Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
PSZOK przy ul. Szwajcarskiej na Muchoborze Małym
PSZOK, czyli Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych to miejsce, do którego możemy oddać takie odpady, których nie powinno się wyrzucać do pojemników na naszych osiedlach. We Wrocławiu do tej pory mieliśmy dwa takie miejsca – na ul. Michalczyka i ul. Janowskiej. Od poniedziałku (31 marca) dołączy do nich trzeci punkt przy ul. Szwajcarskiej.
– PSZOK-i zyskują coraz większą popularność wśród mieszkańców, widzimy to po liczbach. W 2022 roku oddali do tych punktów 7,5 tys. ton odpadów problemowych, natomiast w 2024 roku już 12,5 tys. ton. To prawie dwukrotny wzrost – dodaje prezes Ekosystemu.

Od stycznia tego roku zmieniły się przepisy i odpady tekstylne nie mogą być umieszczane w pojemnikach na odpady zmieszane. Mieszkańcy mogą je oddać do PSZOK-ów lub do kursującego po mieście samochodu SZOT, który od lutego zebrał tych tekstyliów i odzieży aż 12 ton.
Co można przywieźć do PSZOK-a?
Do PSZOK-a mieszkańcy Wrocławia mogą bezpłatnie oddać następujące selektywnie zebrane odpady komunalne:
- odpady wielkogabarytowe i tekstylia,
- zużyte opony, oleje silnikowe, farby, kleje, środki ochrony roślin, zużyte baterie i akumulatory, inne odpady niebezpieczne,
- termometry rtęciowe, opakowania i pozostałości po lekarstwach oraz leki przeterminowane, świetlówki,
- niewielkie ilości odpadów betonu oraz gruzu betonowego z rozbiórek i remontów, zmieszane odpady z betonu, gruzu ceglanego oraz odpadowych materiałów ceramicznych,
- drewno, tworzywa sztuczne, papier i tekturę, metale, odpady zielone (liście, skoszoną trawę, drobne gałęzie),
- opakowania z drewna, tworzyw sztucznych, papieru i tektury,
- zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (elektroodpady).

Masz ogródek? Przyjedź po kompost!
Z PSZOK-a przy Janowskiej można również coś zabrać do domu. Warto o tym wiedzieć, szczególnie dlatego, że za moment ruszą wiosenne prace ogrodowe.
– Powstający w kompostowni kompost to produkt bardzo wysokiej jakości, certyfikowany, który stanowi świetną alternatywę dla nawozów sztucznych. Nadaje się na gleby lekkie i zdegradowane. Może być przeznaczany zarówno pod uprawy roślin rolniczych, jak i roślin ogrodowych czy ozdobnych – tłumaczy edukatorka.

PSZOK-i we Wrocławiu. Adresy i godziny otwarcia
Od 1 kwietnia:
- PSZOK przy ul. Michalczyka 9 – czynny od poniedziałku do piątku w godz. 08:00-19:00 oraz soboty w godz. 08:00-16:00;
- PSZOK przy ul. Janowskiej 51 – czynny od poniedziałku do piątku w godz. 07:00-19:00 oraz soboty w godz. 07:00-15:00;
- PSZOK przy ul. Szwajcarskiej 15 – czynny od poniedziałku do piątku w godz. 08:00-19:00 oraz w soboty w godz. 08:00-16:00.