wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Narodowe Forum Muzyki
  4. Festiwal Wratislavia Cantans 2018 rozpoczęty. Zobaczcie program

Festiwal Wratislavia Cantans 2018 rozpoczęty. Zobaczcie program

Materiał archiwalny Edytuj w ACMS

10 dni, 25 koncertów, w tym 14 we Wrocławiu i 11 w regionie, piękne wnętrza nie tylko Narodowego Forum Muzyki, ale też wrocławskich kościołów i synagogi – w piątek, 7 września rozpoczął się 53. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans. Do 16 września wybrzmią wielkie dzieła Haydna, Verdiego, Szymanowskiego, a wśród gwiazd dyrygent sir John Eliot Gardiner, baryton Mariusz Kwiecień, sopranistka Sandrine Piau.

Reklama

– Festiwal to flagowa impreza muzyczna Wrocławia. Trudno wyobrazić sobie piękniejszy powrót z wakacji do życia wielkomiejskiego – mówił jeszcze przed rozpoczęciem festiwalu wiceprezydent Wrocławia Adam Grehl. I dodał: – Witamy gości i artystów, bo to też czas, żeby przypominać ludzi, którzy przez lata budowali prestiż festiwalu. I to właśnie jeden z „budowniczych” – Maestro Jacek Kaspszyk – 7 września przed rozpoczęciem festiwalu odsłonił swoją tablicę w Alei Gwiazd na pl. Wolności przed Narodowym Forum Muzyki.

Zobaczcie tablicę pamiątkową dla Jacka Kaspszyka

Koncert pod batutą Maestra poprzedziło wystąpienie prezydenta Rafała Dutkiewicza, ostatnie w charakterze gospodarza Wrocławia w NFM. – Chciałem się pożegnać i podziękować mojemu drogiemu, ale i trudnemu przyjacielowi – prezydent zwrócił się do Andrzeja Kosendiaka. Z kolei dyrektor Narodowego Forum Muzyki dziękował Rafałowi Dutkiewiczowi za 16 lat opieki nad festiwalem Wratislavia Cantans, za to że możliwe było zbudowanie obiektu, w którym teraz grają artyści. 

Wyzwolenie na festiwalu

Mottem tegorocznej 53. edycji festiwalu Wratislavia Cantans jest hasło „Wyzwolenie”. Ma nie tylko związek z 100-leciem odzyskania niepodległości, ale znacznie szerszy wymiar.

– Motto festiwalu jest wskazówką, która przewija się przez wszystkie wydarzenia, bo wyzwolenie kojarzy się w sposób oczywisty z rocznicą odzyskania niepodległości – przyznaje Andrzej Kosendiak, dyrektor generalny festiwalu Wratislavia Cantans. Od razu jednak zaznacza, że program tak oczywisty nie jest.

Jego znaczenie wyjaśniają słowa Giovanniego Antoniniego, dyrektora artystycznego. – Program to zaproszenie do zastanowienia się nad tematem niezależności, samostanowienia – czy naprawdę chcemy być wolni? Od czego pragniemy się wyzwolić? Ile wysiłu jesteśmy w stanie włożyć w wywalczenie niepodległości? – pyta w tekście, jaki przygotowany został przed ogłoszeniem programu.

53. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans

53. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans

Koncert / Klasyczna
Termin od 7 września 2018 do 16 września 2018

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

Opera Szymanowskiego na początek

Podczas inauguracji 7 września w Narodowym Forum Muzyki wybrzmiała koncertowa wersja opery „Król Roger” Karola Szymanowskiego. – Odnosi się do konfliktu zachodzącego wewnątrz człowieka, rozdarcia między racjonalnością a instynktem – wyjaśnia Andrzej Kosendiak.

Wprawdzie Giovanni Antonini nie znał wcześniej opery polskiego kompozytora, ale zainteresował go jej sycylijski kontekst, bo choć sam jest mediolańczykiem ma też dom w Palermo. – Zna historię nieco odrębnej wyspy, zaczął studiować „Króla Rogera” i zachwycił się Szymanowskim – przyznawał Andrzej Kosendiak.

