Deloitte Technology Fast 50 in Central Europe to zestawienie 50 najszybciej rozwijających się firm technologicznych w tym regionie. Obejmuje różne sektory przemysłu m.in. komunikację, technologie środowiskowe, fintech, opiekę zdrowotną oraz oprogramowanie. Jest otwarty zarówno dla firm publicznych, jak i prywatnych. Do jego 25 edycji zgłosiło się łącznie ponad 400 podmiotów, a w finałowej pięćdziesiątce znalazły się przedsiębiorstwa z 8 krajów naszego regionu. Lista zwycięzców oparta została na podstawie wzrostu ich przychodów w latach 2020-2023.
Liderzy na arenie międzynarodowej
Jak twierdzi Michał Przybylski, dyrektor w dziale doradztwa finansowego Deloitte, w ciągu ostatnich 25 lat rankingu Fast 50 wielu polskich laureatów nie tylko umocniło swoją pozycję na rodzimym rynku, ale również stało się liderami na arenie międzynarodowej.
Wrocławskie firmy z ogromną dynamiką
Wśród głównych laureatów rankingu znalazły się trzy wrocławskie firmy:
- SmartLunch
- Rite NRG
- Surfer
Firma SmartLunch, oferująca nowoczesne metody w zakresie cateringu dla firm zajęła czwarte miejsce w zestawieniu. Dynamika jej wzrostu to aż 3 527 proc. w ciągu ostatnich czterech lat. Z kolei 24. lokatę zajęła spółka Rite NRG (blisko 1200 proc.), a przedsiębiorstwo Surfer, zajmujące się optymalizacją treści znalazło się na 41. miejscu rankingu (874 proc.).
Jak co roku, oprócz głównego zestawienia, wyróżniono również obiecujące przedsiębiorstwa w kategorii Companies to Watch. Ich lista obejmuje 25 firm, które charakteryzują się szybkim tempem rozwoju, ale istnieją na rynku zbyt krótko, aby mogły spełnić kryteria głównego rankingu. Wśród nich znalazły się dwie spółki z Wrocławia:
- Vstorm
- Rhino
Kolejne ważne trofeum
To już drugie w tym roku wyróżnienie Deloitte dla firmy Rite NRG, zajmującej się konsultingiem w zakresie oprogramowania. W czerwcu tego roku zdobyła ona 399 miejsce w plebiscycie najszybciej rozwijających się spółek technologicznych EMEA Fast 500 2024. Z kolei w 2023 roku została wyróżniona przez firmę Clutch, zajmując 14. miejsce w rankingu 100 najszybciej rozwijających się firm na świecie.
Firma zajmuje się konsultingiem. Jej celem jest bycie kluczowym partnerem technologicznym dla organizacji, którym doradza, inspiruje i wspólnie z nimi buduje zaawansowane centra dostarczania oprogramowania. Jak twierdzi Michał Nikołajuk, współwłaściciel i CEO Rite NRG, jest to firma stworzona z misją, wykraczającą daleko poza standardowe dostarczanie technologii.
– Tym, co nas wyróżnia, jest łączenie nowoczesnych technologii z dogłębnym zrozumieniem kultury organizacyjnej naszych klientów – podkreśla Michał Nikołajuk.
Klienci z Europy, USA i Australii
Spółka powstała w 2017 roku, początkowo działając jako agencja rekrutacyjna. Przełomowy był rok 2020 roku, w którym przekształcono spółkę w firmę konsultingową i skoncentrowano się na obsłudze klientów zagranicznych. Aby lepiej oddać nowy charakter organizacji, stworzono brand Rite NRG.
Michał Nikołajuk: – Od tamtego czasu nieustannie się rozwijamy i możemy pochwalić się nie tylko podwójnym wyróżnieniem od Deloitte, ale także pozycją jednej z najszybciej rozwijających się firm w Europie Centralnej, ze wzrostem na poziomie 1200 proc. w ostatnich czterech latach.
Rite NRG działa przede wszystkim na rynku europejskim, głównie w Szwecji, Niemczech i Wielkiej Brytanii, ale także w Stanach Zjednoczonych oraz Australii. Choć jej główna siedziba zlokalizowana jest we Wrocławiu, to biuro sprzedażowe funkcjonuje w szwedzkim Malmo.
Powiększą zespół o kilkaset osób
W planie firmy jest przede wszystkim dalszy rozwój. Zamierzamy powiększyć swój zespół do 150-200 osób oraz tworzyć własne produkty.
Jak podkreśla Michał Nikołajuk, ogromny wkład w rozwój firmy wnosi powstały we Wrocławiu ITCORNER – stowarzyszenie liderów firm technologicznych, które obecnie działa na skalę ogólnopolską. Wspiera ono firmę umożliwiając głęboką wymianę wiedzy i doświadczeń w środowisku opartym na dużym zaufaniu.
Według CEO Rite NRG wypracowane w ten sposób relacje często prowadzą do wspólnych projektów i współpracy biznesowej, co przynosi wymierne korzyści obu stronom.