Green Sequest, to młoda innowacyjna firma z Nasławic niedaleko Wrocławia, która opracowała metodę usuwania dwutlenku węgla z powietrza przy pomocy technologii przyspieszonego wietrzenia skał (Enhanced Rock Weathering). Wykorzystywaną do tego procesu skałą jest serpentynit, który charakteryzuje dużą zdolnością do pochłaniania CO2. Wg. badań 1 tona serpentynitu może usunąć do 500 kg dwutlenku węgla. To jedna z najbezpieczniejszych i najtrwalszych metod, gdyż zostaje on usunięty na ponad 10 000 lat.
Konieczne zmniejszenie ilości gazów cieplarnianych
Technologie Carbon Dioxide Removal to zespół metod, które przyczyniają się do przyspieszenia oczyszczania atmosfery z dwutlenku węgla. Obejmują one procesy polegające na usuwaniu go i składowaniu w sposób trwały i bezpieczny, co pozwala na zmniejszenie ilości gazów cieplarnianych.

W trosce o poprawę jakości powietrza
Zespół Green Sequest składa się ze specjalistów z branży wydobywczej surowców mineralnych, posiadających doświadczenie w realizacji projektów biznesowych o różnej skali. Śledząc zmiany w atmosferze, a także rozwój nowoczesnych technologii umożliwiających poprawę jakości powietrza, postanowili rozpocząć prace nad rozwiązaniem pozwalającym na skuteczne i szybkie pochłanianie oraz trwałe magazynowanie dużych ilości CO2 z atmosfery przez serpentynit. W tym celu Green Sequest rozpoczęło współpracę z polskimi naukowcami z Instytutu Nafty i Gazu, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowalnych w Warszawie. Obecnie prowadzą badania mające na celu przyspieszenie procesów sekwestracji CO2 przez serpentynit oraz opracowanie jego zastosowań komercyjnych.
Rynek wart bilion dolarów?
Rynek związany z usuwaniem i trwałym magazynowaniem CO2 z atmosfery jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków w branży Climate Tech. Wartość transakcji na rynku wzrosła o 337 proc. w 2021 roku i o 533 proc. w 2022 roku.
Niewiele takich firm w Europie
Green Sequest jest wciąż jedną z niewielu firm w Europie, która zajmuje się tego typu działalnością.
Na początku 2023 roku Green Sequest jako jeden z ośmiu europejskich startupów znalazł się w drugim etapie akceleratora Carbon Removal ClimAccelerator, co pozwoliło wrocławskiej firmie zaistnieć w ekosystemie firm i instytucji związanych w usuwaniem dwutlenku węgla z atmosfery.