wroclaw.pl strona główna

PILNE Na wrocławskim lotnisku mogą wystąpić opóźnienia lotów

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Uczelnie łowią studentów za granicą

Szkoły wyższe intensywnie szukają kandydatów na studentów poza granicami Polski. Zmusza je do tego niż demograficzny w grupie dwudziestolatków. W 2009 r. do matury na Dolnym Śląsku przystąpiło 26 928 osób, natomiast w 2013 r. maturzystów w regionie było już tylko 20 563. W dodatku to tendencja postępująca, odmieni się dopiero około roku 2020.

W najtrudniejszej sytuacji są uczelnie niepubliczne, w których trzeba płacić za studia, we Wrocławiu kilka szkół wyższych zdecydowało się na fuzję.

Ale uczenie publiczne też dotknął niż demograficzny, przede wszystkim na studiach niestacjonarnych, zaocznych i wieczorowych, na których pobierane jest czesne.

Jednym ze sposób zapobieganie spadkowi liczby studentów jest szukanie kandydatów wśród obcokrajowców.

Obiecująca Brazylia

- Przede wszystkim promujemy się za wschodnią granicą. Nie tylko na Ukrainie, Białorusi, ale i w byłych krajach Wspólnoty Niepodległych Państw, nawet tych odległych, jak Gruzja i Kazachstan – mówi dr Andrzej Ostrowski z Uniwersytetu Wrocławskiego.

O wyborze miejsca do studiowania może zdecydować cena za studia. Czesne w Polsce jest zdecydowanie niższe od opłat za studia na uczelniach w zachodniej Europie.

Dr Ostrowski: - Obiecującym kierunkiem, jeśli chodzi o ewentualnych kandydatów na studia jest także Ameryka Południowa, przede wszystkim Brazylia.

Mocno promowane będą studia anglojęzyczne na dwóch kierunkach: komunikacji wizerunkowej i biotechnologii. – Nasza biotechnologia jest najlepsza w Polsce, mamy nowy budynek, doskonałe laboratoria, świetnych wykładowców, chcemy się tym chwalić – mówi przedstawiciel Uniwersytetu Wrocławskiego.

W sumie najstarsza wrocławska uczelnia oferuje obcokrajowcom studia w języku angielskim na prawie dwudziestu kierunkach.

- Będziemy się promowali głównie za pomocą Google, media społecznościowe, gotowe są filmy reklamowe w języku angielskim. Kampania ruszy na dobre z początkiem maja – zapowiada dr Andrzej Ostrowski.

Angielski to magnes

Także Uniwersytet Przyrodniczy kusi kandydatów na studia uruchamiając studia w języku angielskim. Od października ruszą ogrodnictwo oraz rolnictwo tropikalne, w sumie obcokrajowcy będą mieli do wyboru pięć specjalności wykładanych po angielsku.

W Brazylii promował się także Uniwersytet Przyrodniczy, który był jedyną uczelnią przyrodniczo-technologiczną z Polski na targach edukacyjnych w Kurytybie i Rio de Janeiro. Szkoły wyższe mogły wysłać swoich przedstawicieli do Ameryki Południowej w ramach ministerialnego programu „Ready, Study, Go! Poland”.

- Intensywnie zabiegamy także o kandydatów zza wschodniej granicy. Będziemy się promować na Litwie i na Ukrainie – zapowiada Paulina Boroń-Kacperek, dyrektor Biura Informacji, Promocji i Rekrutacji Uniwersytetu Przyrodniczego.

wto

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama