Artysta fotografik, reżyser, operator filmów naukowych, inżynier. Włodzimierz Kałdowski urodził się w Bydgoszczy 18 marca 1923 roku, ale od 1946 mieszkał, uczył się, a potem pracował we Wrocławiu. Przyjechał tu po wojnie na studia i już pozostał.
- W 1953 r. w Katedrze Fototechniki Politechniki Wrocławskiej pod kierunkiem prof. Witolda Romera obronił nowatorską pracę dyplomową, która przyczyniła się do produkcji w Polsce fotograficznych materiałów barwnych. Dzięki niej zakłady fotograficzne w kraju zaczęły wprowadzać barwne nośniki zdjęć. Pan Włodek pierwsze kolorowe fotografie zrobił w 1952 r. Był prekursorem w tej dziedzinie – mówi Marzena Smolak, kierownik Muzeum Historycznego we Wrocławiu, autorka książki „W poszukiwaniu koloru. Fotografia Włodzimierza Kałdowskiego”.


Fotografie powojennego Wrocławia i filmy
W latach 1946-48 fotograf robił zdjęcia zniszczonego podczas wojny Wrocławia. Na jego fotografiach z lat 50. i 60. możemy zobaczyć miasto nocą z ówczesnymi neonami, czerwone tramwaje w Rynku, stare samochody, fasady kościołów, Muzeum Śląskie (dziś Narodowe), a nawet Finał Europejskich Indywidualnych Mistrzostw Świata na Żużlu.
W latach 50. zainteresował się także filmem. Swój pierwszy czarno-biały obraz 16 mm „Szafą po Ziemi Kłodzkiej” nakręcił w 1954 r. W sumie na koncie ma ponad 150 filmów naukowych, popularno-naukowych, dokumentalnych i turystycznych. Był współtwórcą oddziału Polskiego Stowarzyszenia Filmu Naukowego we Wrocławiu.
W 2018 roku jego fotografie można było zobaczyć na wystawie w Pałacu Królewskim we Wrocławiu. Więcej o Włodzimierzu Kałdowskim i jego twórczości można przeczytać w książce Marzeny Smolak „W poszukiwaniu koloru. Fotografia Włodzimierza Kałdowskiego”, która jest dostępna w Muzeum Miejskim oraz internecie.
Panu Włodzimierzowi z okazji setnych urodzin życzymy wszystkiego najlepszego!
Poniżej możecie zobaczyć nagradzany na ogólnopolskich konkursach film „Spotkanie na Odrze” (1956, w kolorze).