W partiach wokalnych słuchaliśmy słynnego barytona Mariusza Kwietnia, gwiazdę Metropolitan Opera, świetnego tenora Arnolda Rutkowskiego i tenora Krystiana Adama Krzeszowiaka. Orkiestrą NFM i dwoma chórami dyrygował Jacek Kaspszyk, dawny szef artystyczny zespołu symfonicznego NFM.

Requiem Verdiego na koniec

Wyzwolenie ku wieczności, czyli Messa da Requiem Giuseppe Verdiego zakończy festiwal 16 września w NFM. Zapewne w wielkim stylu, bo przy pulpicie stanie sir John Eliot Gardiner, a ten projekt przedstawi tylko w trzech miastach w Europie – w tym we Wrocławiu z Orchestre Révolutionnaire et Romantique i solistami.

Requiem Verdiego pod batutą sir Johna Eliota Gardinera

Requiem Verdiego pod batutą sir Johna Eliota Gardinera

Koncert / Klasyczna
Termin 16 września 2018 19:00

Miejsce Narodowe Forum Muzyki (NFM) Wrocław

Zobacz

Jakie koncerty i gwiazdy

Program zaplanowano bardzo różnorodnie w oparciu o motto Wyzwolenie. Będzie „Historia żołnierza” Igora Strawińskiego (8.09), utwory sakralne Marcina Józefa Żebrowskiego, najbardziej znaczącego polskiego kompozytora XVIII wieku (8.09), koncert z kompozytorami niegdyś prześladowanymi (Webern, Schönberg, 15.09), opera współczesna „Madame Curie” Elżbiety Sikory (13.09).

Przeczytajcie rozmowę z Elżbietą Sikorą o „Madame Curie”

Wśród niekwestionowanych gwiazd m.in. formacja wokalna graindelavoix (9.09), jak zawsze Il Giardino Armonico, tym razem w projekcie z „Paukenmesse” Josepha Haydna (gdzie zaśpiewają m.in. świetna sopranistka Sandrine Piau i tenor Krystian Adam Krzeszowiak, 14.09), ale i ukraiński Chór Dumka (15.09).

Polecamy 5 koncertów festiwalu Wratislavia Cantans

Gdzie posłuchamy koncertów

Koncerty festiwalu Wratislavia Cantans odbywać się będą we Wrocławiu (m.in. w NFM, kolegiacie św. Krzyża, bazylice św. Elżbiety, kościele Uniwersyteckim, Oratorium Marianum) i w kościołach oraz w miastach na Dolnym Śląsku, a także w Wielkopolsce.

Zobaczcie, gdzie posłuchać darmowych koncertów festiwalu w regionie

Bilety na festiwalowe koncerty

Najtaniej kupimy bilet (za 20 za ulgowy) na koncert solistów 43. Kursu Interpretacji Muzyki Oratoryjnej i Kantatowej, najdrożej (350 zł) kosztują bilety VIP na wielkie wydarzenia festiwalowe m.in. koncert inauguracyjny – wykonanie opery „Król Roger” Karola Szymanowskiego, czy koncert finałowy z udziałem sir Johna Eliota Gardinera (obydwa w głównej sali Narodowego Forum Muzyki). Średnie ceny normalnych biletów to wydatek rzędu 50-90 zł. 

Zobaczcie, na które koncerty są jeszcze bilety

Wyzwolenie

Tegorocznej 53. edycji Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego towarzyszyć będzie wystawa rysunków Eugeniusza Gepperta.

Tematyka prac dotyczy czynu żołnierskiego i kawalerii, a wystawa związana jest z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Poza rysunkami zostaną zaprezentowane odznaczenia wojskowe Eugeniusza Gepperta, które otrzymał za walkę o niepodległość. 

Wyzwolenie – wystawa rysunków Eugeniusza Geppert

Wyzwolenie – wystawa rysunków Eugeniusza Geppert

Wystawa
Termin od 1 września 2018 do 31 października 2018

Miejsce Narodowe Forum Muzyki (NFM) Wrocław

Zobacz

Wystawę można oglądać od 1.09.2018 do 31.10.2018 na I piętrze w Narodowym Forum Muzyki.

Chcemy pamiętać o rocznicy odzyskania niepodległości, o tych którzy walczyli, o sąsiadach, którzy również sto lat temu ustanowili swoją niepodległość. Ale chcemy tez pamiętać o innym aspekcie wolności, w wymiarze osobistym i społecznym. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl