Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
„Popularyzacja nie boli” to projekt skierowany do osób, którym zależy, aby nauka przekraczała granice uniwersyteckich murów. W ramach przedsięwzięcia studenci i doktoranci biorą udział w działaniach promujących edukację oraz przedstawiających świat nauki w sposób znacznie bardziej dostępny dla osób spoza środowiska akademickiego. Projekt organizowany jest przez Krajową Reprezentację Doktorantów przy finansowym wsparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Niewiele osób głuchych i niedosłyszących decyduje się na studia
Studentka wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego, Zuzanna Czekaj, wraz z pięcioosobowym zespołem przygotowała projekt „Studia na migi”. Celem inicjatywy jest popularyzacja edukacji na uczelni wyższej wśród osób głuchych lub niedosłyszących. Tym bardziej, że liczba takich studentów w Polsce od kilku lat mieści się w przedziale 1100 – 1400 osób. To niewiele, jeśli weźmiemy pod uwagę, że liczbę osób głuchych w naszym kraju szacuje się na 500 tys., a kolejnych 900 tys. ma poważny uszczerbek słuchu.

Strona internetowa dla zainteresowanych studiowaniem
Jednym z najistotniejszych efektów pracy nad projektem jest specjalna strona internetowa, za pośrednictwem której osoby głuche lub niedosłyszące mogą dowiedzieć się wszystkiego o ofercie rodzimych uczelni wyższych. Na zainteresowanych czekają informacje na temat ewentualnych ułatwień czy rekrutacji, oczywiście wraz z filmami w języku migowym.
Na stronie znajdują się także Migawki Absolwentów, czyli historie osób, które opowiadają o tym, jak na studiach radzić sobie z problemami wynikającymi z niepełnosprawności.

To nie koniec działań w ramach projektu
Zuzanna Czekaj nie ukrywa, że inicjatywa nadal jest w fazie rozwoju.
Jedną z uczelni, która zachęca osoby z niepełnosprawnością do studiowania, jest wrocławski Uniwersytet Przyrodniczy. Wszystkie kierunki studiów są dostępne dla osób głuchych i niedosłyszących.