Na uroczyste odsłonięcie skweru Wojciecha Jerzego Hasa przybyła w poniedziałkowe popołudnie rodzina, przyjaciele, znajomi i mnóstwo wrocławian – fanów twórczości filmowej Hasa.
Wielki, wzruszający dzień dla rodziny i znajomych Hasa
Wdowa po Hasie nie kryła wzruszenia: - To szczęśliwy dla mnie dzień. Wzruszona jestem tak, że nie mogę mówić.
Skwer Hasa został odsłonięty tuż obok budynku Centrum Technologii Audiowizualnych (dawna Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu), przy skwerze Zbyszka Cybulskiego i ul. Wystawowej.
- I niedaleko mojego domu – mówi Wanda Ziembicka-Has. – Bo ja mieszkam tuż obok, naprzeciwko, po drugiej stronie Odry. Dodatkowo to miejsce jest dla mnie sentymentalne: pierwsze spotkania młodej dziewczyny, Wandy, ze starszym artystą – Wojciechem - były w pokoju 45 - w wytwórni, gdzie mieszkał… - dodaje.
Na uroczystej ceremonii był prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk, mówił: - To dzięki Wandzie nasza wrocławska pamięć o wielu ważnych dla wrocławian osobach jest tak wspaniale pielęgnowana. Cieszę się, że możemy się tutaj spotkać i to miejsce dedykować dla Wojciecha Jerzego Hasa, osoby tak ważnej dla polskiej kinematografii, ale też ważnej dla Wrocławia.
Studio imienia Hasa, tablica Hasa, a teraz Has ma swój skwer
Robert Banasiak, dyrektor Centrum Technologii Audiowizualnych, jest przekonany, że skwer imienia Hasa, tuż przy dawnej Wytwórni, to miejsce idealne dla upamiętnienia słynnego reżysera.
Uroczystego przecięcia wstęgi na skwerze dokonali oprócz Wandy Ziembickiej-Has, Jacka Sutryka i Roberta Banasiaka, też reżyser Tomasz Łysiak – nominowany do Oscara za film „Sukienka” oraz aktorka z „Sukienki” – Anna Dzieduszycka.
Kim był Wojciech Jerzy Has? Przeczytaj!
To znany polski reżyser, scenarzysta i producent, przedstawiciel polskiej szkoły filmowej. Urodził się w 1925 roku w Krakowie. Trzykrotnie żonaty. Do dnia swojej śmierci związany z dziennikarką radiowo-telewizyjną Wandą Ziembicką-Has. Był Indywidualnością i mistrzem w swoim fachu. W twórczości często poruszał motywy izolacji, przemijania, przeznaczenia człowieka.

Pierwszy pełnometrażowy film, który wyreżyserował oparł na opowiadaniu „Pętla” Marka Hłaski i podbił nim serca publiczności. A był to zaledwie wstęp do długiej, twórczej kariery. Wielkimi sukcesami cieszyły się jego adaptacje literatury pięknej, m.in. „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Lalka” czy „Sanatorium pod klepsydrą”. Był wielokrotnie nagradzany m.in. Krzyżem Komandorski z Gwiazdą Odrodzenia Polski i Polską Nagrodą Filmową.