Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Warowny gród w rekreacyjnej części parku Tysiąclecia powstaje w ramach dwóch projektów Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego: nr 250 WBO 2019 oraz nr 198 WBO 2021. I etap Średniowiecznego Wrocławia został ukończony i otwarty 1 marca. Oficjalnie wiosnę we wtorek, 21 marca powitały na nim dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 113 im. Adama Rapackiego przy ul. Zemskiej 16C we Wrocławiu, przebrane za księżniczki i rycerzy.
– Plac zabaw jest super, bardzo podoba mi się zjeżdżalnia. Dobrze odbija się też na trampolinie, na pewno będę tu często przychodzić z rodzicami i koleżankami – powiedziała Emilka Stabnicka, uczennica klasy II b z SP nr 113 we Wrocławiu.
Tak witano wiosnę na placu zabaw „Średniowieczny Wrocław” w parku Tysiąclecia - zobaczcie zdjęcia.
Średniowieczny Wrocław bardzo popularny wśród rodzin z dziećmi
Dziękujemy liderom projektu WBO za świetny pomysł. Wspólnie stworzyliśmy spektakularny, oryginalny i trzypoziomowy plac zabaw Średniowieczny Wrocław. To miejsce, które już cieszy się olbrzymią popularnością mieszkańców. Tylko w ostatni weekend bawiło się tutaj ok. 500 dzieci. To kolejny tak atrakcyjny plac zabaw wzdłuż Doliny Ślęzy. Kilka lat temu otwieraliśmy przecież Mamuta na wrocławskim Oporowie. Staramy się, by tereny zieleni we Wrocławiu odpowiadały na potrzeby mieszkańców.
Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektorka Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.
W ramach nowego placu zabaw dzieci mogą korzystać m.in. ze zjeżdżalni, trampoliny, drabinek, lin i urządzeń do wspinania. Wokół placu wytyczono ścieżki. Koszt inwestycji to 3 mln złotych.
– Średniowieczny Wrocław jest częścią parku Tysiąclecia, który w założeniu ma reprezentować różne wieki i historię Wrocławia. Plac zabaw to XIII wiek, gdy miasto było jeszcze grodem. Całość placu będzie docelowo składała się z czterech części - w przyszłości ma jeszcze powstać także zagroda, rynek i wieża. Dziękujemy zarówno miastu, jak i lokalnej społeczności za wspólną realizację tego pięknego placu zabaw i liczymy na więcej – podkreślał Michał Garstka, lider projektu WBO.
Zielone wydarzenia we Wrocławiu – 25 marca piknik a 15 kwietnia WROśnij we WROcław
Pierwszy dzień wiosny był także dobrą okazją, żeby przypomnieć o najbliższych zielonych wydarzeniach w mieście. Już w najbliższą sobotę, 25 marca „Spotkajmy się na Zielonej Legnickiej”, czyli ekopiknik z atrakcjami! W programie m.in.:
- zbiórka elektroodpadów (za ich przyniesienie można otrzymać drzewko owocowe - do wyczerpania 300 szt.),
- konkursy z cennymi nagrodami (m.in. karty podarunkowe do sklepu ogrodniczego czy bluzy miejskie),
- SWAP ubraniowy organizowany przez Serce Szczepina (SWAP czyli bezgotówkowa wymiana ubrań - przynieś, czego już nie nosisz, a jeśli znajdziesz coś dla siebie u innych - wymień się!),
- darmowa kawa i herbata.
Do tego warsztaty z malowania doniczek, pamiątkowe zdjęcie z maskotką MPK, warsztaty upcyklingowe. Zielony piknik zaplanowano w sobotę, 25 marca w godzinach 12:00 – 15:00 na terenie przy Muzeum Współczesnym Wrocławia. Wstęp wolny.
Warto dodać, że już niebawem ruszą również zapisy do kolejnej, dziewiątej edycji WROśnij we WROcław.
– Tereny zieleni bardzo zyskują na takich projektach, już teraz zapraszamy do parku Tysiąclecia. Okazją będzie również najbliższa edycja akcji WROśnij we WROcław, która będzie realizowana także w parku Tysiąclecia, niedaleko średniowiecznej warowni – wyjaśnił Dominik Kłosowski, radny miejski, pomysłodawca akcji WROśnij we WROcław.
Tylko w ramach WROśnij od 2017 roku nasadzono łącznie ponad 2,3 tys. drzew. Każde z nich ma swojego dziecięcego patrona. Rodzina otrzymuje certyfikat potwierdzający udział w projekcie, a także lokalizację drzewka, które może później odwiedzać.
Zielone inwestycje Wrocławia w 2023 r.
Nowy plac zabaw w parku Tysiąclecia to dopiero początek tegorocznych zielonych zmian:
– Tylko w tym roku zagospodarujemy między innymi teren zieleni przy ul. Kunickiego, gdzie wykonane zostaną nowe ścieżki, oświetlenie oraz obiekty małej architektury. Zazielenimy również skwer przy Śrubowej i Robotniczej – zapowiada Jacek Mól, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu. – Już teraz zaczynamy z kolei prace związane z rewitalizacją i urządzeniem zielonego skweru Niemena w pobliżu dworca Wrocław Główny. Podobne prace już trwają na skwerze przy ul. Gazowej.
Przykładem walki z efektem miejskiej wyspy ciepła będzie m.in. rozszczelniony bruk przy ul. Kolejowej, wzdłuż nasypu kolejowego. Obecnie to miejsce do nielegalnego parkowania samochodów. Posadzonych zostanie tam tysiąc krzewów i trawy ozdobne. ZZM ogłosił przetarg na realizację tej zielonej inwestycji. W 2023 roku zrealizowany zostanie także plac zabaw „Muchoborski Zakątek Przygody” (z projektu WBO) czy psi wybieg przy ul. Pałuckiej/Kozanowskiej.