wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Znani wrocławianie, których pożegnaliśmy

W minionym roku pożegnaliśmy wielu znanych, lubianych i cenionych wrocławian oraz osób, które nie urodziły się we Wrocławiu, ale były z nim szczególnie związane. Byli to aktorzy, artyści, nauczyciele, profesorowie. Ich osiągnięcia i sukcesy pozostaną w naszej pamięci.

Reklama

Listopad 2023

  • Hanna Gucwińska - przez lata była dyrektorem ogrodu zoologicznego we Wrocławiu. Wspólnie z nieżyjący mężem Antonim prowadziła popularny program telewizyjny "Z kamerą wśród zwierząt". Zmarła 12 listopada 2023 r. w wieku 91 lat.

  • Daniel Chojnackiprzez piętnaście lat (2007-2022) był pierwszym w historii oficerem rowerowym Wrocławia. Od kwietnia 2023 r. pełnił funkcję prezesa Grupy Karkonoskiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Zginął 23 listopada 2023 r. pod lawiną w austriackich Alpach. Miał 41 lat.

Grudzień 2023

  • Ireneusz Michalak i Daniel Łuczyński - funkcjonariusze Komisariatu Policji Wrocław-Fabryczna, którzy stracili życie podczas służby. Zmarli w szpitalu 4 grudnia 2023 r. Asp. szt. Daniel Łuczyński miał 45 lat, asp. szt. Ireneusz Michalak miał 47 lat.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Asp. szt. Daniel Łuczyński, asp. szt. Ireneusz Michalak fot. Oleksandr Poliakovsky, Tomasz Hołod
Asp. szt. Daniel Łuczyński, asp. szt. Ireneusz Michalak

  • Jan Koch - ceniony naukowiec, były prorektor Politechniki Wrocławskiej i dziekan Wydziału Mechanicznego. Dziełem jego życia było Wrocławskie Centrum Transferu Technologii, którym kierował od początku jego istnienia do momentu przejścia na emeryturę. Zmarł 6 grudnia 2023 r. w wieku 92 lat.
  • Ludwik Ralski - nauczyciel z 56-letnim stażem, z czego 48 lat przepracował w LO XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu. Był bardzo dobrym nauczycielem wychowania fizycznego, choć początkowo uczył także fizyki. Pod jego kierunkiem uczniowie odnosili sukcesy w koszykówce dziewcząt, piłce ręcznej dziewcząt, narciarstwie alpejskim, dwuboju nowoczesnym i streetballu. Zmarł 11 grudnia 2023 r.

  • Wojciech Łazarek - były selekcjoner reprezentacji Polski w latach 1986-1989 i m.in. Śląska Wrocław (1998-1999). Zmarł 13 grudnia 2023 r. w wieku 86 lat.
  • Janusz Kucharski - artysta rzeźbiarz, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Pełnił funkcję prodziekana Wydziału Malarstwa i Rzeźby oraz kierownika katedry rzeźby. Zrealizowane przez niego pomniki, rzeźby i instalacje przestrzenne można spotkać m.in. w Niemczech i w Austrii. W ostatnim okresie ceniony artysta był zaangażowany w odbudowę organów Englera w kościele pw. św. Elżbiety. Zmarł 15 grudnia 2023 r. w wieku 77 lat.

  • Jorthanis Lazopouloslegendarny nauczyciel geografii w V Liceum Ogólnokształcącym, przy ul. Kuronia we Wrocławiu, ale był związany również z innymi szkołami. Był ceniony przez uczniów. Przez jednego z nich tak bardzo, że po latach, gdy stał się pisarzem, uczynił go jednym z bohaterów swojej powieści „Zamęt”. Zmarł 17 grudnia 2023 r. w wieku 86 lat.

Styczeń 2024

  • Cezary Żyromski - dziennikarz przez wiele lat związany z popularnym wrocławskim dziennikiem „Słowo Polskie”. Był także aktywnym członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, a od 1982 r. Stowarzyszenia Dziennikarzy RP Dolny Śląsk, w którym w latach 1992-1995 był członkiem Zarządu Dolnośląskiego SDRP, a w latach 1997-2001 - sędzią Naczelnego Sądu Dziennikarskiego Syndykatu Dziennikarzy Polskich. Zmarł 2 stycznia 2024 r. w wieku 85 lat.
  • Wiesław Wenz - wykładowca Papieskiego Wydziału Teologicznego, były prorektor uczelni ds. naukowo-dydaktycznych. Specjalizował się w zakresie prawa kanonicznego. Duchowny pełnił wiele funkcji w strukturach Archidiecezji Wrocławskiej, był. m.in. obrońcą węzła małżeńskiego w Metropolitalnym Sądzie Duchownym we Wrocławiu. Od 2017 r. pełnił funkcję proboszcza w parafii św. Jacka we Wrocławiu. Zmarł 17 stycznia 2024 r. w wieku 66 lat.

Luty 2024

  • Jerzy Fabiszewskiczłonek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk. Wybitny botanik, lichenolog, ekolog. Profesor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Za swoją działalność naukową, dydaktyczną i organizacyjną uhonorowany licznymi nagrodami i wysokimi odznaczeniami państwowymi, w tym Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz doktoratem honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Zmarł 3 lutego 2024 r. w wieku 87 lat.

Marzec 2024

  • Marian Gołębiewski - arcybiskup, były metropolita wrocławski. Zmarł 11 marca 2024 r. po długiej chorobie. Miał 87 lat.

Kwiecień 2024

  • Arkadiusz Osiak - założyciel i wieloletni prezes Money.pl, największego portalu ekonomicznego w Polsce. Siedziba spółki, zarządu była we Wrocławiu. Adresy Money.pl to Braniborska, Tęczowa, Kościuszki, plac Grunwaldzki. Zmarł 9 kwietnia 2024 r. w wieku 49 lat. 

  • Marian Gańczaaktor, kaskader, nauczyciel we wrocławskiej szkole teatralnej. Można go było  podziwiać m.in. w „Soli ziemi czarnej”, „Przepraszam, czy tu biją?”, „Wilczycy” i „Bartonie”. W środowisku filmowym był ceniony także jako kaskader, konsultant scen walk. W tej roli ma w dorobku kilkadziesiąt tytułów filmowych i teatralnych. Zmarł 12 kwietnia w wieku 81 lat.
  • Wiesława Różewicz - żona jednego z najsłynniejszych polskich poetów Tadeusza Różewicza. W czasie II wojny światowej była łączniczką AK. Zmarła 11 kwietnia 2024 r. we Wrocławiu, w wieku 100 lat.

Maj 2024

  • Jan A.P. Kaczmarekkompozytor, autor muzyki do ponad 70 filmów i spektakli, laureat Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel”. W latach 70. artysta współpracował z eksperymentalnym poznańskim Teatrem Ósmego Dnia. Na początku lat 80. zaczął koncertować i pracować w USA, w 1989 r. na stałe zamieszkał w Los Angeles. Napisał muzykę m.in. do zrealizowanego we Wrocławiu dramatu wojennego „Aimée i Jaguar”. Był również autorem muzyki do wystawianego we Wrocławskim Teatrze Pantomimy spektaklu „Zuzanna i starcy” w reżyserii Leszka Mądzika. Zmarł 21 maja w wieku 71 lat.

  • Rafał Czerner - ceniony badacz i nauczyciel akademicki. Kierownik Katedry Historii Architektury, Sztuki i Techniki, Przewodniczący Rady Dyscypliny Naukowej Architektura i Urbanistyka na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Zmarł 3 maja 2024 r. w wieku 66 lat.

Czerwiec 2024

  • Janusz Rewińskiznany i lubiany aktor (słynny Siara z „Kilera”), satyryk (przez lata współpracował z Zenonem Laskowikiem w kabarecie Tey i występował w Kabarecie Olgi Lipińskiej), poseł na Sejm I kadencji. Przez kilka lat związany z Wrocławiem, gdzie ukończył Technikum Budowy Silników Lotniczych. Zmarł 1 czerwca 2024 r.
  • Marzena Kipiel-Sztuka - aktorka, znana szerokiej publiczności z roli Halinki Kiepskiej w serialu „Świat według Kiepskich” Polsatu. Zdjęcia do serialu kręcone były we Wrocławiu. Zmarła 9 czerwca 2024 r. po długiej i ciężkiej chorobie. Miała 58 lat.

  • Andrzej Mularczyk - pisarz, reportażysta, scenarzysta, autor scenariusza do filmowej sagi o Kargulach i Pawlakach Sylwestra Chęcińskiego ("Sami swoi", "Nie ma mocnych", "Kochaj albo rzuć"), która powstała we wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych. Miał 94 lata.
  • Barbara Trzeciak-Pietkiewicz - była dziennikarką radiową i telewizyjną. W Polskim Radiu we Wrocławiu pracowała od 1969 do 1977 roku, a w TV Wrocław - od 1977 do 1981 roku. Zmarła 29 czerwca 2024 r. w wieku 78 lat.

Lipiec 2024

  • Witold Sokołowski - pseudonim „Sokół”. Powstaniec warszawski, wrocławianin, jeden z pionierów powojennej odbudowy przemysłu na Dolnym Śląsku. Odznaczony medalem Zasłużony dla Wrocławia. Zmarł 17 lipca 2024 r. w wieku 100 lat.

  • Paweł Dudała założyciel popularnej wrocławskiej piekarni Plon. Zginął w wypadku samochodowym na AOW 23 lipca. Miał 32 lata.
  • Zbigniew Sebastianwspółzałożyciel i wieloletni prezes Dolnośląskiej Izby Gospodarczej. Wrocławianin z urodzenia, absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Z Politechniką związany był zawodowo od 1977 r., inżynier i doktor nauk technicznych. W 1996 r. Walne Zgromadzenie Członków Dolnośląskiej Izby Gospodarczej powierzyło mu funkcję prezesa, którą kolejne zgromadzenia przedłużały do 2018 r. W 2020 r. uhonorowany Nagrodą Prezydenta Wrocławia „za wkład wniesiony w rozwój wrocławskiej i dolnośląskiej przedsiębiorczości”. 

Sierpień 2024

  • Barbara Sowa - była warszawianką z inteligenckiej rodziny. Do konspiracji przystąpiła wiosną 1940 r., przeszła kursy pielęgniarskie. Jej siostra i brat również działali w strukturach konspiracyjnych. Cała trójka brała udział w Powstaniu Warszawskim. W 1945 r. przeprowadziła się do Wrocławia. Pracowała w Pafawagu oraz w zakładach energetycznych. Zmarła 1 sierpnia 2024 r., czyli w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, w wieku 106 lat.

  • Bogusław Danielewski - artysta, z wieloletnią kartą aktorską – teatralną, zwłaszcza na scenie Teatr Polski we Wrocławiu, gdzie występował od początku lat 50., ale i telewizyjną oraz filmową. Był odznaczony m.in. Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Zmarł 16 sierpnia 2024 r. w wieku 96 lat.

Wrzesień 2024

  • Wiesław Hejno - ceniony artysta, reżyser i aktor, przez wiele lat był związany z Wrocławskim Teatrem Lalek. W latach 1981 – 2002 szefował scenie przy ul. Teatralnej. Był również wykładowcą, prowadził zajęcia ze studentami Wydziału Lalkarskiego wrocławskiej szkoły teatralnej. Zmarł 30 września 2024 r. w wieku 89 lat.

Październik 2024

  • Ryszard Herbut - wybitny politolog, wieloletni pracownik Instytutu Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego i jego dyrektor. Zmarł 2 października 2024 r.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl