wroclaw.pl strona główna

WAŻNE Nie żyje Joanna Kołaczkowska, dama polskiego kabaretu

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. 2. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius. Zobaczcie program

2. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius. Zobaczcie program

Data publikacji: Autor:

Edytuj w ACMS

W ubiegłym roku, w ramach ESK 2016, po raz pierwszy zorganizowano Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius. Kolejną edycję przejął Wrocławski Dom Literatury. Od 11-13 maja z czytelnikami spotkają się nominowani do tegorocznej Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius poeci, a także goście ze Szwecji. Zwieńczeniem festiwalu będzie gala wręczenia Silesiusa 13 maja w Teatrze Capitol.

Reklama

Festiwal zagości w Domu Literatury

– Wrocławski Dom Literatury, instytucja działająca od początku 2016 roku w naturalny sposób przejmuje organizację Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius, bo trzeba i warto kontynuować to wydarzenie – zapowiada profesor Andrzej Zawada, dyrektor artystyczny festiwalu.

Impreza jest powiązana z wręczaną od dekady Wrocławską Nagrodą Poetycką Silesius. Nominowani w obydwu kategoriach (debiut poetycki i poetycka książka roku) oraz laureaci Silesiusa za całokształt twórczości (tegoroczny wyróżniony – Andrzej Sosnowski oraz laureaci z lat ubiegłych – Urszula Kozioł i Jacek Podsiadło) będą mieli specjalne spotkania w Salonie Silesiusa zorganizowanym w Klubie Proza.

– Zapowiadają się bardzo interesująco, bo odbywają się tuż przed ostateczną decyzją, komu przyznać nagrodę i wprowadzą zdrowy-niezdrowy element rywalizacji – podkreśla Adam Poprawa, juror Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius.

2. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius

2. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius

Kluby dyskusyjne / Spotkania z autorami
Termin od 11 maja 2017 do 13 maja 2017

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

Podczas dyskusji w Klubie Proza zaprezentowane też zostaną dwie nowe książki poświęcone poezji Tadeusza Różewicza – „Wiersze i poematy” z „Twórczości” (1946-2005) w opracowaniu Janusza Drzewuckiego (Wydawnictwo Warstwy) oraz „Wybór poezji” w opracowaniu Andrzeja Skrendy (Wydawnictwo Ossolineum).

Szwecja gościem specjalnym festiwalu

Elementem międzynarodowym w programie festiwalu będzie poezja szwedzka. Z kraju literackiej Nagrody Nobla przyjedzie słynny tłumacz Anders Bodegård.

– Przekładał m.in. poezję Wisławy Szymborskiej, doskonale też mówi po polsku – mówi profesor Andrzej Zawada. Obok niego na festiwalu pojawi się poetka Marie Lundquist, której tom wierszy „Pisane na kamieniach” będzie można kupić w festiwalowej księgarni, czy „Tajnych Kompletach”.

Podczas spotkania towarzyszyć im będzie polski pisarz i tłumacz z języka szwedzkiego Zbigniew Kruszyński (przekładał m.in. wiersze Marie Lundquist).

Debiutanci - poeci Silesiusa 2017

Do tegorocznej edycji nagrody poetyckiej nominowano książki trzech debiutantów – Radosława Jurczaka, Damiana Kowala i Joanny Żabnickiej (dokładną listę znajdziecie tutaj).

Adam Poprawa podkreśla, że wszystkie tomy cechuje dojrzały język, a autorzy nawiązują też relacje z tradycją poetycką i to nieodległą. Z kolei w kategorii „książka roku” spotkały się tomu uznanych już twórców. – Wiersze Cezarego Domarusa są liryczne i powściągliwe, Darek Foks w swoich utworach kpi m.in. z kultury masowej, Piotr Janicki łączy dramat z poezją, najstarszy w tym gronie Jerzy Kronhold stworzył treny, tom Jacka Podsiadły jest mocny, wiersze Renaty Senktas niezwykle liryczne, a Dariusz Suska wykorzystuje dawne formy poetyckie, jak vilanelle – wymienia Adam Poprawa. 

Laureatów Silesiusa poznamy 13 maja podczas gali w Teatrze Muzycznym Capitol, którą wyreżyseruje Jerzy Bielunas.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama