To już 13. edycja Konferencji Międzynarodowego Stowarzyszenia Krótkiej Przerwy (International Short Break Association - ISBA). Dotychczas odbywała się m.in. w Ameryce Północnej i Południowej, Azji, Australii, Europie i Afryce, a tym razem po raz pierwszy została zorganizowana w Polsce. To globalna inicjatywa stanowiąca platformę wymiany doświadczeń zarówno dla specjalistów, jak i decydentów, organizacji pozarządowych oraz świata nauki w obszarze polityki społecznej dotyczącej wsparcia rodzin i osób z niepełnosprawnościami.

Bezcenna wymiana doświadczeń
Tematem rozmów jest m.in. wsparcie rodzin i opiekunów osób starszych i z niepełnosprawnościami, w regeneracji psychicznej i fizycznej, odciążenie ich od codziennych zadań i dzięki temu lepsze funkcjonowanie w różnych rolach życiowych.
Ważna jest również promocja innowacyjnych i pionierskich rozwiązań z całego świata, stanowiących przykład do naśladowania dla osób programujących usługi społeczne dla rodzin opiekujących się osobami z niepełnosprawnościami oraz zwiększenie dostępu do specjalistycznej wiedzy oraz budowanie zróżnicowanej oferty usług wytchnieniowych.

By wszyscy mogli żyć pełnią życia
Uczestnicy konferencji przyjechali do Wrocławia z pięciu kontynentów i 18 państw, m.in. z USA, Kanady, Hiszpanii, Indii czy Australii.

Opiekunowie muszą być w dobrej formie
Jak twierdzi Lidia Lempart, prezeska Stowarzyszenia ORaTor, dziecko z niepełnosprawnością potrzebuje matki i ojca w dobrej formie. Dlatego prawo rodzica do wytchnienia to musi być system trwały, ze stałym finansowaniem. Według niej, to spowoduje o wiele lepsze i bardziej efektywne korzystanie z tego wsparcia.

W programie konferencji znalazło się 36 sesji warsztatowych, 8 wykładów plenarnych oraz 2 panele dyskusyjne.
Organizatorami wydarzenia są: Fundacja Imago, Stowarzyszenia Bonitum, Fundacja Potrafię Pomóc i Fundacja Ładne Historie. Partnerami wydarzenia są m.in. Miasto Wrocław, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oraz Marszałek Województwa Dolnośląskiego.