wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna

Reklama

Środowisko Ulewa we Wrocławiu, silne porywy wiatru

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Rusza światowy kongres transplantologów

Przeszczepiają ludziom ręce, nogi, twarze i… macice, a o ich sukcesach medycznych donoszą media. Pochodzą z różnych stron świata. Jutro, tj. 29 sierpnia, spotkają się w stolicy Dolnego Śląska, gdzie zaczyna się XI Kongres Międzynarodowego Towarzystwa Przeszczepów Ręki i Tkanek Złożonych. To wydarzenie wielkiej rangi i pierwsze tego typu w Polsce.

– Rzadko się zdarza, aby w jednym czasie i w jednym miejscu gościć tylu wysokiej klasy specjalistów z tej dziedziny. Większość z tych osób nigdy nie była w Polsce, a jeśli przyjeżdżają, to pojedynczo. To wielka reklama dla Wrocławia – podkreśla prof. Jerzy Jabłecki, prezes zarządu Fundacji Rozwoju Chirurgii Ogólnej, Chirurgii Ręki i Chirurgii Transplantacyjnej w Trzebnicy, gdzie działa (w szpitalu im. św. Jadwigi Śląskiej) słynny w kraju Pododdział Replantacji Kończyn.

Kto przyjedzie na kongres? Prof. Maria Siemionow z Clevland w USA, która parę lat temu wraz ze swoim zespołem dokonała pierwszego pełnego przeszczepu twarzy. Mats Brannstrom ze Szwecji i Omer Ozkan z Turcji, którzy zajmują się przeszczepami macicy, czy prof. Adam Maciejewski z Gliwic, którego zespół 15 maja bieżącego roku dokonał pionierskiej operacji przeszczepu twarzy. Pionierskiej – bo pierwszej na świecie operacji ratującej życie. Pacjent, pan Grzegorz z Oławy, po wypadku w zakładzie kamieniarskim, gdzie maszyna dosłownie amputowała mu większość twarzy, nie mógłby żyć. Z kolei prof. Ronald M. Zuker z Kanady podzieli się doświadczeniami dotyczącymi rekonstrukcji, jakich dokonał u dzieci, które urodziły się bez rąk.

To tylko kilku z ponad 50 wybitnych chirurgów, którzy wezmą udział w kongresie. Będą wymieniać się doświadczeniami, opowiadać nie tylko o udanych operacjach, ale też powikłaniach, odrzutach przeszczepów i jak im zapobiegać.

Prof. Jabłecki zaznacza, że osobisty kontakt z tak wielkimi specjalistami jest nie do przecenienia. – Nawet w dobie, gdy bariery informacyjne zostały przełamane, są rzeczy i niuanse, którymi ci lekarze nie chwalą się na co dzień, a opowiedzą o nich osobiście – mówi. Okazją będą konferencje i dyskusje typu „burza mózgów”. Częścią kongresu będą warsztaty i szkolenia dla początkujących transplantologów i chirurgów z takich krajów, jak m.in. Czechy, Rosja i Niemcy, które nie mają własnych programów transplantacyjnych. Goście kongresu m.in. odwiedza szpital w Trzebnicy i wezmą udział w uroczystej gali w Operze Wrocławskiej.

Eliza Głowicka

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama