Pochwała codzienności
Na scenie zobaczymy wnętrze zwykłego mieszkania i tajemniczą ekipę, która zajmuje się sprzątaniem domu.
– Ta sceneria codzienności, zwyczajności życia, której Tadeusz Różewicz tak bardzo hołdował, stała się dla nas inspiracją do budowania miejsca, w którym rozgrywają się małe dramaty związane z ludzkimi relacjami i tym, jak tworzyć je po wojnie – opowiada Daria Kopiec. – Pojawiają się pytania, czy cały czas nie pozostajemy w wychowaniu powojennych pokoleń, które bały się mówić o sobie, okazywać emocje. Ludzie zaciskali często zęby i połykali łzy, aby samemu się nie odsłonić – dodaje reżyserka, która z sukcesami pracuje zarówno na scenie, jak i w obszarze filmu.

Spektakl: Mów o sobie, tylko o sobie
Spektakl Centrum Sztuk Performatywnych / Piekarnia
Różewicz pięknie opowiada
„Grzech”, niewielki utwór Tadeusza Różewicza z 1963 roku to opowieść o pewnym przeżyciu, ale bohater zaczyna o nim mówić dopiero po następującym dialogu: „– Opowiedziałem ci już wszystko. W życiu nie dzieje się wiele nadzwyczajnych rzeczy. O wojnie nie będę opowiadał. To nie jest ciekawe./– Mów o sobie, tylko o sobie”. Potem bohater przypomina sobie zachwyt, jaki obudził w nim wazon, pierwszy piękny przedmiot w mieszkaniu. – Tadeusz Różewicz przepięknie opowiada o wazonie i o padającym na niego świetle, ale poprzez kształty, kontrasty mówi też o traumie wojennej, napięciach, jakie następują między ludźmi – wyjaśnia Daria Kopiec.
W spektaklu obserwować będziemy wprawdzie bliskich sobie ludzi, ale reżyserka zwraca uwagę, że nie buduje opowieści o rodzinie. – Status bohaterów, których nazywam reprezentantami, nie jest jasny. Od sprzątania w mieszkaniu przechodzimy do relacji, które dzieją się między ludźmi trochę w imię myślenia, że gdziekolwiek się w życiu znajdziemy tam odtwarzamy schematy tej najważniejszej triady w życiu-matki, ojca i dziecka – dodaje Kopiec.
Premiera 17 września
Premiera przedstawienia „Mów o sobie, tylko o sobie” z okazji 100. rocznicy urodzin Tadeusza Różewicza w Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia 17 września o 19.00.
Spektakl będzie prezentowany też w weekend i wchodzi do repertuaru teatru, a na scenie obejrzymy Artura Borkowskiego, Agnieszkę Dziewę, Sandrę Kromer-Gorzelewską, Annę Nabiałkowską, Monikę Rostecką. Muzykę na żywo wykonują Aleksandra Gronowska, Patrycja Betley i Katarzyna Kapela.