wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Studenci zatrudnieni w klinikach u boku lekarzy

Studenci starszych roczników wydziału lekarskiego mają szansę na pracę w klinikach uniwersyteckich. Nie rezygnując z zajęć będą mogli pracować i zdobywać doświadczenie w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu.

Reklama

To pionierskie przedsięwzięcie Uniwersytetu Medycznego i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. W ramach programu „Student Asystentem Lekarza” młodzi adepci medycyny dostaną szansę na pracę w trakcie studiów. Zdobędą doświadczenie i zarobią.

To propozycja dla osób z kierunku lekarskiego, trzech najstarszych roczników.

Dla mnie był to jeden z ważniejszych postulatów do realizacji. Po pierwsze dlatego, że sami studenci wielokrotnie podkreślali, że chcieliby mieć taką możliwość, a po drugie jako lekarz wiem, że bezpośrednia praca na oddziale jest bezcenna i idealnie uzupełnia wiedzę przekazywaną na zajęciach.
Prof. Robert Zymliński, dziekan Wydziału Lekarskiego

Najpierw wolontariat

Zasady programu opracowali studenci. Udział w nim jest podzielony na dwa etapy:

  • Wolontariat. Pięcioro studentów wybranych spośród chętnych musi zaliczyć w danej pewien okres przygotowawczy. - I student, i jego szpitalny opiekun ocenią, czy współpraca ich zadowala i czy chcą ją kontynuować. Jeśli odpowiedź obu stron będzie twierdząca, trzy osoby otrzymają ofertę pracy na umowę zlecenie. W szpitalu zostaną więc najlepsi. Najlepsi też zostaną do programu zakwalifikowani – czytamy w założeniach przedsięwzięcia.

  • Praca. Do zadań asystentów będzie należała m.in. praca z dokumentacją medyczną, wystawianie skierowań i zwolnień lekarskich (po uzyskaniu stosownych uprawnień), obsługa systemów informatycznych czy udzielanie informacji i wsparcia logistycznego pacjentom.

To czynności, które pochłaniają sporo czasu, ale są wpisane w codzienne obowiązki lekarzy. Poza tym, właśnie z takimi zadaniami młodzi medycy mają największy problem, zaczynając pracę w placówce medycznej. Za pracę studenci będą otrzymywali wynagrodzenie.

Jest już lista klinik, które przyjmą studentów-asystentów. To:

  • Instytut Chorób Serca,
  • Klinika Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej;
  • Klinika Nefrologii, Medycyny Transplantacyjnej i Chorób Wewnętrznych;
  • Klinika Neurologii;
  • Szpitalny Oddział Ratunkowy.

Szefowie kolejnych jednostek szpitalnych także są zainteresowani zaangażowaniem u siebie studentów.

Podczas rekrutacji pod uwagę brane będą m.in. średnia ocen z toku studiów, działalność naukowa, czynny udział w konferencjach czy publikacje w czasopismach, aktywna działalność w studenckim kole naukowym lub organizacji działającej na uczelni oraz wcześniejsza działalność wolontariacka w USK.
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, komunikat prasowy

Poszukiwani gotowi do działania

- Szukamy ludzi gotowych do działania i nauki. Chcemy, aby studenci Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu nie tylko zdobywali cenne doświadczenie, ale także stali się realnym wsparciem dla lekarzy i pacjentów -  tłumaczy dr Marcin Drozd, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. - To niepowtarzalna szansa, aby już na studiach poczuli, co znaczy być częścią zespołu ratującego zdrowie i życie. To nie tylko program, to przepustka do świata medycyny wielu specjalizacji.

Dzięki programowi studenci będą mogli również obserwować i uczyć się, jak wygląda komunikacja lekarzy z pacjentami, jak przebiega prowadzenie procesu diagnostycznego i terapeutycznego, a także na czym polega współpraca zespołowa. 

– To szansa na zdobywanie cennego doświadczenia, ale również realne zaangażowanie w pracę oddziałów i poczucie przynależności do zespołu medycznego – mówi Andrzej Mrożek, student Wydziału Lekarskiego, przewodniczący SKN Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej, koordynator ds. współpracy w ramach realizacji programu.

Szczegółowe informacje o programie znajdują się na stronie Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl