W grupie roboczej ds. partycypacji i dialogu społecznego pracować będą:
- Krzysztof Ziental – kierownik Działu Partycypacji w Urzędzie Miejskim Wrocławia,
- Maria Lewandowska-Mika - dyrektor Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych
- Damian Wojciech Dudała – założyciel Fundacji SOC TECH LAB (wcześniej Instytut Badań i Rozwoju Lokalnego)

Zadaniem grupy będzie m.in. wypracowanie nowych metod konsultacji i dialogu, które będą dostępne dla wszystkich osób chcących zabrać głos i działać dla wspólnego pożytku.
– Jesteśmy po pierwszym spotkaniu w ministerstwie, będziemy pracować w zespołach. Mnie zależy przede wszystkim na dialogu społecznym rozumianym jako aktywne narzędzie do przekazywania głosu środowiska organizacji pozarządowych i umacniania tego głosu być może również w ustawach, które będziemy wspólnie tworzyć. To jest dla mnie klucz – mówi Maria Lewandowska-Mika.
– Co ważne, widać otwartość ze strony ministerstwa, żeby rekomendacje wdrażać – dodaje.
W pracach grupy roboczej ds. uproszczeń prawnych dla organizacji pozarządowych będą brać udział m.in. Beata Bernacka, dyrektor Wydziału Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia, oraz przedstawiciele NGO:
W pracach grupy roboczej ds. uproszczeń prawnych dla organizacji pozarządowych będą brać udział m.in.:
- Waldemar Waihs, prezes Fundacji „Merkury” i Przewodniczący Dolnośląskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego;
- Krzysztof Pławecki, Fundacja LexCultura;
- Błażej Zając, Porozumienie Wschód – Zachód;
- Mateusz Kokoszkiewicz, Towarzystwo Benderowskie.
Czym zajmie się grupa? Jak podkreślił Podsekretarz Stanu w KPRM Marek Krawczyk: – Istnieje potrzeba dokonywania systematycznego przeglądu regulacji prawnych pod kątem identyfikacji nadmiarowych procedur, które stanowią nieuzasadnione obciążenie, zarówno dla obywateli, jak i organizacji. Tak ustalone bariery administracyjne i prawne należy eliminować albo modyfikować je tak, aby były one bardziej przyjazne dla wszystkich, którzy chcą podejmować inicjatywy na rzecz współobywateli.

– Współpraca z organizacjami we Wrocławiu, zlecanie zadań publicznych opiera się na konkretnych przepisach. Widzę obszary i zagadnienia, które można poprawić. Tak, aby prawo było lepsze, bardziej przyjazne, a przede wszystkim prostsze. W konsekwencji więc łatwiejsze do stosowania i to nie tylko przez organizacje pozarządowe. Ufam, że efektem prac naszej grupy będą zmiany i nowe projekty aktów prawnych wzmacniających sektor obywatelski w Polsce – mówi Beata Bernacka.
– Liczebność grup, ponad 40 osób w każdej jest wyzwaniem, ale też napawa dumą, że tyle osób z sektora pozarządowego i samorządowego chce dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nie raz to środowisko pokazało, że potrafi rozmawiać i wypracowywać wspólne rekomendacje. I na takie efekty liczę! – podkreśla Krzysztof Ziental.