Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu dostosowuje częstotliwość koszenia do warunków pogodowych, miejsca występowania trawy i jej wysokości, bezpieczeństwa oraz komfortu mieszkańców. Koszeniu podlegają m.in. trawa w obrębie skrzyżowań, pasy zieleni przy ulicach, chodnikach i ciągach pieszo rowerowych.
Stara się zostawiać trawniki tam gdzie tylko to możliwe, jednak nie wolno w ogóle zaprzestać koszenia. Zobaczcie filmik!
Trawa w parkach i na zieleńcach koszona jest rzadziej. To wszystko ze względu na ochronę środowiska. Zmiany klimatyczne postępują, dlatego Wrocław stara się przeciwdziałać temu procesowi. Chodzi tu m.in. o:
- programy dofinansowania zbiorników na deszczówkę,
- odejście od plastiku,
- tworzenie kolejnych skwerów i parków,
- ale także dostosowanie częstotliwości koszenia do warunków pogodowych.
Intensywna pielęgnacja trawników (przede wszystkim częste koszenie) nie sprzyja zatrzymywaniu wilgoci w glebie.
Galeria zdjęć
Rośliny trawiaste swoją energię wykorzystują po koszeniu do odbudowy części nadziemnej, przez co ich systemy korzeniowe są płytkie, a z kolei rośliny dwuliścienne nie są w stanie rozwinąć kwiatów lub wydać nasion. Taki trawnik szybciej żółknie, a wiatr wywiewa z niego cząstki suchej gleby i kurzu (erozja wietrzna), przez co staje się źródłem zanieczyszczeń pyłowych. Sam zabieg koszenia również wiąże się z niekorzystnymi zjawiskami: emisją spalin oraz hałasem, który wpływa negatywnie na samopoczucie, a nawet zdrowie ludzi.
Na czym polega #EKOszenie?
Koszeniu podlegają m.in.:
- trawa w obrębie skrzyżowań,
- pasy zieleni przy ulicach, chodnikach i ciągach pieszo rowerowych.
Wąskie pasy zieleni wzdłuż jezdni koszone są w całości, szersze odcinki podkaszane zostaną po obwodzie, by pozostał bujny środek. Całkowicie koszone mogą być też trawniki w obrębie dużych skrzyżowań oraz pasy wzdłuż chodników, dróg rowerowych czy ciągów pieszo-rowerowych.
Trawa w parkach i na zieleńcach koszona jest rzadziej, później też przeprowadzane są pierwsze koszenia po zimie. To wszystko ze względu na ochronę środowiska.
W parkach w całości koszone są polany rekreacyjne, by wrocławianie mogli komfortowo z nich korzystać, wypoczywając na świeżym powietrzu. Na pozostałych obszarach trawę przycina się częściowo, głównie wzdłuż ścieżek i chodników.
Podobne trendy funkcjonują już w Europie oraz w innych dużych miastach w Polsce, m.in. w Krakowie czy w Warszawie.
Wyższa trawa to większe korzyści dla środowiska
Trawnik, któremu pozwoli się zamienić w łąkę, dłużej trzyma wilgoć i dłużej jest zielony, gdy przyjdzie susza. Wyrastają w nim rośliny kwitnące, więc daje pożytki owadom zapylającym. Stanowi też schronienie dla wielu stworzeń, jak jeże, ryjówki, ptaki terenów otwartych, czy jaszczurki. Ma naturalny wygląd, zmniejsza hałas i pochłania zanieczyszczenia z transportu. Rzadko koszone trawniki zapobiegają też erozji gleby powodowanej zarówno przez intensywne deszcze, jak i wiatr.

Dlaczego powinniśmy dbać o trawę?
- zatrzymuje wilgoć,
- 250 mkw. trawnika to dzienne zapotrzebowanie na tlen,
- jej źdźbła pochłaniają zanieczyszczenia,
- zapobiega erozji gleby,
- trawnik jest chłodniejszy od betonu o kilka stopni Celsjusza,
- umożliwia rozsiewanie nasion różnych roślin,
- żyją w niej owady zapylające kwiaty i będące pokarmem dla innych zwierząt.