Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
- Na otwarcie Galerii Toy Piano trzeba się zapisać
- Kiedy jeszcze można odwiedzić to miejsce?
- Skąd pomysł na Galerię Toy Piano? Najpierw była książka
- Jakie funkcje będzie pełniła Galeria Toy Piano przy Ruskiej?
- Unikalne brzmienie małych instrumentów
- Galeria Toy Piano: ponad 300 eksponatów z różnych stron świata
- Basedes i inne (nie takie znów małe) instrumenty
- Małe Instrumenty mają już 17 lat!
Galeria Toy Piano mieści się na podwórku przy ul. Ruskiej 46a (tym z neonami). Otwarcie zaplanowano na niedzielę 14 stycznia, a uświetni je zespół Małe Instrumenty koncertami o godz. 15, 17 i 19.
Na otwarcie Galerii Toy Piano trzeba się zapisać
Wydarzenie jest darmowe, ale trzeba się na nie zapisać za pomocą formularza na stronie galerii. Sala mieści maksymalnie 45 osób naraz, dlatego żeby wziąć udział w otwarciu, wybieramy konkretną godzinę.
Informację na temat wydarzenia można znaleźć w mediach społecznościowych na profilach:
- Galeria Toy Piano
- Małe Instrumenty
- Paweł Romańczuk
- Otwarte Pracownie Plastycznne (są oficjalnym opiekunem Galerii Toy Piano)
Kiedy jeszcze można odwiedzić to miejsce?
Galeria Toy Piano będzie czynna na stałe
- w czwartki w godz. 14-19,
- w soboty i niedziele w godz. 12-18.
Skąd pomysł na Galerię Toy Piano? Najpierw była książka
Pomysł stworzenia Galerii Toy Piano ma już swoje lata: powstał w 2010, kiedy Paweł Romańczuk, założyciel wrocławskiego zespołu Małe Instrumenty, napisał pierwszą na świecie książkę na temat pianin-zabawek: „Fenomen Toy Piano” (wydawnictwo Format), do której dołączona była płyta „Małe Instrumenty grają Chopina”.
Zbiór instrumentów, który zaczął wówczas tworzyć, a potem przez ponad dekadę rozwijał, będą mogli teraz podziwiać wrocławianie i turyści.
– Trochę to wszystko trwało, bo długo szukaliśmy lokalu, zmieniały się instytucje, które miały się galerią opiekować, a gdy byliśmy już prawie gotowi, przeszkodziła nam pandemia – wspomina Romańczuk. – No ale udało się i teraz zapraszamy do nas wszystkich, którzy chcą poznać te nietypowe instrumenty. Jesteśmy pełni ekscytacji!
Zobacz zdjęcia z Galerii Toy Piano przy Ruskiej!
Jakie funkcje będzie pełniła Galeria Toy Piano przy Ruskiej?
Galeria jest częścią Otwartych Pracowni Plastycznych i ma spełniać dwie funkcje.
Po pierwsze, będzie jedyną na świecie galerią, eksponującą toy piano, choć znajdzie się również miejsce dla innych rzadkich instrumentów klawiszowych, takich jak np. szpinet, klawikord i fisharmonia (również, rzecz jasna, w wersji mini).
A po drugie?
Unikalne brzmienie małych instrumentów
Na małych pianinach i fortepianach Małe Instrumenty grały od samego początku. Paweł Romańczuk uważa, że są idealnym przykładem, na podstawie którego można wyjaśnić, czym zajmuje się zespół: chodzi nie tyle o rozmiar toy piano, co o jego niezwykłe brzmienie.
Ta odmienność brzmienia wynika nie tylko z tego, że zabawkowe pianina są mniejsze i mają mniej klawiszy. To, jak tłumaczy muzyk, przede wszystkim kwestia źródła dźwięku: takie instrumenty najczęściej nie mają strun, lecz drgające pręty – takie, jakie wybrzmiewają w wybijających godziny zegarach gabinetowych.
