Obrazy wyjęte z filmu na wystawie w Pałacu Królewskim
Aż 40 obrazów-klatek filmowych malowanych na płycie pilśniowej olejną farbą. Znajdziemy na nich wszystkie oryginalne oznaczenia, jakie są potrzebne podczas produkcji. Niektóre lśnią tak, jakby farba dopiero wysychała, choć malowano je już wiele miesięcy temu. Ogólnie, aby powstała animacja „Chłopi” malarki i malarze musieli stworzyć 40 tysięcy takich obrazów. My oglądamy niewielki procent, ale prawdziwie zachwycający!
– W ramach współpracy ze Studiem Breakthru Films, które jest właścicielem obrazów, mieliśmy pewne wytyczne, ale i dowolność. Mogliśmy dostosować ekspozycję do warunków w Pałacu Królewskim tak, aby wystawa prezentowała się w sposób estetyczny – tłumaczy Anna Kania-Saj, kuratorka wystawy „Chłopi”.
Wiele motywów z filmu „Chłopi”, w tym boska natura
I podkreśla, że kluczem do zwiedzania wystawy są tematy – wśród nich architektura wsi, bohaterowie filmu, natura, taniec, religia, rodzina, tradycja. – Każdy z nich jest opatrzony cytatem z „Chłopów” Władysława Reymonta. Przypomnę, że w tym roku przypada 100. rocznica przyznania pisarzowi Nagrody Nobla właśnie za monumentalną powieść o życiu wsi – dodaje kuratorka.
Na wystawie znajdziemy prace 30 artystek i artystów różnych narodowości, ale ponieważ były malowane do jednego filmu musiały trzymać się wytycznych, więc malowane kadry są stylistycznie jednolite. Co nie zmienia faktu, że pejzaże, w tym zima inspirowana twórczością Juliana Fałata, nas zachwyci, podobnie jak niezwykłe portrety bohaterów mające z kolei źródła w fascynacji holenderskim malarstwem XVIII wieku.

W kioskach multimedialnych na wystawie obejrzymy interesujące motywy związane z wystawą, jak kręcono film, czy jakie były malarskie inspiracje twórców.
Oprócz obrazów z filmu „Chłopi” eksponowana jest także porcelana z Ćmielowa z ludowymi wzorami projektu Zofii Stryjeńskiej oraz 9 prac z jej słynnej teki gwaszy „Polskie stroje ludowe” wydanej w Nicei w 1939 roku.

Stryjeńska inspirowała się, jak wielu młodopolskich artystów, sztuką ludową, ale stworzyła własną interpretację ludowości. Do dziś szalenie atrakcyjną dla odbiorców.
„Chłopi” wystawa w Pałacu Królewskim – bilety, godziny otwarcia
Dni zwiedzania (21.02-2.06.2024)
- Środa – sobota: 11.00 do 17.00
- Niedziela: 10.00 do 18.00
Ceny biletów
- Normlany – 40 zł
- Ulgowy – 30 zł
- Grupowy – 30 zł (grupa min 21 osób)
W cenie biletu na wystawę „Chłopi” można zwiedzać również pozostałe ekspozycje w Pałacu Królewskim: „100 lat Wrocławia” oraz „Epoka malarstwa śląskiego 1950 - 1945”.