Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Richard Plüddemann to jeden z najbardziej znaczących architektów w historii Wrocławia. Spod jego ręki wyszły projekty wielu oryginalnych budowli w stolicy Dolnego Śląska, np. Miejskiej Kasy Oszczędności (bardziej znany jako Biblioteka Uniwersytecka przy ul. Szajnochy), Szkoły Rzemiosł Artystycznych (dzisiaj siedziba Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej), czy mostu Zwierzynieckiego. Dwa ostatnie opracował we współpracy z Karlem Klimmem.
Strażacka baza przy ul. Gdańskiej: stąd strażacy jeździli do pożarów jeszcze konnymi zaprzęgami
Kompleks straży pożarnej przy ul. Gdańskiej nie jest tak spektakularny jak wspomniane obiekty. Jednak ma swój nadzwyczajny charakter. Pierwotnie składał się z kilku budynków: remizy, wozowni, stajni, narzędziowni.
Dzisiaj strażacy korzystają przede wszystkim z budynku głównego. To tu znajdują się garaże wozów strażackich, kuchnia, siłownia, dyżurka i magazyny.

Teren jednostki z jednej strony zamyka wyjątkowa drewniana wieża zegarowa. Jeszcze kilka lat temu mechanizm próbowano naprawić, lecz bez powodzenia. Na terenie kompleksu stoi wieża wraz z konstrukcją służącą do ćwiczeń strażackich, ocalały także niewielkie skrytki.
[galleryButton]
Budynek dawnej stajni i wozowni dzisiaj jest odgrodzony od jednostki, urządzono w nim pomieszczenia gospodarcze, garaże i mieszkania – straż pożarna nimi nie zarządza.
Ponad tysiąc wyjazdów rocznie. Jednostka straży pożarnej przy ul. Gdańskiej
Strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 Komendy Miejskiej PSP we Wrocławiu co roku uczestniczą w grubo ponad tysiącu akcji. Pod ich opieką jest wschodni Wrocław m.in. z Biskupinem, Swojczycami, Wojnowem, Strachocinem, aż po gminę Czernica.
Pracuje tu kilkudziesięciu strażaków, do dyspozycji mają trzy samochody gaśnicze, dwa samochody specjalne oraz samochód operacyjny.
Dziękujemy za udostępnienie zdjęć z archiwum jednostki jej dowódcy Panu bryg. Piotrowi Kłonowskiemu.