O tym, co znajdzie się w kapsule, zadecydowali mieszkańcy osiedla.


To już druga kapsuła czasu na osiedlu Pracze Odrzańskie. Pierwsza została umieszczona kiedyś w wieży kościelnej.
Listy do wrocławian z przyszłości
Anna Pawłowska, przewodniczka miejska i PTTK zaczęła list do czytelników z przyszłości tak: „Piszę do Was z Pracz Odrzańskich, niewielkiego, ale niezwykle znaczącego osiedla w sercu Wrocławia. Jako przewodniczka, odkrywam przed odwiedzającymi bogatą historię tego miejsca”. A tak brzmi zakończenie: „Życzę Wam, abyście odkryli w tej kapsule nie tylko fakty historyczne, ale także ducha tego miejsca – ducha solidarności, gościnności i miłości do małej ojczyzny.”
W kapsule są także inne listy.
Co w kapsule robią #kamyczki?
W kapsule zamknięto również ręcznie malowane kolorowe kamyki z kodem pocztowym i hasztagiem #kamyczki. O co tu chodzi?
Wędrujące #kamyczki to niezwykle popularna ogólnopolska zabawa, która przywędrowała do nas z Czech. Polega na umieszczaniu pomalowanych kamyków w różnych miejscach, by osoba, która je znajdzie, mogła je sfotografować, umieścić zdjęcie w „kamyczkowej” grupie na Facebooku i przenieść w inne miejsce. Niektóre z nich potrafią przebyć długą drogę! Te, które zostały umieszczone w kapsule, będą podróżować nie w przestrzeni, a w czasie.
Skarb umieszczono w kasecie na kosztowności…
Zgromadzone przedmioty zostały zamknięte w metalowej kasecie bankowej z lat 30. ubiegłego wieku. Służyła kiedyś do przewożenia kosztowności, a podarował ją mieszkańcom znany z serwisu YouTube Marcin Easy Rider.

…a kasetę na wieży
Kapsuła czasu została oficjalnie zamknięta 27 października podczas uroczystego podwieczorka muzycznego, a 5 listopada umieszczono ją w wieży wodnej z zegarem na terenie Sieci Badawczej Łukasiewicz – PORT Polskiego Ośrodku Rozwoju Technologii.



To część większego projektu
Kapsuła czasu jest częścią projektu „Sztuka Pamięci. Tu przeplata się przeszłość z przyszłością”, dofinansowanego w ramach programu Mikrogranty NGO.
W jego ramach odbyły się także inne wydarzenia:
- spacer historyczno-architektoniczny „Sztuka wokół nas”, który poprowadziła przewodniczka miejska oraz PTTK Anna Pawłowska,
- rodzinne warsztaty malarskie w plenerze „Pamięć miejsc”, prowadzone przez Agatę Białkowską w Centrum Rozwoju i Aktywności Dzieci i Młodzieży „Tęcza”,
- warsztaty tworzenia kapsuły czasu „Podróż w czasie”, prowadzone przez animatorkę Anetę Kowalczuk-Gabryś.
- warsztaty kaligraficzno-artystyczne „Kartka z pamiętnika”, prowadzone przez artystę plastyka Aleksandra Borto
- podwieczorek muzyczny „Razem w przyszłość”, który odbył się w pięknej sali Sieci Badawczej Łukasiewicz - PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii.