Rafał Dutkiewicz pokazuje swój Wrocław
Na wyklejce książki (pierwszej stronie po otwarciu) mamy mapkę Wrocławia z miejscami zaznaczonymi cyframi, więc nie ma wątpliwości, że trzymamy w dłoniach przewodnik.

Lokalizacje miejskie były prezydent Wrocławia wybrał nieprzypadkowo. To te, w których powstanie albo działalność był osobiście zaangażowany pełniąc funkcję gospodarza miasta. Najpierw z opowieści powstało sto programów telewizyjnych zatytułowanych „WroOpowieści” (dla telewizji Echo24).
Teraz Rafał Dutkiewicz wybrał 19 dla niego najważniejszych. „Ułożyły się one w miniprzewodnik po przestrzeni, ale i historii Wrocławia” – pisze we wstępie były prezydent.
„Chodź, opowiem Ci Wrocław” – ten osobisty tour po miejskich atrakcjach jest przeznaczony zarówno dla czytelnika dorosłego, jak i dorastającego. Pierwszy odczyta z prezydenckich opowieści wiele dykteryjek i przypomni sobie, jak powstawały kolejne obiekty (np. słynny „Pociąg do nieba” przed Muzeum Współczesnym Wrocław) czy instytucje (m.in. Centrum Historii Zajezdnia, NFM, Muzeum Teatru).
Drugi, młodszy odbiorca, przy okazji nauczy się trochę o historii wspomnianych miejsc (ale też np. słynnych wrocławskich krasnali) i Wrocławia.
Nie wszyscy wiedzą, że do odbudowania organów w kościele św. Elżbiety namówił prezydenta sam Maestro Kurt Masur, znakomity niemiecki dyrygent urodzony w Brzegu. To właśnie za sprawą wyjątkowego brzmienia instrumentu Michaela Englera młody Masur zachwycił się muzyką organową i już wiedział, że będzie chciał grać piękne utwory.
„Chodź, opowiem Ci Wrocław” – ilustrował Jakub Kamiński
Niby tylko wymieniony na okładce drobnym drukiem, ale wykonał kawał doskonałej roboty przygotowując ilustracje do wszystkich 19 miejsc z prezydenckiego przewodnika.
Jego prace są wyrafinowane pod względem koloru, designerskie, dowcipne, nieoczywiste (Muzeum Pana Tadeusza symbolizuje czytające słońce, bo placówka mieście się w kamienicy pod Złotym Słońcem, a Instytut im. Jerzego Grotowskiego na ilustracji obrazują wielkie okulary, z jakich znany był słynny reżyser i twórca Teatru 13 Rzędów).
Niektóre z ilustracji można by swobodnie zamienić na plakat i powiesić w mieszkaniu. Dzięki nim historie zyskują większy polot i pragniemy do nich wracać.

Spotkania z Rafałem Dutkiewiczem – także na Targach Książki
Najwięcej o swojej książce „Chodź, opowiem Ci Wrocław” opowie czytelnikom sam Rafał Dutkiewicz i to już wkrótce.
Najpierw w czwartek 23 listopada o 19.00 w Klubie Proza byłego prezydenta będzie pytał o książkę i o Wrocław Irek Grin. Wstęp wolny.
Potem, podczas spotkania na 31. Wrocławskich Targach Dobrych Książek w Hali Stulecia, w sobotę 2 grudnia w godz. 13.30-15.45 będzie można wybrać się i posłuchać o wrocławskich fascynacjach Rafała Dutkiewicza. Wstęp jest wolny.