wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - Partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Porozmawiajmy o Ekoparku na Stabłowicach

Porozmawiajmy o Ekoparku na Stabłowicach

Wydział Partycypacji Społecznej,

Materiał archiwalny Edytuj w ACMS

Konsultacje społeczne i kolejny projekt w ramach Zielonego WBO. Zapraszamy mieszkańców na spotkanie. Jakie są wasze oczekiwania?

Na zachodzie Wrocławia - na Stabłowicach, powstanie nowe, zielone miejsce. To wynik głosowania w ramach Zielonego WBO, podczas którego zwyciężył m.in. projekt nr 631. Wielka polana między ulicami Jeleniogórską a Starogajową przeobrazi się w Ekopark – naturalny teren odpoczynku, relaksu i zabawy. Dzisiaj to łąka o powierzchni około pięciu hektarów, z nielicznymi drzewami na jej skraju i sieciami energetycznymi nad nimi.Jak zagospodarować ten teren? - o tym właśnie chcemy z wami porozmawiać.

Kto rozmawia

Mieszkańcy Stabłowic, liderzy projektu WBO, Fundacja EkoRozwoju urzędnicy Biura ds. Partycypacji Społecznej i Zarządu Zieleni Miejskiej

O czym

Prezentacja koncepcji pierwszego etapu zagospodarowania parku

Kiedy

20 czerwca 2018 roku o godz. 17.00

Gdzie

w salce przy kościele Parafii pw. św. Andrzeja Apostoła, Boguszowska 84

Wydarzenie na FB

  Walory terenu

Naturalność. Twórcy koncepcji Ekoparku zamierzają tę cechę zachować w jak największym stopniu. –  mówi Krzysztof Smolnicki z Fundacji Ekorozwoju. – Nasadzenia drzew, krzewów, kwiatów mają spełniać nie tylko funkcję estetyczną, ale zapewniać różnorodność gatunkową. Na łące pojawią się skupiska różnych gatunków krzewów tak dobranych, aby stały się ostojami dla wielu gatunków ptaków. – Część krzewów będzie dobrym schronieniem na przykład dla skowronków, a inne dostarczą pokarm dla ptaków – opowiada Krzysztof Smolnicki. Podobnie rzecz się ma z kwiatami i ziołami na łące. Mają nie tylko cieszyć wzrok i zmysł węchu, przede wszystkim będą służyć motylom i innym owadom. W nowym parku siatka nowych ścieżek, nieco tylko utwardzonych, pokryje się z istniejącymi dzisiaj przedeptami, dróżkami. Zależy nam aby docelowo – w kolejnych etapach – powstał tam przygodowy plac zabaw oraz ogród edukacyjny – to propozycja dla dzieci i młodzieży, doskonałe miejsca na zabawę i zarazem lekcje przyrody na żywo. Nowym, oryginalnym pomysłem jest strefa nasadzeń drzew okolicznościowych. – W tych miejscach będzie można posadzić drzewo z okazji ważnego, osobistego wydarzenia, na przykład urodzin dziecka – zapowiada Krzysztof Smolnicki.

Wyzwania dla projektantów

Prace nad dokładną koncepcją przyszłego parku właśnie trwają. To duże wyzwanie dla projektantów.

Krzysztof Smolnicki: - To proces wymagający kreatywności, szukania sposobów na przełamanie wyzwań i problemów, na które trafiamy.

Polanę na Stabłowicach przecina głęboki rów, płynąca nim deszczówka pochodzi m.in. z posypywanych okolicznych zabudowań i ulic. Dlatego gleba na terenie przyszłego parku jest mocno zasolona, a to nie sprzyja wielu gatunkom roślin. Autorzy projektu szukają gatunków, które poradzą sobie w takich warunkach.

Poza tym nad łąką przechodzą linie wysokiego napięcia. Wiadomo, że pod nimi nie będą sadzone wysokie drzewa, ale przede wszystkim kwiaty.

Część polany to obszar rolniczy, zmiana tego statusu, byłaby nazbyt kosztowna dla magistratu. I na to przedstawiciele Fundacji Ekorozwoju znaleźli rozwiązanie. – Chcielibyśmy w tej części parku posadzić drzewa owocowe, na przykład jabłonie lub rokitniki. Na to prawa zezwala – zapowiada Krzysztof Smolnicki. Niestety na tym etapie nie wiemy jeszcze jak ten pomysł ma się do kwestii zasolenia gleby.

 

Pierwsze konsultacje za nami

Przedstawiciele Fundacji Ekorozwoju na temat nowego parku zorganizowali w 2017r. warsztaty z dziećmi i nastolatkami. Podczas tych zajęć powstały makiety i olbrzymi plan nowego miejsca rekreacji. Z tymi materiałami liderzy projektu zaprezentowali się podczas parafialnego pikniku na Stabłowicach. – To była dobra okazja na zebranie opinii i kolejnych pomysłów na zagospodarowanie ekoparku – mówi Krzysztof Smolnicki, i dodaje z entuzjazmem: - To początek pracy nad większym dziełem, bowiem miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zakłada budowę w tej okolicy parku o powierzchni 15 hektarów.

Teraz nadszedł czas na prezentację koncepcji zagospodarowania terenu, aby w niedługim czasie rozpocząć budowę parku.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl