wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. L’UNI otwiera drzwi dla artystów. Rzeźby Stanisława Wysockiego

Biurowiec L'UNI na Starym Mieście staje się przestrzenią otwartą na kulturę i twórczość. Pierwszym krokiem na tej drodze jest wernisaż rzeźby Stanisława Wysockiego „Piękno jest kobietą. Kobieta jest pięknem”. To zapowiedź serii wydarzeń artystycznych, które mają nadać L’UNI nowy wymiar – nie tylko jako miejsca pracy i biznesu, ale również jako miejsca dla kultury. Zobacz szczegóły.

Reklama

Dziś L'UNI– dawniej „Farmacja”. Nowoczesne biura są w dawnym budynku Wydziału Farmacji Uniwersytetu Medycznego przy ul. Grodzkiej.

Teraz L’UNI wkracza w nowy artystyczny rozdział, stając się przestrzenią otwartą na kulturę i twórczość. Pierwszym krokiem na tej drodze był wernisaż rzeźby Stanisława Wysockiego „Piękno jest kobietą. Kobieta jest pięknem”. 

- Wydarzenie, organizowane w nawiązaniu do Dnia Kobiet, stało się okazją do refleksji nad kobiecym pięknem, jego różnorodnością i rolą w sztuce. Podczas spotkania Stanisław Wysocki opowiedział o swojej twórczości, inspiracjach oraz znaczeniu kobiecego ciała w rzeźbie, a goście mogli podziwiać zarówno monumentalne prace, jak i kameralne formy rzeźbiarskie - informują organizatorzy. 

Wystawa „Piękno jest kobietą. Kobieta jest pięknem” to zbiór prac wykonanych z brązu, ukazujących kobiecą postać w różnych odsłonach – od subtelnych, pełnych wdzięku form, po dynamiczne, ekspresyjne kompozycje.

Artysta ma zawsze jakiś swój ulubiony temat - ja ukochałem sobie kobiety. Jakoś tak się złożyło i przy tych moich kobietach oraz ich pięknie już zostanę
Stanisław Wysocki, rzeźbiarz.

Rzeźby Stanisława Wysockiego we Wrocławiu

Stanisław Wysocki jest również autorem bardzo wielu rzeźb zdobiących Wrocław, w tym słynnej „Powodzianki” – pomnika upamiętniającego mieszkańców miasta walczących z powodzią tysiąclecia w 1997 roku. To on także stworzył nową wersję legendarnej figury „Murzyna”, umieszczonej na fasadzie budynku „Gazety Wyborczej” na placu Solnym.

Biurowiec L’UNI – nowa przestrzeń dla kultury

Historia neorenesansowego budynku L’UNI przy ul. Grodzkiej 9, sięga XIX wieku. Początkowo mieściło się w nim Muzeum Mineralogiczne i Paleontologiczne Uniwersytetu Wrocławskiego, a po wojnie budynek objął siedzibę Wydziału Farmacji Akademii Medycznej.

Po gruntownej renowacji, zakończonej w 2022 r, stał się biurowcem, oferującym tradycyjne biura, a także elastyczne przestrzenie w formule biur serwisowanych i coworku pod marką LABO by L’UNI.

Teraz budynek otwiera się na sztukę, kontynuując swoją misję jako przestrzeń spotkań i inspiracji.

Przed wejściem głównym do budynku znajduje się płaskorzeźba "A limin est rei" czyli - Próg to rzeczywistość - wykonana jako jedna z festiwalowych prac 12 edycji Przeglądu Sztuki Survival, który odbył się w naszym gmachu jeszcze przed renowacją. Napis ten doskonale koresponduje z ideą połączenia sztuki i biznesu. Próg symbolizuje przejście, nowe możliwości oraz dialog - dokładnie tak, jak sztuka w tym miejscu może łączyć historyczną tożsamość budynku z nowoczesną wizją, stając się miejscem, gdzie przeszłość i twórczość przenikają się w dialogu z teraźniejszością
Marta Czerny, manager przestrzeni coworkingowej w LABO by LUNI.

Marta Czerny dodaje, że wernisaż Stanisława Wysockiego to pierwsze z serii wydarzeń artystycznych, które mają nadać L’UNI nowy wymiar – nie tylko jako miejsca pracy i biznesu, ale również jako miejsca dla kultury.

L'UNI, czyli przy uniwersytecie

L’UNI powstał w dawnym budynku Wydziału Farmacji Uniwersytetu Medycznego i oferuje 3 600 mkw. powierzchni biurowej. Nazwa budynku nawiązuje do francuskiego słowa „L’Université”, które nierozerwalnie łączy się z historią tego miejsca. Neorenesansowy budynek położony jest tuż obok gmachu głównego Uniwersytetu Wrocławskiego, w pobliżu Odry, mostu Uniwersyteckiego, Tamki i Wyspy Słodowej. 

Źródło: materiały organizatorów

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl