W Klinice Neonatologii USK we Wrocławiu tylko od stycznia do końca października tego roku urodziło się i było hospitalizowanych 1 809 noworodków. 12 proc. z nich przyszło na świat przedwcześnie. Dlaczego tak dużo? Bo szpital może je leczyć od dnia narodzin do wypisu, bez konieczności przekazywania maleństw do innych placówek.
Broszura została przygotowana w formie listu przedwcześnie urodzonego dziecka do rodziców.
„W moim zbyt szybko rozpoczętym życiu czeka mnie, poza dłuższym niż u donoszonych kolegów i koleżanek pobytem w szpitalu, jeszcze mnóstwo pracy z Waszej strony. Konsultacje, badania, wizyty u specjalistów i rehabilitacja, ale spokojnie Drodzy Rodzice, jeszcze dogonię moich rówieśników!” – czytamy.
Neonatolodzy przypominają, że wszystkie noworodki urodzone przedwcześnie narażone są na szereg krótkoterminowych i długoterminowych powikłań, które różnią się w zależności od tygodnia ciąży, masy ciała oraz różnorodnych czynników matczynych i płodowych. Na szczęście w ciągu ostatnich 20 lat wiele się jednak zmieniło.
- Przeżywa więcej noworodków urodzonych w 23. i 24. tygodniu ciąży, a dzieci urodzone powyżej 25-28 tygodnia mają większe szanse na życie bez większych komplikacji.
Skąd można wziąć broszurę?
Broszura w formie papierowej będzie przekazywana rodzicom nowonarodzonych dzieci w szpitalu. W wersji elektronicznej jest dostępna dla wszystkich na stronie internetowej szpitala oraz pod bezpośrednim linkiem.

Światowy Dzień Wcześniaka w USK we Wrocławiu
Premiera poradnika dla rodziców zbiegła się ze Światowym Dniem Wcześniaka, obchodzonym w USK we Wrocławiu od lat. Przed tygodniem gościła tam ponad setka rodziców, dziadków, opiekunów wraz z rodzeństwem 33 wcześniaków.
Najmniejszy z uczestników wydarzenia w dniu swoich narodzin ważył 700 g. Najbardziej z przyjściem na świat pospieszyło się dziecko urodzone w 25. tygodniu ciąży. Najstarszy z uczestników wydarzenia urodził się w październiku 2011 roku, a najmłodszy w czerwcu 2023 r.