Kolektory słoneczne pozwalają nie tylko dbać o środowisko, ale też na duże oszczędności. Zamieniają energię słoneczną na ciepło, które można wykorzystać do podgrzewania wody użytkowej. Pierwsze takie urządzenia na terenie Spółdzielni Mieszkaniowej „Szóstka” pojawiły się na dachu budynku przy ul. Idzikowskiego w lipcu 2023 roku.
Pomógł grant OZE na inwestycje solarne
Wyzwaniem była skala inwestycji. W krótkim czasie przeprowadzono kompleksowe prace modernizacyjne aż w trzech budynkach. Kolektory zostały zainstalowane m.in. na blokach przy ul. Szybowcowej oraz Samolotowej. Łączny koszt tych inwestycji wyniósł ponad 867 tys. złotych brutto.
Jednak instalacja kolektorów na wszystkich 34 budynkach będzie kosztowała łącznie około 10 mln zł. Spółdzielnia Mieszkaniowa „Szóstka” pozyskała na ten cel grant OZE z unijnego programu TERMO przyznanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego na realizację inwestycji solarnych. Pokryje on 50 proc. kosztów kwalifikowanych netto. Pozostała kwota będzie pochodziła ze środków własnych spółdzielni.
Różnica odczuwalna w portfelach
Według Daniela Ryglowskiego, dzięki tej inwestycji mieszkańcy bardzo szybko zauważą różnicę w swoich portfelach, bo opłaty za ciepłą wodę użytkową spadną średnio o ponad 20 proc.
Według prezesa spółdzielni cała inwestycja zakończy się najpóźniej do końca 2029 roku w zależności od możliwości finansowych i zwróci się w ciągu maksymalnie 5 lat.
Zadowoleni mieszkańcy
Jak twierdzi Irena Olechnowicz, mieszkanka osiedla, zamontowane kolektory słoneczne podgrzewające wodę przekładają się na duże oszczędności w budżecie domowym.
Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej „Szóstka” w dalszym ciągu poszukuje alternatywnych rozwiązań, które mogą się przyczynić do wypracowania oszczędności i wpływać na działania proekologiczne.