Maestro Eschenbach: Obiecuję dać z siebie wszystko
Podczas ogłoszenia nazwiska nowego dyrektora artystycznego NFM Filharmonii Wrocławskiej obecni byli prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, dyrektor NFM Andrzej Kosendiak. Informacja o zaangażowaniu do prowadzenia orkiestry symfonicznej Maestro Christopha Eschenbacha to fantastyczne wieści!
Christoph Eschenbach podkreślał swoje wzruszenie ze względu na zaproszenie do muzycznej rodziny NFM-u. Już czuję się w niej komfortowo i to się nie zmieni.
Przypomniał, że kilka miesięcy temu dyrygował w Narodowym Forum Muzyki VI Symfonią Beethovena, a grała właśnie NFM Filharmonia Wrocławska (której stery Maestro obejmie od sezonu 2024/2025). – Tamten koncert to było doświadczenie, które przyniosło mi niesamowite spełnienie. Czuję, że zyskałem dobry kontakt z muzykami. Dlatego do objęcia funkcji dyrektora artystycznego nie trzeba mnie było za bardzo przekonywać – mówił Christoph Eschenbach.
Maestro dodał, że z jego powrotem do Wrocławia, gdzie się urodził, wiążą się wielkie emocje.
Christoph Eschenbach – Breslauer wraca do swojego miasta
Maestro Christoph Eschenbach to jeden z najsłynniejszych dyrygentów na świecie, choć melomani doskonale znają też jego pianistyczne kreacje (zanim zaczął dyrygować przez lata cieszył się opinią świetnego pianisty).
Powraca do Wrocławia, co jest niezwykłym wręcz zwrotem w jego życiu, jako że Maestro przyszedł na świat właśnie w Breslau, 20 lutego 1940 roku w muzycznej rodzinie. Matka Margarethe (z domu Jaross) była śpiewaczką, a ojciec Heribert Ringmann – muzykologiem.
Nie dane było jednak młodemu Christophowi dorastać w gronie najbliższych. Matka zmarła podczas porodu, a ojca, przeciwnika nazistowskiej dyktatury, wysłano na front, gdzie zginął. Zabita została jego przybrana babcia.
Trauma wpłynęła na dziecko tak silnie, że przez rok chłopiec nie mówił. Mały Christoph został umieszczony w obozie dla uchodźców, gdzie w 1946 roku odnalazła go kuzynka matki, Wallydore Eschenbach. Po niej obrał nazwisko, jej także zawdzięcza pierwsze lekcje gry na fortepianie.
Świat dźwięków sprawił, że późniejszy pianista i dyrygent zaczął na powrót mówić i doskonale się rozwijać. „Muzyka mnie wyzwoliła”, wspominał po latach.
Ogromny wpływ na jedenastoletniego Christopha Eschenbacha miał występ wielkiego Wilhelma Furtwänglera, charyzmatycznego szefa Berlińskich Filharmoników.
Karierę świetnego pianisty Christoph Eschenbach z czasem zastąpił (choć wciąż gra) karierą doskonałego dyrygenta, którego mentorami byli wielcy Herbert von Karajan i George Szell.
Maestro dyrygował największymi orkiestrami świata
Przez lata Maestro Eschenbach sprawował pieczę nad wieloma zespołami symfonicznymi świata – Tonhalle Orchestra w Zurychu (1982-1986), Houston Symphony (1988-1999), NDR Symphony Orchestra (1998-2004), Philadelphia Orchestra (2003-2008), Orchestre de Paris (2000-2010), Washington National Symphony Orchestra (2010-2017). Przejście dyrygenta ze słynnej Filadelfijskiej Orkiestry odnotowały wszystkie najważniejsze dzienniki, a zdjęcia dyrygenta umieszczono nie tylko na billboardach, ale nawet miejskich autobusach stolicy Stanów Zjednoczonych.
Maestro Eschenbach był też gościnnym dyrygentem pracując m.in. z Wiedeńskimi i Berlińskimi Filharmonikami, Chicago Symphony Orchestra, the Staatskapelle Dresden, New York Philharmonic, London Philharmonic Orchestra.
Orkiestrę NFM Filharmonii Wrocławskiej niemiecki dyrygent poprowadzi od sezonu 2024/2025, a pierwszy wspólny koncert zaplanowano na wrzesień tego roku podczas festiwalu Wratislavia Cantans.
Maestro Eschenbach promuje młode talenty
We Wrocławiu Maestro występował pierwszy raz w 2016 roku, wspólnie z pianistą Lang Langiem. To właśnie Christoph Eschenbach odkrył dla świata i umożliwił wielką karierę chińskiemu artyście. Po raz pierwszy spotkał Lang Langa jako 17-latka i choć w rodzinnych stronach pianista był już gwiazdą, za oceanem dopiero wyrabiał sobie nazwisko. Pomogło wsparcie Eschenbacha, którego dziś Lang Lang nazywa, nieprzypadkowo, swoim drugim ojcem.
Kiedy we wrześniu 2023 roku prowadził w Narodowym Forum Muzyki koncert podczas festiwalu Wratislavia Cantans nie tylko przyjął klucze do bram miasta z rąk prezydenta Jacka Sutryka, ale też ogłosił zainicjowany przez siebie i krąg znanych muzyków program mentoringowy dla młodych utalentowanych artystów.

Pierwszy beneficjent stypendium, gruziński dyrygent Mirian Khukhunaishvili przygotował z NFM Filharmonią Wrocławską m.in. Kosmogonię Krzysztofa Pendereckiego w I części koncertu.
W części II Maestro Eschenbach dyrygował Beethovenowską „szóstką” w tak dynamicznym i pełnym radości wydaniu, że mógłby zawstydzić niejednego młodego muzyka. Zapowiada, że w NFM (w sezonie 2024/2025) będzie prowadził wiele klasycznych dzieł (m.in. Brucknera), planuje też nagrania.
Na pytanie wroclaw.pl, czy Maestro będzie również promował kobiety dyrygentki Christoph Eschenbach odparł: Zdecydowanie. Zresztą moją następczynią – jako dyrektorka artystyczna Konzerthaus w Berlinie – jest Joana Mallwitz, szalenie utalentowana młoda dyrygentka, z kolei Barbara Hannigan, świetna dyrygentka i wokalistka, z którą niegdyś pracowałem, prowadzi Gothenburg Symphony Orchestra.
Christoph Eschenbach – jeden z cudów Wrocławia
Mianem jednego z siedmiu cudów miasta określił Maestra Christopha Eschenbacha były prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Kiedy w 2016 roku Maestro, po wielu latach, koncertował we Wrocławiu obejrzał m.in. wystawę „7 cudów Wrocławia”, otrzymał też wówczas w prezencie dwie batuty. Pierwszą - historyczną, drugą - ze szkła uranowego autorstwa dr habilitowanego Mariusza Łabińskiego z Akademii Sztuk Pięknych.
Podczas tej wizyty Maestro Eschenbach odsłonił pamiątkową tablicę ze swoim nazwiskiem przed Narodowym Forum Muzyki. Co ciekawe, właśnie ta płyta z faksymile podpisu zapoczątkowała całą Aleję Gwiazd muzyki, jaka znajduje się pod naszymi stopami przed wejściem do gmachu na pl. Wolności.
W 2016 roku Christoph Eschenbach mówił, że zaszczytem jest dla niego być we Wrocławiu, występować tu i widzieć, jak miasto zmieniło się w minionych latach, jak wypiękniało, jak jest gościnne. Dodał też, że przybywa z przesłaniem pokoju, a muzyka zawsze była językiem pokoju.
Dyrektorzy artystyczni Filharmonii Wrocławskiej 1954-2023
- Adam Kopyciński (1954–1961) – dyrektor, kierownik artystyczny i I. dyrygent
- Radomir Reszke (1961−1963) – dyrektor, kierownik artystyczny i I. dyrygent
- Włodzimierz Ormicki (1963–1965) – dyrektor, kierownik artystyczny i I. dyrygent
- Andrzej Markowski (1965–1968) – dyrektor, kierownik artystyczny i I. dyrygent
- Tadeusz Strugała (1969–1980) – dyrektor, kierownik artystyczny i I. dyrygent
- Marek Pijarowski (1980-2001) – dyrektor naczelny i artystyczny, I. dyrygent
- Marek Pijarowski (2001, IV–XII) – dyrektor artystyczny
- Mariusz Smolij (2002) – dyrektor artystyczny
- Jan Latham-Koenig (2004–2005) – dyrektor artystyczny
- Jacek Kaspszyk (2006-2013) – dyrektor artystyczny orkiestry
- Benjamin Shwartz (2013–2016) – dyrektor artystyczny orkiestry
- Giancarlo Guerrero (2017-2023) – dyrektor artystyczny NFM Filharmonii Wrocławskiej