniki Wrocławskiej. Ekipa PWr Aerospace zdobyła pierwsze, a studenci z Koła Naukowego Robotyków KoNaR – trzecie miejsce. Zwycięzcy zajmowali już wysokie noty w poprzednich edycjach konkursu, ale dla robotyków to był pierwszy start.

Reklama

Zawody sond kosmicznych CanSat Competition w Wirginii, organizowane przez Amerykańskie Towarzystwo Astronautyczne, trwały od 6 do 9 czerwca. Wydarzenie sponsorowało NASA i firmy z branży technologicznej – Lockheed Martin, Siemens i Kratos.

Kurze jajko 750 metrów nad Ziemią 

Głównym zadaniem zespołów było zbudowanie niewielkiej sondy, która najpierw miała zostać wyniesiona na pokładzie rakiety na wysokość ok. 750 metrów, a następnie opaść na Ziemię, zbierając dane telemetryczne i uruchamiając sygnał dźwiękowy przy lądowaniu.

Przed kwalifikacją zespoły przeprowadzały testy środowiskowe, sprawdzając, czy sondy spełniają wszystkie kryteria techniczne. Jury oceniało też plany budowy sondy. A w finale – do którego zakwalifikowało się 33 zespołów – studenci musieli:

  • Zmierzyć prędkość przy pomocy rurki Pitota, która jest wykorzystywana do pomiaru ciśnienia statycznego i dynamicznego.
  • Zapewnić ochronę delikatnego ładunku – w tym przypadku kurzego jajka, które musiało wytrzymać przeciążenia powstające w trakcie startu i lądowania.
  • Zagwarantować, że sonda po wylądowaniu będzie gotowa do ponownego włożenia do rakiety i wystrzelenia.

Pierwsze miejsce dla Koła Naukowego PWr Aerospace

Najlepszy w zawodach okazał się zespół z Koła Naukowego PWr Aerospace. To był już ich piąty start w tych zawodach. Za każdym razem docierali do finału, a w zeszłym roku uplasowali się na czwartej pozycji. W tym roku pokonali rywali, zdobywając aż 99,86 proc. punktów.

– Wszystkie trudne chwile i zarwane noce teraz przyniosły nam niesamowitą satysfakcję. Dziękujemy wszystkim za wsparcie – mówią członkowie PWr Aerospace.

Drugie miejsca zajął zespół Shockwave z University of Alabama (zdobyli 99,52 proc. punktów), a trzecie ekipa z Koła Naukowego Robotyków KoNaR (z notą 99,43 proc. punktów).

Udany debiutantów robotyków

Dla debiutantów – ekipy Koła Naukowego Robotyków KoNaR – trzecie miejsce to ogromny sukces. Studenci co prawda brali już udział w projekcie z branży kosmicznej o nazwie TRACZ, ale do tej pory konstruowali jedynie roboty mobilne. A w konkursie CanSat ich sonda wykonała całą misję.

– Oczywiście było kilka kryzysowych sytuacji, choćby przy starcie, gdy rakieta odwróciła się i wystrzeliła satelitę w dół. Mimo to odnieśliśmy duży sukces – mówią studenci z Koła Naukowego KoNaR, zaznaczając, że byli jedną z nielicznych drużyn, których konstrukcja bezpiecznie wylądowała na spadochronie.

– Na pokładzie minisatelity zainstalowaliśmy dwie kamery, które na bieżąco monitorowały lot, a nasz autorski system stabilizacji obrazu dał fenomenalne wyniki – opowiadają studenci, zapowiadając jednocześnie, że udział w zawodach CanSat to nie było jednorazowe wyzwanie. I dodają: – Nasze plany idą dużo dalej niż konkurs CanSat. Będziemy dalej działać w branży kosmicznej, ale nie chcemy jeszcze zdradzać naszych planów.

Tekst: Zuzia Szarczyńska

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl