wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. 130 lat Panoramy Racławickiej [ZDJĘCIA]

Paryż miał na wystawie wieżę Eiffla, Lwów nie chciał być gorszy

- Rotundę „Panoramy Racławickiej” wzniósł Ludwik Baldwin Ramułt, przy użyciu gotowych elementów konstrukcyjnych sprowadzonych z Wiednia. Budynek był szesnastobokiem, z pozbawionymi okien elewacjami podzielonymi pilastrami, przekrytym kopułą z latarnią. Eksponowana w rotundzie panorama „Racławice” była największą atrakcją wystawy - pisze Beata Stragierowicz, kustosz w Gabinecie Dokumentów Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Do Wrocławia trafiła po wojnie

Komunistyczne władze długo nie chciały jednak zezwolić na jej eksponowanie. Obawiano się  zadrażnienia stosunków ze Związkiem Radzieckim. Obraz nie tylko przedstawiał bitwę z Rosjanami. Pochodził także ze Lwowa, którego polska przeszłość stanowiła dla władz temat tabu.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Ponowne otwarcie Panoramy Racławickiej. Wrocław, 14 czerwca 1985 Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Ponowne otwarcie Panoramy Racławickiej. Wrocław, 14 czerwca 1985

Odrestaurowane w latach 80. XX wieku dzieło umieszczone zostało w wybudowanej specjalnie dla niego rotundzie. Autorami projektu rotundy było małżeństwo architektów Ewa i Marek Dziekońscy, zaś konstruktorem inżynier Jan Weryński, konstruktor trzonolinowca.

Po wielu latach starań, ostatecznie udostępniona została ponownie 14 czerwca 1985.

Jeden bilet, cztery muzea

Z biletem do Panoramy Racławickiej możemy bezpłatnie zwiedzić wystawy stałe Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Etnograficznego i Pawilonu Czterech Kopuł w ciągu 3 miesięcy od daty seansu wydrukowanej na bilecie.

Jak powstała pierwsza polska panorama?

W środę 5 czerwca możecie dowiedzieć się tego podczas wykładu Anny Jezierskiej. Odbędzie się w Muzeum Narodowym w Sali 116. Początek o godzinie 17.00. Wstęp wolny.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl