Zwolnieni z Teorii to program, w ramach którego młodzi ludzie realizują własne projekty na rzecz rozwiązania wybranego problemu społecznego.
Uśmiech Mony Lisy
Drugoklasistki Nadia Domagała i Magda Bielańska z I LO przy ul. Poniatowskiego realizują projekt „Mona Lisa’s Smile”, czyli Uśmiech Mony Lisy.
– Naszym celem jest uśmiech! Organizujemy małe akcje, które mają wywołać uśmiech na twarzach naszych rówieśników – opowiada Nadia. – W dzisiejszych czasach ludzie są przebodźcowani. Ci, którzy szukają rozwiązania, coraz bardziej się gubią, słysząc od każdego nową, inną radę. A to oni mają podjąć decyzję i znaleźć rozwiązanie. Potrzebują do tego dobrego samopoczucia.

Dziewczyny zwracają uwagę, że młodzi ludzie, szukając ucieczki od problemów, często znikają w swoim świecie w głowie, a jeszcze częściej w mediach społecznościowych.
– Chcemy, aby ludzie nie musieli uciekać od rzeczywistości. Żeby zrozumieli, że dobre i złe dni są równie ważne jak czas dla siebie lub odskocznia od szarej rzeczywistości, ale też żeby nie był to skok w komórkę – mówią uczennice I LO. – Chcemy, aby ludzie otworzyli się na fakt, że nikt nie jest sam ze swoim problemem. I że proszenie o pomoc jest normalne.
Dlatego Magda i Nadia na swoich kanałach na Instagramie i TikToku podają numery telefonów pomocy. Informują, do kogo w jakiej sprawie można zadzwonić. Zamieszczają też posty poprawiające humor. Przygotowują drobne niespodzianki. Rozrzucają kolorowe kamyki z optymistycznymi hasłami. Rozklejają kartki z podobizną Sherlocka Holmesa i przekonują, że każdy może znaleźć swojego Watsona. Zostawiają kartki z napisem „Twój uśmiech jest piękny”.
Czym Chata Bogata
Wiktoria Kłossowicz, Aleksandra Sobkowiak, Emilia Bogaczewicz, Mateusz Piotrowski, Tymon Stefańczak i Rafał Gardziej to autorzy międzyszkolnego projektu z III LO przy ul. Sładowej i VI LO przy ul. Hutniczej.
– Tworzymy darmowe plany wycieczek, które umożliwiają odkrywanie najciekawszych miejsc na Dolnym Śląsku – opowiadają. – Plany te, wraz z informacjami o atrakcjach turystycznych, są dostępne na naszej stronie www.chatabogata.turystyka.pl i w mediach społecznościowych.
Licealiści przekonują, że każda wyprawa może być przygodą, w dodatku łatwą do zorganizowania. Dlatego na stronie zamieścili szczegółowe trasy, praktyczne wskazówki, dużo zdjęć i propozycje atrakcji dla każdego, niezależnie od wieku i zainteresowań. Jakie to wycieczki? Na przykład: Ślęża od nieznanej strony, Złotoryja – najstarsze miasto w Polsce, Co kryją Rudawy Janowickie lub Odkryj tajemnice Wrocławia!
Autorzy projektu Czym Chata Bogata stworzyli też grę. Grając w nią, można sprawdzić swoją znajomość powiatów Dolnego Śląska.
Jeżeli macie ochotę na wycieczkę, a brakuje Wam pomysłu, gdzie pojechać, skorzystajcie z podpowiedzi Wiktorii, Aleksandry, Emilii, Mateusza, Tymona i Rafała. Sprawdzili wszystkie opisane trasy i świetnie je opisali.
Program Zwolnieni z Teorii prowadzi fundacja o tej samej nazwie.