Protokół nr 13 z posiedzenia Wrocławskiej Rady Kultury w dniu 21 stycznia 2021 r.
Posiedzenie odbyło się w trybie zdalnym. Obecni na spotkaniu:
Członkowie Wrocławskiej Rady Kultury (kolejność alfabetyczna):
- Izabela Duchnowska
- Agnieszka Franków-Żelazny
- Jarosław Fret
- Marek Gluziński
- Konrad Imiela
- Janusz Jasiński
- Paweł Kamiński
- Katarzyna Majewska
- Jerzy Pietraszek
- Tomasz Sikora
- Tomasz Jakub Sysło
- Sylwia Świsłocka-Karwot
- Katarzyna Uczkiewicz
Pracownicy Urzędu Miejskiego Wrocławia:
- Bartłomiej Świerczewski – dyrektor Departamentu Spraw Społecznych
- Dorota Ciastek - zastępca dyrektora Wydziału Kultury
Posiedzenie otworzyła Przewodnicząca WRK Agnieszka Franków-Żelazny, która zaproponowała następujący porządek obrad:
- Przyjęcie porządku obrad.
- Bieżące informacje Prezydenta Wrocławia.
- Wybory uzupełniające do prezydium Wrocławskiej Rady Kultury.
- Sprawozdanie z działalności Wrocławskiej Rady Kultury w roku 2021.
- Sprawy bieżące (Fanpage Rady).
- Strategia Kultury - kontynuacja tematu.
- Wolne wnioski.
W wyniku głosowania, w którym wzięło udział 12 osób jednogłośnie przyjęto porządek obrad w zaproponowanej formie.
Ad. 1. Bieżące informacje Prezydenta Wrocławia.
Dyrektor B. Świerczewski poinformował o opiniach prawnych, których Urząd Miejski zasięgnął na wniosek Wrocławskiej Rady Kultury. Pierwsza opinia dotyczyła kwestii uzupełnienia składu Wrocławskiej Rady Kultury. W ocenie prawników Urzędu Miejskiego uzupełnienie składu Rady może nastąpić wyłącznie poprzez organizację kolejnego kongresu. Wynika to z systemu wyborczego do Rady, który ma charakter większościowy, analogicznie jak na przykład wybory do Senatu RP. W związku z tym, nie ma możliwości wprowadzenia do Rady na przykład kolejnej osoby z listy, tak jak jest to możliwe w wyborach proporcjonalnych. Bez przeprowadzenia kongresu uzupełnić składu Rady nie można. Organizacja kongresu uzupełniającego w tym celu również nie wchodzi w grę. W ocenie B. Świerczewskiego najważniejsze w tej sytuacji, że Rada Kultury nadal posiada kworum, nadal może pracować i podejmować uchwały.
Druga opinia dotyczyła możliwości przeprowadzania przez Radę głosowań tajnych w sprawach personalnych - dotyczących członków Rady. Opinia prawników Urzędu Miejskiego potwierdziła wcześniej wyrażony pogląd, zgodnie z którym Rada, w myśl zapisów Zarządzenia Prezydenta Wrocławia pracuje jawnie i podejmuje uchwały w trybie głosowania jawnego. Niemniej jednak jest to głosowanie jawne a nie jawne imienne, przez co wyniki głosowań zawarte w protokołach posiedzeń są wynikami liczbowymi: "x" osób za, "y" osób przeciw, "z" osób wstrzymało się. Bez podawania personaliów kto jak zagłosował.
Tomasz Sikora poprosił o przedstawienie przez pana Prezydenta powyższych opinii prawnych w formie pisemnej z odniesieniem do podstaw prawnych.
W odpowiedzi na pytania członków Rady dyrektor B. Świerczewski poinformował o sytuacji w galerii miejskiej. Obecnie w tej instytucji jest osoba pełniąca obowiązki w związku z powołaniem poprzedniego dyrektora na stanowisko ambasadora RP w Pradze. W tej chwili nie ma oficjalnej decyzji o odwołaniu ambasadora, w związku z tym nie są podejmowane żadne decyzje. Decyzje zapadną wówczas gdy coś się w tej sprawie zmieni.
