wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Po 100-letnim kasztanowcu zostało drewno. Jest pomysł by je wykorzystać

– Wiele osób ma sentyment do tego kasztanowca, wiele rzeczy się działo pod tym drzewem. Teraz jest tu trochę pusto – mówią pracownicy Ossolineum. Sławny już kasztanowiec został wycięty w ubiegłym tygodniu, ale będzie upamiętniony, możliwe, że z pozostałego po nim drewna. Najpierw jednak muszą być wykonane najtrudniejsze prace, przy systemie korzeniowym, który znajduje się nawet pod budynkiem.

Reklama

Kasztanowiec biały (najpopularniejszy gatunek w Polsce) rósł przez ponad 100 lat na dziedzińcu Ossolineum. Przez ostatnie lata było mu tam dość samotnie, choć pierwotnie zasadzono w tym miejscu kilka innych drzew. Przekonać się można patrząc na zdjęcia z 1911 r. 

 

Wtedy było kilka drzew i stopniowo kolejne obumierały i ten ostatni kasztanowiec też zmarniał. Od kilku lat wiemy, że jego stan się pogarszał, miał prowadzonych mnóstwo badań. Jego ,,książeczka zdrowia'' jest tak rozbudowana, że nikt z nas nie ma takiej dokumentacji medycznej.
Katarzyna Uczkiewicz, rzeczniczka prasowa Ossolineum.

Najpierw spadały ogromne gałęzie. Szczęśliwie w tym czasie nie było nikogo na dziedzińcu. Coraz częściej był jednak wyłączany z użytku dla zwiedzających, aby pozbierać odpadające konary, albo wyciąć kolejne gałęzie niebezpiecznie zwisające nad ławkami. 

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Zdjęcie dziedzińca Ossolineum, rok 1920-1920 polskaorg.pl
Zdjęcie dziedzińca Ossolineum, rok 1920-1920

Kasztanowiec został częściowo usunięty. Zostały korzenie i pień

W ubiegłym tygodniu dziedziniec był zamknięty, 23 sierpnia trwały tam prace przy wycince drzewa. Jest już bezpiecznie. Może pusto i nieco smutno bez ogromnego kasztanowca, ale jaśniej w pomieszczeniach, do których dawno tyle światła nie dotarło. Jedyną pamiątką po ogromnym drzewie został system korzeniowy oraz podstawa szerokiego pnia. Najtrudniejsze prace przed nami. 

– Dziedziniec po wycince jest już otwarty, ale będą kolejne utrudnienia. System korzeniowy kasztanowca obejmuje rozległy teren nawet pod samym budynkiem. Czekamy na wszystkie ekspertyzy i wtedy będziemy mogli rozpocząć prace – mówi Katarzyna Uczkiewicz.

Konieczne będzie usunięcie korzeni w bezpieczny sposób. Trzeba będzie też te miejsca po systemie korzeniowym uzupełnić, zasypać ziemią, aby nic się nie zapadło. Potrwa to nawet kilka miesięcy. 

Kasztanowiec z Ossolineum będzie upamiętniony

Z wyciętego kasztanowca zachowano zdrowe drewno i niewykluczone, że zostanie wykorzystane. Pewne jest, że na dziedzińcu zasadzony będzie ponownie kasztanowiec. – Mamy teraz więcej możliwości by prawidłowo zadbać o takie drzewo już od samego początku – przekonuje Katarzyna Uczkiewicz. 

 

 

 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl