Dokument został zaprezentowany w 2006 roku w ramach projektu prowadzonego przez Radę Gmin i Regionów Europy. Europejska Karta Równości Kobiet i Mężczyzn adresowana jest do samorządów lokalnych i regionalnych, które angażują się w propagowanie zasady równości płci. Podpisując dokument, Wrocław dołączył do grona 1837 samorządów w 36 krajach Starego Kontynentu.
„We Wrocławiu uprawnienie to standard"
Europejska Karta Równości Kobiet i Mężczyzn została podpisana przez prezydenta Wrocławia, Jacka Sutryka. W inicjatywę zaangażowali się również Bartłomiej Ciążyński i Alina Szeptycka z Wrocławskiej Rady ds. Równego Traktowania, stowarzyszenie Kongres Kobiet, a także Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej i Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu.

Równościowy Planu Działania
Podpisanie dokumentu to nie tylko dowód na aktywne propagowanie zasady równości kobiet i mężczyzn przez władze lokalne, ale również deklaracja konkretnych działań. Każdy sygnatariusz zobowiązuje się do zaangażowania wszystkich instytucji i organizacji na swoim terenie – tak, aby równość promować w praktyce. Musi być ona nie tylko prawnie uznana, ale również stosowana w wielu aspektach życia: politycznym, gospodarczym, społecznym czy kulturowym.
Kongres Kobiet w Hali Stulecia
Władze Wrocławia poinformowały również, że w dn. 8-9 października w Hali Stulecia i Centrum Kongresowym przy ul. Wystawowej zostanie zorganizowany kolejny Kongres Kobiet. Celem wydarzenia jest zachęcanie kobiet do tego, aby same kształtowały swoje życie i wywierały coraz większy wpływ na otaczający je świat. Przedstawicielki stowarzyszenia chcą, aby Polki były aktywne i odważne, dążąc do równouprawnienia i likwidacji dyskryminacji ze względu na płeć.