Kolejne pytania członków Rady dotyczyły zdjęć Marilyn Monroe zakupionych w kilka lat temu. Zdjęcia znajdują się w dyspozycji spółki miejskiej Hala Stulecia. W przypadku zainteresowania rady tym tematem możliwe jest wystąpienie do spółki z prośbą o informację.
Dyrektor D. Ciastek poinformowała, o sytuacji dotyczącej kadencji dyrektorów w instytucjach kultury w roku 2022:
- Muzeum Architektury Jerzego Ilkosza - kadencja trwa do końca lutego - w pierwszej połowie roku ogłoszony zostanie konkurs;
- Ośrodka Postaw Twórczych Pawła Kamińskiego - powołanie trwa do końca czerwca - Prezydent nie planuje zmiany na stanowisku dyrektorskim;
- Ośrodka Działań Artystycznych “Firlej” Roberta Chmielewskiego - powołanie trwa do końca sierpnia;
- Teatru Współczesnego Marka Fiedora - powołanie trwa do końca sierpnia - Prezydent nie planuje zmiany na stanowisku dyrektorskim;
- Wrocławskiego Teatru Lalek Janusz Jasińskiego - powołanie trwa do końca sierpnia - Prezydent nie planuje zmiany na stanowisku dyrektorskim;
- Wrocławskich Kameralistów Piotra Karpety - powołanie trwa do końca sierpnia;
- Narodowego forum Muzyki Andrzeja Kosendiaka - powołanie trwa do końca sierpnia - Prezydent nie planuje zmiany na stanowisku dyrektorskim;
- Klubu Muzyki i Literatury Ryszarda Sławczyńskiego - powołanie trwa do końca września;
- Klubu Pod kolumnami Marka Korzeniowskiego - powołanie trwa do końca września;
- Ogniska Kultury Plastycznej Macieja Sicińskiego - powołanie trwa do końca września;
- Centrum Kultury Wrocław Zachód Jolanty Chojnackiej - powołanie trwa do końca września;
- Miejskiej Biblioteki Publicznej Andrzeja Ociepy - wiosną przechodzi na emeryturę - w styczniu został ogłoszony konkurs;
- Strefy Kultury Wrocław pod koniec 2021 r. rezygnację złożył Krzysztof Maj - Prezydent powołał na stanowisko dyrektorskie Olgę Nowakowską;
- Wrocławski Instytut Kultury - instytucja zacznie działać od lutego 2022 r. - Prezydent powołał na stanowisko dyrektorskie Dominikę Kawalerowicz.
Dyrektor B. Świerczewski przypomniał, że od ubiegłego roku instytucje kultury składają rozbudowane sprawozdania merytoryczne, dodatkowo wzbogacone od tego roku między innymi o kwestie pracownicze. Oprócz tego mają obowiązek składać sprawozdania finansowe instytucji. Ponadto w razie wątpliwości mogą być proszeni o dokonanie autoewaluacji. Według B. Świerczewskiego oznacza to, że Prezydent dysponuje kompletem informacji pozwalających na podjęcie decyzji o tym czy czy dyrektor zostanie powołany na kolejny okres czy też na przykład zostanie zorganizowany konkurs.
W związku z tym dyrektor B. Świerczewski zaproponował, aby Rada wypowiadała się w sprawie konkretnych instytucji i dyrektorów wówczas gdy dostrzeże taką potrzebę. Decyzja o wydaniu opinii należy więc do Rady.
Dyrektor B. Świerczewski zwrócił też uwagę na niepewność w sektorze kultury związaną z sytuacją pandemiczną oraz zmiany związane z wdrażaniem przez rząd tzw. Polskiego Ładu. W związku ze zmianami finansowanie samorządów gmina Wrocław jaki inne samorządy tracą dochody. W przypadku budżetu Wrocławia oznacza to utratę kilkuset milionów złotych rocznie. Wydatki na kulturę niewątpliwe będą rosły, choćby z powodu wzrostu minimalnego wynagrodzenia, ale nie wiadomo jak ta sytuacja wpłynie na finansowanie działalności programowej instytucji kultury.
Dyrektor B. Świerczewski poinformował także o projekcie „Współdzielnia” realizowanym przez Strefę Kultury Wrocław i zaprosił do udziału w prezentacji wyników badania zrealizowanego w ramach tego projektu, którą zaplanowano na 25 stycznia.
Ad. 3. Wybory uzupełniające do prezydium Wrocławskiej Rady Kultury.
Sekretarz Rady Paweł Kamiński poinformował o rezygnacji z funkcji i poprosił Radę o jej przyjęcie.
Przewodnicząca Rady Agnieszka Franków-Żelazny zaproponowała na funkcję Wiceprzewodniczącego Rady Pawła Kamińskiego. W wyniku głosowania: 11 „za”, 2 „wstrzymujące się” Rada wybrała Pawła Kamińskiego na funkcję Wiceprzewodniczącego.
Na funkcję Sekretarza zgłoszono następujące kandydatury:
- Katarzyna Uczkiewicz;
- Tomasz Sikora.
W wyniku głosowania: 8 głosów „za” kandydaturą nr 1 oraz 4 osoby „za” kandydaturą nr 2 Sekretarzem wybrana została Katarzyna Uczkiewicz.
Ad. 4. Sprawozdanie z działalności Wrocławskiej Rady Kultury w roku 2021.
Przewodnicząca Rady Agnieszka Franków-Żelazny podziękowała za zgłoszone dotychczas uwagi do projektu sprawozdania z działalności Wrocławskiej Rady Kultury w ubiegłym roku. Zaproponowała, aby uwagi do sprawozdania zgłaszane były równolegle do uwag do projektu protokołu bieżącego posiedzenia Rady.
Ad. 5. Sprawy bieżące (Fanpage Rady).
Przewodnicząca Rady Agnieszka-Franków-Żelazny poinformowała, że ku jej zaskoczeniu w ostatnich dniach powstał nieoficjalny profil Wrocławskiej Rady Kultury na Facebooku.
Tomasz Sikora jako jeden z autorów profilu poinformował, że profil został założony w związku z potrzebą informowania o działalności Rady ze strony części strony społecznej oraz w związku z brakiem realizacji wniosku dot. utworzenia profilu Rady przegłosowanego przez Radę kilka miesięcy temu.
Przewodnicząca Rady Agnieszka Franków-Żelazny zwróciła uwagę, że wniosek dot. utworzenia profilu Rady nie został dotychczas zrealizowany w związku z brakiem porozumienia co do sposobu prowadzenia profilu i zakresu treści publikowanych i udostępnianych na profilu.
Paweł Kamiński zaproponował, aby osoby które stworzyły nieoficjalny profil Wrocławskiej Kultury wspólnie z prezydium Rady przekształciły fanpage w profil oficjalny jednocześnie nadając uprawnienia administracyjne członkom prezydium. W ten sposób i dzięki tej inicjatywie zostanie zrealizowany wniosek przegłosowany przez radę kilka miesięcy temu.
Po przeprowadzonej dyskusji, za zgodą twórców profilu nieoficjalnego, w wyniku głosowania: 9 “za”, 3 “przeciw”, 1 “wstrzymujący się” propozycja została zaakceptowana.
Ad. 6. Strategia Kultury - kontynuacja tematu.
W związku z nieobecnością dyr. Jacka Pluty zasadnicza część dyskusji została przeniesiona na kolejne posiedzenie.
Ad. 7. Wolne wnioski.
Przewodnicząca Rady Agnieszka Franków-Żelazny poinformowała o propozycji spotkania z Radą przesłaną przez Dominikę Kawalerowicz, przyszłą dyrektorkę Wrocławskiego Instytutu Kultury, który formalnie rozpocznie funkcjonowanie 1 lutego 2022 r. Spotkanie będzie częścią kolejnego posiedzenia Rady. Jego termin zostanie ustalony.
W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodnicząca zamknęła posiedzenie.
Sekretarz Wrocławskiej Rady Kultury Przewodnicząca Wrocławskiej Rady Kultury
(–) Paweł Kamiński (–) Agnieszka Franków-Żelazny
Kontakt: wrk@um.wroc.pl