Na konferencję przyjechało do Wrocławia kilkuset naukowców z całego świata specjalizujących się w naukach medycznych. Podczas trzech dni (15–17 czerwca) wezmą oni udział w kilkudziesięciu sesjach i warsztatach.
To jubileuszowa, dziesiąta już konferencji naukowej The European Association of Psychosomatic Medicine (EAPM).
Galeria zdjęć
Na konferencję przyjechali naukowcy z całego świata, nie tylko z Europy, ale też z Kanady, Stanów Zjednoczonych, Nowej Zelandii. Jak wyjaśnia prof. Joanna Rymaszewska, są to naukowcy różnych specjalizacji: psychologii, gastrologii, kardiologii, epidemiologii, pielęgniarstwa. Łączy ich zainteresowanie holistycznym podejściem do zdrowia i do leczenia.
Wartością spotkania jest jej interdyscyplinarność, która służy tworzeniu sieci specjalistów z różnych dziedzin, ale o wspólnych zainteresowaniach. Dzięki temu naukowcy nie zamykają się w swoich wąskich dziedzinach – wyjaśnia podczas rozmowy prof. Joanna Rymaszewska.

Ważnym punktem uroczystości rozpoczęcia konferencji był odczyt Olgi Tokarczuk, która specjalnie na tę okazję napisała esej pt. Wounded Place, Wounded Person. An Istroduction to Psychotopics [pol. Zranione miejsce, zraniona osoba. Wprowadzenie do psychotopów]. Warto przypomnieć, że Olga Tokarczuk ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim i pięciokrotnie została uhonorowana doctorem honoris causa.
W swoim eseju Olga Tokarczuk analizowała koncepcje filozofów i psychologów dotyczące połączenia wszystkich żywych istot.
Z eseju wybrzmiewała jedna myśl: człowiek nie żyje w odizolowaniu od tego, co się wokół niego dzieje. To, co nas otacza, wpływa na to, jacy jesteśmy. I odwrotnie.