Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Bieg Pamięci Sybiru zawita do Polski zachodniej po raz pierwszy.
Wrocławski Bieg Pamięci Sybiru 2023. Po zmroku, w wyjątkowej oprawie
Start biegu zaplanowano na 18 lutego o godzinie 18.00. Ścieżki Lasu Osobowickiego rozświetlą lampki-czołówki uczestników, którzy będą mieli do pokonania 5 km. Organizatorzy zapewniają, że na trasie nie zabraknie inscenizacji przygotowanych m.in. przez Muzeum Pamięci Sybiru.
– Startujemy po zmroku, ponieważ wywózki polskich obywateli na Sybir, do których się odnosimy, rozpoczęły się właśnie w nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku. Zależy nam na tym, aby biegacze możliwie najlepiej mogli poczuć atmosferę tragedii, która była udziałem Sybiraków – mówi Grzegorz Kuczyński, prezes Fundacji „Białystok Biega”, organizator biegu.
– Nie chcemy ujawniać szczegółów, ale mogę zapewnić, że zapewnimy uczestnikom wiele mocnych emocji. Na przykład w ubiegłym roku wykorzystaliśmy dźwięki, aby stworzyć wrażenie, że bieg prowadzi przez drewniany wagon, a tuż obok przejeżdża lokomotywa. Takich punktów w Lesie Osobowickim będzie kilka – dodaje, zaznaczając, że Bieg Pamięci Sybiru to nie tylko rywalizacja sportowa.

Wrocławski Bieg Pamięci Sybiru 2023. Zapisy już trwają
Zapisy na wrocławski Bieg Pamięci Sybiru trwają na stronie biegpamiecisybiru.pl. Do 22 stycznia pakiet startowy kosztuje 65 złotych, a uczestnicy znajdą w nim zimową opaskę na głowę, numer startowy i latarkę czołową, a także pamiątkowy, wyjątkowy medal.
Wrocławski Bieg Pamięci Sybiru 2023. Garść historii
We wrześniu 1939 r. Niemcy i Sowieci zaatakowali Polskę, podzielili ją między siebie: we wschodniej części kraju Sowieci stosowali różne represje, w tym masowe deportacje (w głąb Związku Sowieckiego wywieziono co najmniej 330 tysięcy polskich obywateli) czy osadzanie w łagrach (co najmniej 70 tysięcy). Osoby, które znalazły się w głębi terytorium sowieckiego określamy dziś mianem Sybiraków.