– Toy Piano są ciekawe także dlatego, że choć w zamierzeniu były jedynie zabawkami dla dzieci, już w połowie XX wieku stały się instrumentami, z których korzystali – i nadal korzystają – profesjonalni muzycy – podkreśla założyciel Małych Instrumentów.
Pierwszy był John Cage, który w 1948 roku napisał utwór na dziewięcioklawiszowy instrument.
W jego ślady poszli inni. Teraz takim instrumentom poświęca się festiwale i wydawnictwa. Zdaniem Pawła Romańczuka, można już mówić o pewnej kulturze Toy Piano, bo te nieelektroniczne, akustyczne zabawki słychać coraz częściej.
Galeria Toy Piano: ponad 300 eksponatów z różnych stron świata
W Galerii Toy Piano zobaczymy ponad trzysta zabawkowych pianin z różnych stron świata. Każde jest inne.

Warto przyjrzeć się eksponatom dokładnie. Niektóre z nich mają klawisze ozdobione wizerunkami zwierząt, inne mają miniaturowe świeczniki, ruchome figurki, np. z Kaczorem Donaldem i Myszką Miki czy obrazek ze scenką… nalotu – ten ostatni na pianinku z komunistycznej Korei.
Basedes i inne (nie takie znów małe) instrumenty
W ciągu 17 lat swojego istnienia zespół Małe Instrumenty skupiał się na szukaniu nietypowych brzmień, jakie można wydobyć z dźwiękowych zabawek, kuriozalnych wynalazków muzycznych, dźwiękowych obiektów i instrumentów eksperymentalnych. Od dekady tworzy także własne instrumenty.
– Instrumenty, które powstają w naszej pracowni, niekoniecznie są małe, ale zawsze dostarczają dźwięków, które na co dzień nie są obecne w naszej kulturze muzycznej. Mamy ich już kilkaset i to właśnie one stanowią o naszym unikalnym potencjalne brzmieniowym – mówi założyciel zespołu.
Niektóre z nich, na przykład eufon albo cristal baschet, to próby odtworzenia czegoś, co już kiedyś istniało. Inne zostały stworzone od zera – wymyślili je członkowie zespołu albo osoby, z którymi współpracowali, przede wszystkim w ramach projektu Małych Instrumentów „Samoróbka”.
Są wśród nich m.in. afrykańska Kalimba zrobiona z grabi, Basedes – gitara basowa z plastikowego sedesu z programatorem od pralki, który pełni funkcję potencjometru czy amplifikowany instrument ze starych sprężyn zegarowych.


Z kolei „Baba” powstała dzięki warsztatom z osobami niewidzącymi. To pomysł uczestniczki Magdaleny Orłoś, zrealizowany przez Pawła Romańczuka.
Małe Instrumenty mają już 17 lat!
Zespół Male Instrumenty powstał w 2006 roku, a rok później zadebiutował podczas Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty we Wrocławiu, w 2008 zdobył Grand Prix w nurcie OFF Przeglądu Piosenki Aktorskiej za spektakl dźwiękowy „Elektrownia Dźwięków”.
Współpracował m.in. z Polskim Radiem, Związkiem Kompozytorów Polskich, Centrum Sztuki Współczesnej, Narodowym Instytutem Audiowizualnym, Instytutem Adama Mickiewicza, Narodowym Forum Muzyki, Teatrem Muzycznym Capitol.
Wydał ponad 10 albumów. Ostatni pod tytułem „Chladni”, ukazał się w 2021roku.
Koncertuje nie tylko w Polsce. Ostatnio grupa wróciła z rezydencji w Wiedniu, gdzie koncertowała na festiwalu Wien Modern i prezentowała projekt „Niewidzialne Instrumenty”.
Skład Małych Instrumentów przez lata się zmieniał. Obecnie, poza Pawłem Romańczukiem, tworzą go także Iwona Sztucka, Justyna Skoczek i Tomek Szczepaniak.