Smart City Forum należy do najważniejszych spotkań włodarzy polskich miast, przedstawicieli administracji samorządowej oraz prezesów i kadry zarządzającej firm dostarczających rozwiązania dla smart cities. W trakcie tego wydarzenia przeanalizują oni aktualne strategie, działania i trendy w funkcjonowaniu i rozwoju inteligentnych miast.
Wydarzenie, które kształtuje przyszłość miast
Według Jakuba Mazura, wiceprezydenta Wrocławia, jest to jedno z tych wydarzeń, które kształtują przyszłość i pozwalają ją planować w oparciu o technologie i najlepsze rozwiązania, aby tworzyć miejsca, w których żyje się coraz lepiej.
Jak twierdzi Magdalena Okulowska, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, Smart City Forum ma już bardzo długą tradycję we Wrocławiu.
Rozmawiają o planowaniu miast

Kongres zainaugurowała debata poświęcona planowaniu przyszłości miast – perspektywie wyzwań cyfrowych dla samorządów do 2030 roku, budowaniu komunikacji z pokoleniem Z, wspieraniu uczniów w nowoczesnych formach edukacji oraz polityce mieszkaniowej dla młodych.
Jednym z tematów dzisiejszego spotkania jest także zero emisyjna strategia mobilności miejskiej. Eksperci komentują m.in. cele i priorytety w elektromobilności do 2030, proces budowania Low Emission Zone, multimodalność w transporcie miejskim z włączeniem aspektów transportu indywidualnego, systemy wykorzystujące AI do monitorowania i zarządzania ruchem drogowym, a także politykę parkingową w miastach oraz bezgotówkową mobilność i usługi miejskie. Zaprezentowane zostaną też praktyczne rozwiązania w mobilności, które wdrożono w polskich miastach.
Aby mieszkańcom żyło się lepiej

Ważnym tematem 18. edycji Forum będzie także zapewnienie czystości miast dla mieszkańców. Prelegenci porozmawiają m.in. o strategiach ESG w miastach, zielonej transformacji, poprawie jakości powietrza, recyklingu w urbanistyce, planach na gospodarkę o obiegu zamkniętym, uchwałach krajobrazowych, tworzeniu efektywnych systemów komunikacyjnych po zniszczeniach klimatycznych oraz o roli cyfryzacji i technologii w ochronie różnorodności biologicznej i ekosystemów wodnych.
Dzień pierwszy kongresu zakończy segment poświęcony wykorzystaniu danych w mieście oraz hiperpersonalizacji mieszkania i dostosowania usług miejskich. Pojawią się takie zagadnienia jak gromadzenie, analiza i wykorzystywanie danych do podejmowania decyzji, wykorzystanie ich na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców, a także badanie potrzeb mieszkańców i personalizowanie usług miejskich.
Dialog dla lepszego komfortu życia w miastach
Jak twierdzi Monika Nowak, dyrektor działu projektów strategicznych MMC Polska, koordynatorka projektu, celem Smart City Forum jest integracja samorządów i zbudowanie platformy dialogu pomiędzy nimi a spółkami technologicznymi i biznesem tak, aby miasta i mieszkańcy korzystali z rozwoju technologii wspierających komfort życia w miastach.
Żeby miasto działało sprawniej i oszczędniej
Z kolei drugiego dnia Smart City Forum mowa będzie o inwestycjach miejskich. Eksperci porozmawiają też o możliwościach przeciwdziałania kryzysowi gospodarczemu w miastach oraz spowolnieniu gospodarki i przełomowych technologiach, a także utrzymaniu ciągłości projektów, takich jak “Rozświetlamy Polskę”.
Uczestnicy wydarzenia poznają też przykłady miast, które odniosły sukces w zakresie rozwoju inteligentnych rozwiązań. W sesji case studies pojawią się tematy związane z wykorzystaniem zaawansowanych technologii, takich jak sztuczna inteligencja (AI) i Internet Rzeczy (IoT) do optymalizacji infrastruktury, poprawy zarządzania energią w miastach oraz wzmacniania bezpieczeństwa publicznego przez monitoring i identyfikację zagrożeń.
Mowa będzie też o innowacjach w zarządzaniu odpadami oraz energetyce i oszczędnościach w miastach przy wzroście kosztów energii. Omówione zostaną też strategie integracji usług i systemów e-urzędu dla uproszczenia procesów administracyjnych, usprawnienie usług płatności online oraz wykorzystanie portali miejskich do efektywnej komunikacji z mieszkańcami. Wśród tematów znalazł się też potencjał elektronicznych kart obywatelskich oraz metody zapewnienia cyberbezpieczeństwa danych mieszkańców i systemów administracji publicznej.
Sztuczna inteligencja pomoże tworzyć miasta?
Jak twierdzi Jakub Mazur, jeszcze 5 lat temu, idea tego wydarzenia była skoncentrowana na technologiach i eksperymentach, które pojawiały się już w naszych domach i przestrzeni publicznej.