wroclaw.pl strona główna

UWAGA! Ryanair zmieni wymiary podręcznego bagażu bezpłatnego

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Ulżą chorym i ich rodzinom

Są m.in. po udarach mózgu, wypadkach komunikacyjnych, ciężkich zwałach serca.  Co najmniej 500 obłożnie chorych wrocławian, którzy wymagają pomocy medycznej i przebywają w domu, może otrzymać do końca roku wsparcie dzięki miejskiemu programowi opieki domowej. Program ruszył 13 marca i można się do niego zgłaszać.

Dla kogo pomoc?

W ramach programu pacjent może liczyć na wizyty w domu pielęgniarki, rehabilitanta i psychologa. Ilość wizyt jest dostosowana do stanu zdrowia i potrzeb pacjentów.

– Program jest bezpłatny i skierowany do mieszkańców Wrocławia, którzy  w ciągu ostatniego roku przebywali w szpitalu i którzy zakończyli proces leczenia, ale wymagają ciągłej opieki i rehabilitacji w warunkach domowych – tłumaczy Jadwiga Ardelli-Książek, wicedyrektor wydziału zdrowia Urzędu Miejskiego we  Wrocławiu.  

Najczęściej są to obłożnie i przewlekle starsi wiekiem chorzy: po udarach mózgu,  złamaniach szyjki kości udowej, z problemami układu krążenia, nadciśnieniem i cukrzycą czy schorzeniami psychicznymi ( np. z otępieniem, demencją). Ale też młodzi ludzie po wypadkach drogowych. – Niektórzy czekają na przyjęcie do sanatorium lub na rozpoczęcie rehabilitacji w przychodni. I my im zapewniamy zabiegi do czasu wyjazdu na dalsze leczenie  – mówi Ewa Budych-Wicher z wydziału zdrowia. 

Ulga dla bliskich

I dodaje, że program ma też ulżyć osobom opiekującym się chorymi.  – Chcemy, aby ci chorzy pozostali w domu, pod opieką bliskich jak najdłużej, a nie byli oddawani do szpitali, bo rodzina ma dość lub sobie nie radzi. Dlatego, pielęgniarka i rehabilitant uczą też opiekunów mycia, karmienia, przebierania czy zmiany pościeli – mówi Ewa Budych-Wicher.

Miasto realizuje program już trzeci rok.  Dotąd skorzystało z niego 1600 osób.

 - Poprzednio cieszył się tak wielkim zainteresowaniem, że musieliśmy go zmodyfikować – przyznaje Jadwiga Ardelli-Książek.

Aby więcej osób mogło z niego skorzystać skrócono czas udziału w programie z 6 do 4 tygodni. Trzeba wypełnić skierowanie ( wydaje je wydział zdrowia na ul. Zapolskiej i Ekumeniczna Stacja Opieki na ul. Wysokiej 4), które musi podbić lekarz POZ lub specjalista.

Eliza Głowicka

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama