Pierwszą szkołą, która w ramach kampanii „Porusz serce” otrzymała defibrylatory, są Lotnicze Zakłady Naukowe przy ul. Kiełczowskiej 43. W piątek 22 marca w auli oprócz otrzymania sprzętu uczniowie LZN zorganizowali pokaz udzielania pierwszej pomocy.
Przekazanie szkołom defibrylatorów
– Wnioskowałem o środki w budżecie miasta na zakup automatycznych defibrylatorów, by zadbać o powszechną i profesjonalną pomoc. To ważne, by taki sprzęt był ogólnodostępny, również w takich miejscach jak szkoły. Dbajmy więc o to, by sprzętu ratującego życie, było jak najwięcej wokół nas – mówi Sergiusz Kmiecik, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia.
W tym samym dniu, 22 marca, defibrylatory (inaczej sprzęt AED) przekazane zostaną również:
- X LO im. Stefanii Sempołowskiej we Wrocławiu;
- XIV LO im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu.
– W przyszłym tygodniu defibrylatory będziemy rozdawać w szkołach podstawowych – dodaje Sergiusz Kmiecik.
Na ten cel na wniosek radnych Rady Miejskiej Wrocławia w budżecie miasta zabezpieczono ok. 205 tysięcy złotych.

Rozwój kampanii „Porusz serce”
Przekazanie sprzętu jest częścią kampanii „Porusz serce”, prowadzonej wspólnie przez Urząd Miejski Wrocławia i Uniwersytet Medyczny. Jej głównym celem jest zwiększenie świadomości uczniów i mieszkańców Wrocławia na temat pierwszej pomocy w przypadku nagłego zatrzymania krążenia.
– Kampania „Porusz serce” do dzisiaj był programem głównie edukacyjnym. Dzisiaj został uzupełniony o przekazywanie sprzętu – mówi Sergiusz Kmiecik.
Na czym dokładnie polega program w zakresie edukacji szkół wyjaśnia dr Paweł Gawłowski z Uniwersytetu Medycznego:
– Zaprosiliśmy przedstawicieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych do naszego Centrum Symulacji Medycznej. Pokazaliśmy, jak należy uczyć dzieci i młodzież zasad udzielania pierwszej pomocy oraz jakie są w tym obszarze najnowsze trendy. Następnie wraz z Departamentem Edukacji zebraliśmy informację zwrotną od szkół, jakie mają potrzeby – wyjaśnia dr Gawłowski.
Do tej pory uczniowie wrocławskich szkół mogli uczyć się pierwszej pomocy na blisko 400 fantomach. W placówkach było też ok. 80 defibrylatorów szkoleniowych i ratowniczych.
– Dzięki zajęciom i szkleniom prowadzonym w naszych placówkach chcemy sprawić, by uczniowie nie bali się udzielać pierwszej pomocy i wiedzieli, jak korzystać m.in. z defibrylatorów. Mamy też nadzieję, że tę wiedzę będą przekazywać dalej wśród znajomych i rodziny – mówi Ewa Szczęch z Departamentu Edukacji UM we Wrocławiu.
Nie bójcie się używać defibrylatorów
Po przekazaniu urządzeń AED młodzież, która dodatkowo uczestniczy w zajęciach z udzielania pierwszej pomocy, zorganizowała pokaz. Podkreślono w nim, że:
- sprzęt AED jest w pełni bezpieczny;
- nikogo porazi prądem;
- nie zacznie działać, jeśli nie ma ku temu powodu;
- do użycia AER nie potrzebne jest szkolenie ani uprawnienia, sprzęt wyposażony jest w dokładną instrukcję;
- każdy ma prawo go użyć.
Po wstępie teoretycznym młodzież przygotowała pokaz udzielenia pierwszej pomocy:
- osobie, która oddycha;
- osobie, która nie oddycha;
- niemowlakowi, który się zakrztusił;
- osobie z krwotokiem.

Po co w szkołach defibrylator?
– Sprzęt AED może być używany zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. Przyczyn zatrzymania krążenia jest wiele – wyjaśnia dr Paweł Gawłowski. – Z jednej strony są to wady genetyczne, ukryte choroby serca, o których młody człowiek nie zdaje sobie sprawy, a ujawniają się w sposób gwałtowny. Ale przyczyną zatrzymania krążenia może być też uraz głowy, niedrożne drogi oddechowe.
A co na ten temat defibrylatorów w szkole myślą uczniowie?
– Do naszej szkoły chodzi około osiemset osób. Oprócz tego, na terenie LZN są przedszkole, CAL, bursa. W okolicy jest też dom seniora. Dobrze, że jeden defibrylator będzie dostępny na zewnątrz. Zamknięty w skrzynce na recepcji nikogo nie uratuje – mówi Kuba.

Zajęcia z udzielania pomocy
W kampanii „Porusz serce” udział bierze także Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, które od lat edukuje wrocławian w zakresie pierwszej pomocy. Współpracuje też z Uniwersytetem Medycznym, tworząc Wrocławską Akademię Pierwszej Pomocy.
WAPP to projekt edukacyjny skierowany do mieszkańców Wrocławia niezależnie od ich wieku. Jego głównym celem jest przekazanie praktycznej wiedzy, a także umiejętności skutecznego udzielania pierwszej pomocy. Wszystkie działania są bezpłatne, prowadzone przez ratowników z wieloletnim doświadczeniem, według najnowszych standardów.
Co roku ok. 15 tys. osób korzysta z wiedzy o udzielaniu pierwszej pomocy (za pośrednictwem WAPP) w ramach szkoleń, wydarzeń plenerowych i tematycznych.
