Uniwersyteckie podsumowanie roku 2022 to obfity katalog sukcesów naukowców, grantów na badania wartych miliony złotych oraz wyzwań związanych m.in. z przyjazdem do Wrocławia tysięcy młodych Ukraińców.
Aula Leopoldyńska – perła baroku jaśnieje
Otwarcie Auli Lepoldyńskiej było długo wyczekiwane. W reprezentacyjnej sali w gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego przeprowadzono remont generalny, prace trwały aż sześć lat. Wzmocniono strop, odnowiono freski, sztukaterie, elementy podium wraz z rzeźbami oraz empory. Wymieniono okna, renowację przeszły obrazy, loże oraz ławki.
Remont kosztował ok. 7 mln zł, z czego z budżetu miasta Wrocławia pochodziło 4 mln 540 tys. zł. Leopoldinum uchodzi za najładniejsze, niesakralne barokowe wnętrze w naszej części Europy.
Przedterminowe wybory rektora Uniwersytetu Wrocławskiego
Odwołanie przez ministra nauki rektora Uniwersytetu Wrocławskiego było wydarzeniem bez precedensu. Prof. Przemysław Wiszewski stracił stanowisko, ponieważ zdaniem urzędników resortu nauki nie uzyskał w odpowiednim czasie zgody rady uczelni na dodatkową pracę. I tym samym złamał przepisy.
Konieczne było ogłoszenie wyborów nowego rektora. Prof. Wiszewski także wziął w nich udział jako kandydat, lecz przepadł w ostatecznej rozgrywce. W fotelu rektora Uniwersytetu Wrocławskiego zasiadł fizyk prof. Robert Olkiewicz.
Remont Starego Kampusu uczelni medycznej
W milionach złotych trzeba liczyć koszt remontów budynków na Starym Kampusie. Kompleks XIX-wiecznych budynków należy do Uniwersytetu Medycznego (administratorem części jest Uniwersytecki Szpital Kliniczny).
Odnawiane są elewacje budynków przy ul. Pasteura, Chałubińskiego i Skłodowskiej-Curie. Poza tym siedziba hematologii przy ul. Pasteura ma także nowy dach. Według deklaracji władz uczelni i szpitala w części obiektów nadal będą leczeni pacjenci, a w części, np. w budynku dawnej kliniki ginekologii prowadzone będą zajęcia dla studentów.
Ciekawe osobniki z Sudetów pod okiem naukowców
Naukowcy wrocławskich uczelni realizują setki projektów badawczych z różnych dziedzin.
Paleozoolodzy z Uniwersytetu Wrocławskiego przebadali fragment żuchwy lamparta z zachowanym dolnym łamaczem, także z Jaskini Radochowskiej. Ustalili, że zwierzę występowało w Sudetach Wschodnich ok. 43-41 tys. lat temu, czyli w okresie ostatniego zlodowacenia. Wyniki analiz przedstawili na łamach czasopisma "Radiocarbon".
Sudetów dotyczy także osiągnięcie biotechnologów z Uniwersytetu Medycznego. Odnaleziono tam kilkanaście krzewów różanecznika alpejskiego. To jedyne w Polsce naturalne rośliny tego gatunku, które przetrwały od ostatniego zlodowacenia, czyli przez kilkanaście tysięcy lat. Naukowcy sklonowali je, aby ocalić tę populację rododendronów.

Sukcesami mogą się chwalić także studenci. Informatycy z Uniwersytetu Wrocławskiego po raz kolejny wygrali Mistrzostwach Polski w Programowaniu Zespołowym, które rozgrywano w Krakowie. W sumie w pierwszej dziesiątce znalazły się aż cztery zespoły występujące w barwach uniwersyteckiego Instytutu Informatyki.
Wielki pożar na Uniwersytecie Przyrodniczym
Pożar na terenie Uniwersytetu Przyrodniczego wybuchł 13 października, późnym wieczorem. Płomienie sięgały czwartego piętra Centrum Dydaktyczno-Naukowego uczelni przy ul. Grunwaldzkiej. Zniszczona została elewacja, okna i drzwi budynku.
Dokładne straty miała oszacować komisja powołana przez rektora uczelni. Prawdopodobnie ogień przeniósł się na budynek ze śmietników, które stały w pobliżu gmachu.

Politechnika Wrocławska otwiera Wydział Medyczny
To rewolucja w świecie wrocławskich uczelni: Politechnika Wrocławska zapowiedziała utworzenie Wydziału Medycznego. Na początek zaplanowano przyjęcie 60 studentów. Zapleczem praktycznym oraz dydaktycznym będzie infrastruktura i kadra siedmiu wrocławskich szpitali.

PWr jest pierwszą uczelnią techniczną w Polsce, która otwiera wydział kształcący lekarzy. Siedzibą nowego wydziału będzie prawdopodobnie budynek dawnego szpitala dziecięcego przy ul. Hoene-Wrońskiego, który zaprojektował Max Berg.