– Dziś podpisujemy umowę na rewitalizację Bastionu Sakwowego, znanego także pod nazwą Wzgórze Partyzantów. To historyczne wzgórze, które dało nazwie bramie miasta, a potem samemu bastionowi. Jego rewitalizacja pozwoli zyskać kolejną atrakcję w naszym mieście, do którego w kilka minut dojdziemy spacerem z Dworca Głównego czy naszej wrocławskiej opery. Obiekty, które jeszcze w pierwszej połowie XX wieku wyglądały naprawdę okazale, aktualnie są w bardzo złym stanie technicznym – powiedział prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.
Wykonawcą remontu została wrocławska spółka Castellum
Wykonawca będzie mieć 18 miesięcy na wykonanie prac. W przetargu na realizację zadania złożona została jedna oferta przez spółkę Castellum z Wrocławia na kwotę 26,8 mln zł brutto. Zamawiający chciał przeznaczyć na rewaloryzację prawie 21,2 mln zł. Większość środków na budowę (18,5 mln zł) miasto ma otrzymać z budżetu państwa w ramach rządowego programu Polski Ład.
Firma Castellum specjalizuje się m.in. w konserwacji zabytków. Ostatnio zajmowała się Panoramą Racławicką, a wcześniej pracami przy Synagodze pod Białym Bocianem.
Magdalena Wankowska: moim marzeniem jest, by docelowo odtworzona została także glorietta
– Niezwykle się cieszę, że rozpoczynamy remont i renowację bardzo wyjątkowego założenia zespołu Wzgórza Partyzantów. Po realizacji pierwszego etapu remontu, do którego przystępujemy teraz, miejsce znów będzie dostępne dla mieszkańców Wrocławia i ponownie będzie pełniło funkcję rekreacyjną, powiększając de facto ścisłe centrum miasta. Moim marzeniem jest, by docelowo całe założenie architektoniczne zostało odtworzone, a wieńcząca wzgórze glorietta, zamknęła oś widokową ulicy Teatralnej – dodała Magdalena Wankowska, Miejska Konserwator Zabytków.
Na tym etapie gmina nie będzie odbudowywać ponad 30-metrowej glorietty, która przed wojną górowała nad wzgórzem.
– Znacznie zwiększyłoby i tak bardzo duże koszty tej inwestycji – tłumaczył Patryk Załęczny z wrocławskiego magistratu.

Remont Bastionu Sakwowego. Co zostanie wykonane?
- Rewaloryzacja Pawilonu Perystylowego (dawnej Reduty) o powierzchni użytkowej 460 mkw. W tym przewidziane jest m.in. odrestaurowanie sali kolumnowej o powierzchni 200 mkw, pomieszczeń technicznych, zaplecza sanitarnego i szatni. Renowacja elewacji i przyległego terenu;
- Rewaloryzacja kolumnady o powierzchni 375 mkw. Remont podziemia (kawiarnia, bufet, sanitariaty, dostęp dla osób z niepełnosprawnością) i części naziemnej (odrestaurowanie posadzek, sklepień, ścian z malowidłami, schodów, zabytkowego oświetlenia z balustradami i tarasu z kolumnadą);
- Rewaloryzacja placu z fontanną oraz zagospodarowaniem terenu. Odrestaurowanie schodów z balustradami, wykonanie nowej niecki fontanny i nawierzchni placu. Nasadzone zostaną nowe drzewa i krzewy. Wykonane będzie nowe oświetlenie placu, pojawią siłę ławki i kosze na śmieci. Na końcu remont alejki spacerowej od ul. Piotra Skargi.