wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - Partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Konsultacje społeczne
  4. Zakończone konsultacje
  5. Park Grabiszyński. Zielona rewaloryzacja
  6. Strefa Rodzinna

Strefa Rodzinna

Wydział Partycypacji Społecznej,

Materiał archiwalny Edytuj w ACMS

Zapoznaj się z propozycją projektową rewaloryzacji tej strefy Parku Grabiszyńskiego oraz przekaż swoją opinię na jej temat.

Strefa Rodzinna zajmuje obszar 9,9 ha. Na jej terenie zinwentaryzowano 1585 drzew, krzewów i ich grup. Rośliny drzewiaste należą do 83 gatunków i odmian. Geometryczny układ ścieżek występuje przede wszystkim w północno-zachodniej części terenu.

park Grabiszyński strefa rodzinna

Głównym traktem jest przebiegająca w osi wschód-zachód aleja łącząca parking z częścią rekreacyjną. Opisywany teren można podzielić na dwie niemal równe części o odmiennym charakterze: zachodnią – parkową i wschodnią – leśną (biocenotyczną). Granicą między tymi obszarami jest ścieżka biegnąca w osi północ-południe i sąsiadująca od wschodu z polaną. W części leśnej występują zwarte grupy drzewostanów o rozbudowanej strukturze warstwowej i z dużą ilością samosiewów. Pomiędzy grupami drzew znajdują się kameralne polany w formie niewielkich wnętrz, niekiedy otoczone tylko krzewami. Na pograniczu części leśnej i parkowej zlokalizowane są elementy służące rekreacji dla różnych grup wiekowych: plac zabaw, ścieżka zdrowia, siłownia terenowa oraz wybieg dla psów. Ważną rolę w ofercie rekreacyjnej odgrywa także polana, której można przypisać istotne znaczenie w układzie kompozycyjnym Strefy Rodzinnej. Otaczająca ją zieleń ma głównie charakter swobodny, w postaci nierównomiernie rozmieszczonych grup drzew i krzewów.

Kompozycja

Pomimo dominującej swobodnej kompozycji zieleni pojawiają się także układy liniowe, np. aleja prowadząca z parkingu w głąb Strefy Rodzinnej z daglezji zielonej, również w formach o sinych igłach (Pseudotsuga menziesii, Pseudotsuga menziesii f. glauca), aleja z żywotnika zachodniego (Thuja occidentalis) sąsiadująca z placem zabaw czy wychodząca z południowej części polany aleja z wielopniowego jesiona mannowego (Fraxinus ornus). Aleja ta jest w dużym stopniu poprzerastana innymi gatunkami, a w części wschodniej zachowana jest w gorszym stanie i przypomina bardziej szpaler. W części leśnej Strefy Rodzinnej natomiast stwierdzono dwa relikty alej z dębów szypułkowych (Quercus robur). Znajdują się one w zwartym drzewostanie, a ich układ jest w dużym stopniu zatarty. W centralnej części strefy, w pobliżu przecięcia dwóch głównych ścieżek, znajduje się jedyny pomnik przyrody na terenie Parku Grabiszyńskiego – buk pospolity (Fagus sylvatica).

Szczegółowa inwentaryzacja dendrologiczna wykazała, że w Strefie Rodzinnej znajduje się 231 drzew przeznaczonych do wycinki, wśród których dominują topole osiki, brzozy i głogi jednoszyjkowe. Głównie są to martwe drzewa w części leśnej (biocenotycznej). Część z nich zostanie zachowana (w formie niezagrażającej dla korzystających z parku).

Założenia projektowe

Dla Strefy Rodzinnej przewidziano następujące rozwiązania projektowe:

  • w części parkowej nasadzenia uzupełniające w sąsiedztwie miejsc po usuniętych martwych drzewach;
  • uzupełnienie układów liniowych;
  • w części leśnej nasadzenia krzewów rodzimych gatunków w formie okrajków;
  • uporządkowanie strefy wejściowej od strony parkingu (nasadzenia krzewów ozdobnych, demontaż zbędnych elementów oraz zamontowanie „witacza” z regulaminem i mapką parku z trasą biegową);
  • obsadzenie „witacza” wolno rosnącą odmianą bluszczu;
  • utworzenie oferty rekreacyjnej dla różnych grup wiekowych;
  • rozbudowa placu zabaw z wyraźnym podziałem na grupy wiekowe: dzieci młodsze (3÷6 lat) i starsze (6÷12 lat);
  • montaż m. in. ścianki wspinaczkowej na terenie placu zabaw dla dzieci starszych czy urządzenia w formie wiewiórki na terenie placu zabaw dla dzieci młodszych;
  • demontaż elementów ścieżki zdrowia z głównej alei Strefy Rodzinnej i utworzenie jej w pobliżu istniejącej siłowni;
  • opcjonalna rozbudowa siłowni terenowej: z całkowitą wymianą sprzętów lub z częściowym zachowaniem sprzętów;
  • powiększenie wybiegu dla psów z wykorzystaniem istniejącego betonowego ogrodzenia;
  • wykorzystanie bluszczu oraz nasadzeń z różnych gatunków i odmian lilaków, aby ukryć betonowe ogrodzenie;
  • budowa 3 torów do gry w bule w pobliżu placów zabaw.

Zgłoś opinię!

Masz czas do 30 maja.

Fill out my online form.

Zgłoszone opinie

Poniżej pobrać można zestawienie zgłoszonych opinii. Zostały one przekazane projektantom i Zarządowi Zieleni Miejskiej do analizy. Odpowiedzi, ze wskazaniem co zostało uwzględnione, co częściowo, a co nie, zostaną zamieszczone w raporcie z konsultacji.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl