Choć często słowo „startup” kojarzy się z wielkimi pieniędzmi, światowymi technologiami i wznoszeniem toastów za sukces w gronie celebrytów, to okazuje się, że w rzeczywistości wcale nie wygląda to tak kolorowo. Szymon Janiak w swojej nowej książce pt. „Ciemna strona start-upów” w bezkompromisowy sposób opisuje życie twórców innowacyjnych spółek.
Jak twierdzi Szymon Janiak, książka jest o twardych realiach startupów, w których muszą one dzisiaj funkcjonować.

Dla tych, co myślą, że w startupie trawa jest bardziej zielona
Według Szymona Janiaka, adresatem książki są wszyscy Ci, którzy myślą o założeniu swojego startupu.

Historie z życia wzięte
Książka jest pełna autentycznych historii, które zupełnie zmieniają obraz tej branży. Przedstawia kluczowe obszary funkcjonowania start-upów. Pokazuje też realia finansowe sektora, czyli ciągłą walkę z deficytem kapitałowym, gonitwy za inwestorami, proces zbierania kolejnych rund przy jednoczesnym braku stabilizacji. Równie istotna jest tu też kwestia porażki, umiejętności radzenia sobie z nią, a także jej wpływu na całokształt działalności.
Jak twierdzi autor, dla wielu opisane realia, w zderzeniu z powszechną narracją, okażą się przerażające i nieakceptowalne. Będąc jednak w posiadaniu tej wiedzy, będą mogli świadomie zdecydować o rozwijaniu kariery korporacyjnej lub drodze przedsiębiorcy na bardziej ułożonym rynku.

Fundusze VC również mają ciemne strony
W trakcie premiery książki, która odbyła się 6 grudnia br. we wrocławskim domu studenckim Basecamp, odbyła się także dyskusja o ciemnych stronach funduszy venture capital.
Środowisko startupów zna od podszewki
Szymon Janiak to współtwórca i partner zarządzający Czysta3.vc, będącego jednym z najbardziej aktywnych funduszy venture capital w Europie Środkowo-Wschodniej o kapitalizacji 50 mln zł. W ciągu ostatnich 5 lat zrealizował ponad 40 inwestycji w spółki z obszaru internet ventures. Z rynkiem innowacji związany jest od ponad dekady zarówno od strony startupu, spółki doradczej, jak również funduszy. W przeszłości był m.in. członkiem rad nadzorczych kilkunastu spółek technologicznych oraz członkiem rady nadzorczej spółki notowanej na GPW, zarządzającej inwestycjami oraz świadczącej usługi w zakresie corporate finance.
Od wielu lat edukuje na temat startupów, tworząc eksperckie artykuły oraz publikacje w social mediach. Był wykładowcą m.in. na Uniwersytecie Wrocławskim, Uniwersytecie SWPS czy Wyższej Szkole Bankowej.