Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
We Wrocławiu powstało kolejne - już 23. - Centrum Aktywności Lokalnej, czyli miejsce, które integruje i zachęca do aktywności mieszkańców: CAL Szczepin przy ul. Zachodniej 1.
Wielkie otwarcie zaplanowano na najbliższą sobotę (22 lutego) na godz. 17:00.
Wiceprezydent Wrocławia Renata Granowska zapowiedziała, że w ciągu najbliższych 2 lat gmina Wrocław przeznaczy na rozwój CAL Szczepin i odbywające się tu zajęcia 500 tys. zł.
- Cieszę się, że mieszkańcy Szczepina znaleźli tu swoje miejsce i, że będzie się ono rozwijać - powiedziała. - Cieszę się także z tego, że CAL-i jest we Wrocławiu coraz więcej, bo CAL-e to nie tylko budynki. To miejsca, które angażują i rozwijają mieszkańców okolicy i są niezwykle ważne dla lokalnej społeczności. Każde z takich centrów jest inne, ma swoją specyfikę i realizuje swoje autorskie programy, ale w każdym wiele się dzieje, każde integruje mieszkańców i w każdym nawiązują się nowe przyjaźnie.

13 mln zł na sieć CAL-i
Przypomnijmy, że dwa pierwsze CAL-e powstały we Wrocławiu w 2018 roku, a pod koniec 2024 roku było ich już 22 (ich listę publikujemy poniżej). CAL na Szczepinie jest 23., a na początku marca przy ul. Wilanowskiej 29a - przy basenie na Zakrzowie, otwarty zostanie następny i planowane są kolejne.
Rozwijanie sieci Centrów Aktywności Lokalnej to jeden z priorytetów Wrocławia. Na dwuletnie funkcjonowanie wszystkich wrocławskich CAL-i (2025-2026) gmina Wrocław przeznaczy dotację w wysokości 13 mln złotych.
To ważne, bo CAL to serce każdego osiedla: miejsce, w którym każdy mieszkaniec może znaleźć coś dla siebie, skorzystać z bezpłatnych zajęć, a także wpaść po to, żeby napić się herbaty, porozmawiać, poznać sąsiadów.
– Wiosną ogłosimy konkurs na aktywizację mieszkańców i mieszkanek dwóch kolejnych osiedli: Widawy i Gajowic. Remonty tych lokali dobiegają końca, więc pozostaje nam wyłonić operatorów, którzy podejmą się pracy z lokalną społecznością, ugruntują swoją pozycję na osiedlu i w przyszłości będą współtworzyć markę Centrów Aktywności Lokalnej we Wrocławiu– zapowiada Magdalena Wdowiak-Urbańczyk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UM we Wrocławiu.

Pawilon przy Zachodniej 1 będzie tętnić życiem
Nowy CAL mieści się przy ul. Zachodniej 1, w niebieskim pawilonie, zaprojektowanym przez architektkę Marię Molicką. Kiedyś był tam sklep mięsny i warzywniak, a później m.in. klub osiedlowy.
Teraz będą się tu warsztaty (szydełkowania, kreatywne, kulinarne i wiele innych), spotkania z podróżnikami i najróżniejsze inne wydarzenia. Mieszkańcy będą ćwiczyć jogę, uczyć się gry na ukulele, malować i robić mnóstwo innych rzeczy. To także miejsce spotkań seniorów, młodzieży, jak i zuchów oraz harcerzy ze szczepu „Czarna Trzynastka”.
CAL poprowadzi Serce Szczepina
Operatorem nowego Centrum Aktywności Lokalnej jest doskonale znane mieszkańcom osiedla Stowarzyszenie Serce Szczepina, które aktywnie działa tu od lat i – jak o sobie mówi – chce odczarować blokowiska: organizuje pchle targi, pokazy filmowe pod gołym niebem, nocne spacery i mnóstwo innych wydarzeń.
200 metrów do dyspozycji mieszkańców
CAL ma 200 mkw. powierzchni. Jest tu duża sala z dźwiękoszczelną mobilną ścianką, dzięki której w razie potrzeby będzie można ją podzielić na dwie mniejsze, a do tego jeszcze jedna sala warsztatowa oraz aneks kuchenny i biuro.
W lipcu Zarząd Zasobu Komunalnego wymieni także witryny, dzięki czemu z okien znikną stare sklepowe kraty.
Otwarcie już w sobotę
W programie otwarcia CAL-a poza powitaniem zaproszonych gości i mieszkańców, zapowiedziano m.in. opowieść o historii pawilonu, w którym ma swoją siedzibę, prezentacja logo, zwiedzanie wszystkich pomieszczeń, tort i koło fortuny. Będzie można także skorzystać z fotobudki.
– Jeśli nie chcesz przyjść na otwarcie z pustymi rękoma, podaruj nam kwiatka doniczkowego – zachęca operator.
Harmonogram w każdy poniedziałek
Stowarzyszenie Serce Szczepina w każdy poniedziałek na swoim profilu na Facebooku będzie prezentować aktualny harmonogram i ogłasza zapisy na zajęcia. Aktualne informacje są umieszczane także przy wejściu.
Np. w tygodniu od 24 do 28 lutego dzieci będą budować okna, przez które można wypatrywać wiosny i uczyć się grać na ukulele, dorośli zaśpiewają mantry i będą mieć zajęcia z samayogi. W CAL-u spotkają się także szczepińskie mamy, harcerze i seniorzy. Każdy znajdzie tam coś dla siebie.